Taşları hazırlayın!

Bekliyoruz; kimimiz 'ablukayı delemedi' diye, kimimiz 'İsrail'le aramızı bozdu' diye, kimimiz 'neye benziyor' diye, kimimiz 'gaziler geliyor' diye, kimimiz…

Taşları hazırlayın!

Şarkısız gemiler ağıt yüklü müdür?

Gemiler gidiyor allı yeşilli…

Gemiler kalkıyor limandan; el sallayanı var, ağlayanı var…

Gemiler kalkar yüreğimizden gizlice...

Uzun olur gemilerin direği…

Şiirinde şarkısında gemiler...Ülkesinin üç tarafında gemilere göz süzen insanların olduğu bir memlekette gemiler kardeşimizdir. Yoldaşımızdır. Bineğimizdir. Ekmek teknemizdir. Sınırda gözümüz, levendimizdir.Rotamız Filistin

Bir de, bizlere eşyanın da Allah’ı zikrettiğini öğretti yeşil sarıklı hocalarımız. Bu eşya üzerinde denizler üzerinde akıp giden gemiler de olsa gerek; Nuh’un Gemisi’ne kardeş.

Gazze’ye Özgürlük Filosu’nda bulunan “esir” gemiler nihayet özgürlüklerine kavuşuyorlar. Katliamın ve vandallığın asıl şahitleri olan gemiler terör devletinin elinden kurtulup kan kaybına uğradığı denizden bir esir gibi römorkörlere bağlanıp sürüklenerek getirilecekler. Mavi Marmara, Defne ve Gazze adında kullar onlar. Zikirlerinin samimiyeti melekleri sabah ezanında, insanları ise tüm zamanlarda yakalayan bu gemilere ne olacak? Birer gazi madalyası takıp tekrar Akdeniz’e Barbaros’un ruh izlerini takip etsinler diye gönderecek ve her gidişlerinde ‘cinayete tanık olsunlar’ mı diyeceğiz?

Bu sorunun cevabı beni aşar. Bu yaralı gemilerin insanlara öğreteceklerinin bittiğini düşünmüyorum. Yardım gemisi olmanın ötesinde bir misyonla sulara açılmalarının daha etkili ve daha vicdanî olduğunu düşünüyorum.

Bu gemileri asmalı mı kesmeli mi?

a) Müze olabilirler. (çok klişe oldu biliyorum ama ne yapalım, hayalimiz bile birbirine benzeyecek kadar dar bir dünya kurduk Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan memleketimizde.) İçerisinde o meşum sabahı canlandıracak materyallerle birlikte ülke ülke gezdirilen bir müze. Bunu sanırım Japonlar yıllardır yapıyorlar. Bir karavana Nagazaki’den ve Horoşima’dan kalan izlerin görüntü ve kalıntılarını dolduran bir adam 1960’lı yıllardan beri dünyayı dolaşıyor ve atom bombası tehlikesini insanlara anlatıyor. İsrail adlı terör devletinin ne kadar vandallaşabileceğini Mavi Marmara; Nuh Tufanı’ndan Geriye Kalanlar müzesiyle insanlara gösterebilir yetkililer.

Mavi Marmarab) Sürgün. Mavi Marmara, Kuzey Kutbu’na buzulların erimekte olduğu bir noktaya demirletilebilir; buzlar gibi erimekte olan insanlığımızı ironik bir dille anlatmak için. Ne de olsa kutup bölgelerinde bir eskimonun balığı kaybolsa dünya-âlem duyuyor. Mavi Marmara’nın kutuplarda olduğunu öğrenen muasır dünya turistik geziler yaparak hem cinayetten haberdar olur, hem de yardım hareketinin bir yanından tutmuş olurlar.

c) Keselim. Defne Ve Gazze gemileri tersaneye çekilip parçalanır, metalleri bilhassa İsrail’le ortak üretim yapan firmalara hediye edilir ki fabrikaları daha sağlam olsun diye. Protesto maksatlı değil tabii! Yardım maksatlı; ne de olsa dokuz vatandaşlarını öldüren bir ülkenin şirketleriyle ortaklıklarını tekrar düşünmeyecek kadar “çıkarlarını” düşünüyorlar. Ya da, o şirketler avuçlarını ve ortaklarının ellerini yalamaya devam etsinler; Genelkurmay’a teslim edelim de parçalardan “düşmanlara karşı asla kullanılmayan” silahlardan üretsinler. Belki bir F16’nın ya da Heron’un parçası “gazi” olur da, gaziliğin hürmetine “yerli üretime” geçeriz. Eski gemilerden jilet yapıldığı da oluyormuş. Parçalarından jilet yapıp İsrail ordusuna o jiletleri hediye edelim!

ç) Beş Yıldızlı Hayalet! Mavi Marmara, İsrail’e deniz yoluyla seyahat edecek yolcular için dizayn edilebilir. İsraillliler, Mavi Marmara’nın rüyalarına kadar girdiğini gördükten sonra, belki yeniden diasporalarına,  Avrupa’ya dönerler.Rotamız Filistin

d) Özgürlük Filosunu Kınayanların Kapılarına Bağlamak. Mavi Marmara’yı CNN Türk’ün, Defne’yi Vatan’ın, Gazze’yi Doğan Holding’in önüne bağlayabiliriz. Hem o zaman bu gemilerin kaç paraya alındığını, kim tarafından bağışlandığını, İsrail’e karşı neden cürüm işlediklerini daha kolay öğrenirler. En acar muhabirlerini ve en viskili köşe yazarlarını salsınlar kamaraların içerisinde, bulsunlar “yardım gönüllüleri”nin aslında terör estiren izlerini. Hürriyet ve “ne işiniz vardı İsrail’de, gelin buradaki terörle uğraşın”cı ulusalcı medyacıklara da gemilerdeki kurtarma botlarını verebilirsiniz.

e) Asalım! Bu gemilerden birini Taksim’de sallandıracaksın, görürsünüz bir daha ülke ilişkilerine zarar veriyorlar mı? Misak-ı milli sınırları dışına göz dikebiliyor mu Allah’ın İslamcıları ve onlara göz yuman insanlar!

Furkan!) Böyle bir şık yazmak kolaydır; bu şıkta tek şık duranın Furkan olduğunu bilmek de kolaydır. Ama, Furkan’ın şehitliği üzerine söz söylemek asla kolay değildir!

Gemilere o vicdanlı insanların, biricik şehitlerin adını verip yıllardır yaptığımız “adını an gerisini unut” tuhaflığını yapmak da mümkün… Ama, aslolan “surda gedik açmaktı” ve açıldı. Bedeli ağır da olsa bu yapıldı. Dünyanın vicdanlı yüzü İsrail’e dönük değil artık. Bu sebepten gemiler Türkiye karasularına geldiğinde yapılacak en doğru iş, hareket etmeleri için bakıma alınmalarıdır. Bu gemiler hareket ettikçe İsrail ve benzeri terör devletlerinin ayakları dolanıp düşmeye devam edecektir. Öncelikle siyasal, kültürel, sanat ve bilim alanında öne çıkmış insanlar, her kesimden insan bu gemiye davet edilmeli ve “öldürmeyeceksin!” düsturuna inanan insanların nasıl öldürdükleri, ikiyüzlülükleri gösterilmelidir.

Mavi Marmara yolcularıBu gemiler artık “duramaz”. Durdurulamaz da… Hareket; iyilik için, vicdan için, mazlum bir halkı özgür kılmak için… Bir şekilde hareket etmeye devam etmeliler. Zira yürek denizlerinde yüzmeye devam eden bu gemilerin yükü ağır; dururlarsa batarlar!

Taşlarınızı tüketmeyin ey kindar insanlar; suçlular yolda!

İsrail ezmiş kafasını bu gemilerin. Yüreğini bulamamış askerler; ya gözleri kör olduğundan ya da insanlık kadar, vicdan kadar Akdeniz’in derinlerine kök salmış yüreğini bulamamışlar kurşunlamak için!

Gözlerine doğrultmuş, silahını da rotasından şaşmamış ağızsız dilsiz ama korkusuz bir kul gibi.

O gemiler geliyor… Yani, kimilerine göre “suçlu gemiler”. Onca vakit hesap soranlar gidip o gemilerin karşısına çıksınlar derim; Öyle ya arkadan atıp tutmak kolay! Buyurun, TV programlarınızda, internet sayfalarınızda, boyalı gazetelerinizde, meyhaneye dönmüş yazıhanelerinizdeki o yayvan ve pişkin konuşmalarda adı sıkça geçen gemiler geliyor.

Hesap sormayacak mısınız “Türkleri utandıran” gemilerden?!

Hesap sormak için limanda olacağım. Mavi Marmara’nın yakasından tutup: “Neden?” diyeceğim; “Neden tüm dünyanın sağır olduğu, görmediği bir vakitte, sen sahip çıkmadın kardeşlerime?!” diye. Sonra da alnının metalinden, alnının Gazzesi’nden öpeceğim; bazen bir metali öpmenin 36,5 derece insan sıcağını öpmekten daha güzel olduğunu iliklerime kadar hissedeceğim…

 

Zeki Bulduk, Allah’ı zikreden eşyaya and olsun ki kardeşleri bildi Nuh’un geç dönen gemilerini

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2010, 18:14
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Habil Ademoğlu
Habil Ademoğlu - 9 yıl Önce

Gemiler güzel bir şekilde karşılanıp abartılmadan yeni konvoylara hazırlanmalı.zira aylar sonra gemiye verdiğimiz değer,geminin gidiş amacını unutmamıza neden olacak kadar abartılı olabilir.tamam da,bu böyle olmamalı.anlam imparatorluğumuzu kurmalıyız.

çiçek...
çiçek... - 9 yıl Önce

Allah’ı zikreden eşyaya and olsun ki kardeşleri bildi Nuh’un geç dönen gemilerini!..

hercaist
hercaist - 9 yıl Önce

bu nasıl yazıdır böyle, mavi marmara kadar dokundu iliklerime..

..
.. - 9 yıl Önce

Nasıl bir yazı, özellikle nasıl bir bitiriştir... Allahı zikreden eşyaya andolsun ki kardeşleri bildi Nuhun geç dönen gemilerini... Allah razı olsun. Söz yine tükendi

Betül
Betül - 9 yıl Önce

Kaleminize sağlık diye buna derim...

Sonra da alnının metalinden, alnının Gazzesi’nden öpeceğim; bazen bir metali öpmenin 36,5 derece insan sıcağını öpmekten daha güzel olduğunu iliklerime kadar hissedeceğim…

işte bu çok güzel...

ayşe
ayşe - 9 yıl Önce

Allah razı olsun.En az Mavimarmara kadar güzel bir dokunuş oldu.İlk defa yorum yazmakta zorlanıyorum.Yazılabilecek en güzel yorumları siz zaten yazmışsınız...

gam-küsar
gam-küsar - 9 yıl Önce

şşşşşşşş.otorite duyar felan şimdi bunları.yapmayın lütfen.aaaa

banner19

banner13