Taşçıoğlu'nu şiire çağırıyoruz!

Kayıtlar şairi Yılmaz Taşçıoğlu'na şiire dönmesi için not düştük

Taşçıoğlu'nu şiire çağırıyoruz!

Yılmaz Taşçıoğlu’nun akademisyen olduğunu, Sakarya Üniversitesi'nde yeni edebiyatçılar, şair adayları yetiştirdiğini biliyoruz. Ama şiir yazdığını bilenimiz çok azdır. Kendi imkânlarıyla çıkardığı bir şiir kitabı var Taşçıoğlu’nun: Mihrace.

Kayıtlar’ın 3.yılını tamamladığı 36.sayısıyla karşılaştım Taşçıoğlu’nun şiiriyle, dergiler arasında gezerken. Ekim, 1993. Şiirin adı şu: Ölümle Aşk Arasında Titreşen Çocuklara Tarih Notu.

 

Hayrettin Orhanoğlu
Hayrettin Orhanoğlu

Hem şair hem akademisyen

Yılmaz Taşçıoğlu’nun eve dönmesi gerekiyor artık. Rahmetli Esat Eroğlu, bendeniz üniversitede öğrenciyken ‘akademisyenlik şairliği öldürür’ derdi, inanmak istemezdim. Çünkü kapı gibi Hayrettin Orhanoğlu vardı, okuduğum okulda, hem şair, hem akademisyen. Deneme de yazardı, Orhanoğlu, eleştiri yazıları da yazardı. Sağlam bir şairdir Orhanoğlu, hâlâ da öyledir, şiiri yaşayan biridir, çalışkandır, üslup sahibidir. Felsefi altyapısı olan ender akademisyenlerdendir.

Yılmaz Taşçıoğlu, KayıtlarYılmaz Taşçıoğlu, Kayıtlar

Yılmaz Taşçıoğlu, MihraceBenim derdim başka!

Bu cümleleri yine bir akademisyen olan Yılmaz Taşçıoğlu için de kurmak istiyorum. Necatigil üzerine bir kitabı olduğunu biliyorum. Benim derdim başka! Taşçıoğlu’nun şiir yazmasıdır derdim, temel kaygım budur, bu yitik şairin tekrardan kalemini ateşlemesidir!

 

Kalemini ateşle!

Taşçıoğlu’nun şiire döndüğüne dair belirtiler görülse de tutkulu bir adayışla sürekli kendini şiire vermesi, Şair Yılmaz Taşçıoğlu’nu zihinlerimize kazıyacaktır, eminim. Öyle şiir yazsın ki Taşçıoğlu, ‘akademisyenlik şairliği öldürmez, aksine gövertir’ desin.

Yılmaz Taşçıoğlu, nasıl, çocuklara tarih notu düşüyorsa, biz de şiire geri çağırmak adına, Taşçıoğlu’na not düşelim:

Sizi ‘Şair’ olarak görmek istiyoruz Bay Taşçıoğlu!

 

Mustafa Celep, şiire geri çağırdı.

mncelep(at)hotmail.com

Yayın Tarihi: 20 Aralık 2009 Pazar 16:06 Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2009, 09:25
banner25
YORUM EKLE

banner26