Tasvir Peygamber'i Temsil Eder mi?

Sonpeygamber.info sordu; Zeynep Gemuhluoğlu, Turan Koç ve Hilal Kazan cevapladı... “Çağrı”nın uyandırdığı infial... Mustafa Kaçalin’in konuşması... M. Murtaza Özeren, bu haftanın bazı kültürel olaylarını derledi.

Tasvir Peygamber'i Temsil Eder mi?

Sonpeygamber.info sordu; Zeynep Gemuhluoğlu, Turan Koç ve Hilal Kazan cevapladı

Mecid Mecidi’nin filmine dair, gösterime gireli beri birçok eleştiri/yorum yapılmakta. Bu mecrada da so günlerde nitelikli yazılar yayınlandı, önümüzdeki günlerde de yayınlanacak. Peygamberin, doğru yahut yanlış şekilde tasvir edilmesi meselesi eleştirilerin omurgasını oluşturuyor. Bu bağlamda, Fransa’da Charlie Hebdo saldırısının ardından 2015 yılının başında Sonpeygamber.info tarafından yapılmış soruşturma mutlaka okunmalı, okunduysa tekraren okunası. Zeynep Gemuhluoğlu, Turan Koç ve Hilal Kazan ile yapılmış “Tasvir Peygamber’i Temsil Eder mi?” başlıklı soruşturma meseleyi daha ilmi bir mecraya taşıyabilir.

“Çağrı”nın uyandırdığı infial

Tekrar aynı filmden yola çıkarak, dört sene evvelinde “Çağrı” filmine dair yayınlanmış bir habere işaret edelim. Yeni Şafak gazetesinde çıkan haber “Çağrı” filminin nasıl bir ortamda, ne zorluklar, tehditler ve saldırılar eşliğinde vizyona girdiğini çok güzel aktarıyor. Bu haberi okuyup şunu sormalıyız diye düşünüyorum; geçen sen ağustos ayında Kanada’da prömiyeri yapılan “Hz. Muhammed” filmi, yayınlandığı güne kadarki süre zarfında, “Çağrı”nın 40 sene önce uyandırdığı kadar bir “infial” neden uyandır(a)madı? Hz. Muhammed filminin filmografik özelliklerinin yanında, yukarıda zikrettiğim haber bağlamında, İslam toplumunun “uyuşmuşluğunu” da mesele etmeliyiz kanaatindeyim.

Etkinlikler, etkinlikler, etkinlikler…

5 Kasım Cumartesi için birçok etkinlik mevcut. İlk olarak Mustafa Kaçalin’in konuşmasından bahsedelim. Kaçalin, “Dilimin Döndüğü Kadar” adı ile Kemal Edip Kürkçüoğlu’nun nesirlerini derleyip hazırlamış ve bu kitap Büyüyenay Yayınları’nca basılmıştı. İslamcı Dergiler Projesi’nin “Bal Tadında Nesirler” başlıklı yeni konuşma dizisinde ise Kaçalin, Kemal Edip Kürkçüoğlu’nu anlatacak. Moderatörlüğünü Mehmet Erken’in yapacak olduğu konuşma İLEM’in Üsküdar’daki merkezinde saat 17.00’de.

Bir diğer etkinlik Çemberlitaş’ta Köprülü Medresesi’nde saat 16.00’da: Kubbealtı Sohbetleri kapsamında Mahmut Erol Kılıç, “Geleneksiz Dindarlık ve Yol Açtığı Problemler” serlevhalı bir konuşma gerçekleştirecek.

Bülent Ata da saat 13.00’te Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde son kitapları “Asuman” ve “Rüya Dedektifi” üzerine okurları ile sohbet edecek.

Diğer etkinliklere de buradan erişebilir ve kendinize güzel bir program tayin edebilirsiniz.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 05 Kasım 2016 Cumartesi 09:55 Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 09:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26