Tartışmak onun işi: Zakir Naik

Katıldığı münazaralarla diğer din ve mezheplerin savunucularını alt etmiş bir kalp doktoru..

Tartışmak onun işi: Zakir Naik
11246Zakir Naik, Hindistanlı bir cerrah. Hıristiyan, Hindu, Şii diğer din ve mezheplere mensup insanlarla münazara konusunda uzman. Güçlü bir hafıza ve ikna edici delil yeteneği sayesinde Allah’ın da yardımıyla milyonlarca insanın Müslüman olmasına vesile oldu . 

Zakir Naik, aynı zamanda Bombay'daki İslâmî Araştırmalar Kurumu'nun başkanı ve İngilizce uydu yayını yapan Peace TV (Barış TV) nin sahibi. 

Tam ismi Zakir Abdulkerim Naik’. Ekim 1965’te doğmuş, takribi 45 yaşında ama dimdik ayakta. Doktorluğu hobi şeklinde boş vakitlerinde yapmakta, asıl zamanını alan şey dava, yani İslam’ın tebliği. 

İncil, Tevrat, Hinduizme ve bazı dinlere ait kitaplar su gibi ezberinde. Bu nedenle karşılaştırmalı dini konularda üzerine yok. 

Türkiye’mizde ismi pek duyulmamasına karşın özellikle Güney Afrika, Avustralya ve Okyanusya adaları, Uzak Doğu Asya, Vatikan, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde kendisinden kokanların ve tanımak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Bu saydığımız coğrafyalara bakılırsa daha çok Osmanlı’nın ve öncesindeki İslam devletlerinin gidemediği yerlerin çoğunlukta olduğunu görürüz. 

Bir ustanın izinde: Ahmet Deedat

Zakir Naik’in esinlendiği şahsiyet  Ahmet Deedat. Ahmet Deedat Edip Yüksel’in İnkilap yayınlarından çıkan Kuran En Büyük Mucize isimli çeviri kitabının yazarı.

11248Ahmet Deedat islamın temel bilgilerinin çok azını bilerek özellikle Hristiyanlara genç yaşta sorduğu sorularla kendisini geliştirmiş ve diğer dinlerle mukayeseli olarak İslamı öğrenmiş bir Müslüman. Daha sonra İslami bilgilerini artırarak Hristiyanlarla münazara yapabilecek kıvama gelmiş. 

Ahmet Deedat Zakir Naik için “Deedat 2” lakabını takmış zamanında. Ama  bu lakapla farkında olmadan kendisini övdüğünü düşünerek bundan vazgeçmiş ve Zakir’e hitaben “Evladım sen 4 yılda benim 40 yılda yapamadığımı yaptın Elhamdülillah” şeklinde yeni bir övgüde bulunmuş. 

11249İslamın sesi dergisi

11 Eylül 2001 tarihinden sonra özellikle batılı medya organlarının anti-islamcı tutumları Zakir’i oldukça rahatsız etmiş. Bunun üzerine Zakir, özellikle Hristiyanlıkla mukayeseli kitaplar ve makaleler yazdı. Bunları da başta İslam’ın Sesi dergisi olmak üzere çeşitli çok okunan gazete ve dergilerde yayınladı. 
 

Barış televizyonu

İslam üzerine yapılan karalamaları ve tahribatı engellemek için gazete ve dergilerden cevap vermek yetmemekteydi, bunu farkeden Zakir bir televizyon kanalı kurmaya karar verdi. Kanalın ismi Barış televizyonu ve yayın dili İngilizceydi. 

Kanalın kuruluşundan itibaren Zakir, batı dünyasını hedef alan ve batıya İslam’a yapılan karalamaların boşuna olduğunu anlatan programlar hazırlamaya başladı. Bu programların isimlerinden birkaçı: İslam ve Modern Bilim, İslam ve Hıristiyanlık, İslam ve Sekülerizm, İslam ve Evanjelizm. 

Bu programlarda sunum tek taraflı olmuyor ve programa İslam’ın karşısındaki alanın uzmanları getiriliyordu. Bunlardan en çok William Cample’ın katıldığı bilimin ışığında İslam ve Hristiyanlık programı dikkat çekti. Zakir bu programda engin Kuran ve Hadis hafızasını kullanarak karşısındakini mat etmişti. 

Bu programdan sonra karşısına çıkacak Hindistan’da yaşayan bir batılı bulamaz oldu. Ve Programının amacını değiştirdi. Artık diğer İslam ülkelerindeki politikacılar, yazarlar konuk oluyordu. En son Malezyalı politikacı Enver İbrahim’in katılımıyla program Okyanusya’ya da atladı. 

Kıtaları  aşan dava 

Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde Hıristiyan rahipler, bilimadamları ile münazaralara katıldı. Cevapsız hiçbir soru bırakmadı. 

Kendi ülkesinde de Hinduizm’in ikinci adamı Sri Sri Ravi Shankar ile 50bin kişinin katıldığı açık bir programda İslamdaki ve Hinduizmdeki İlah anlayışını tartıştı. Bu program özellikle Hinduları çok etkiledi. 

Şii ilim adamlarıyla yaptığı Yezid ve Hazreti Ali konulu münazara onun İran’da kafir olarak ilan edilmesine sebep olsa da o münazara yapma konusunda hız kesmedi. 

Eylül 2006’da Zakir işi kökünden çözmeye karar verip Vatikan’a giderek Papa 16. Benediktin bir vaazından sonra kendisine münazara teklifinde bulundu. Ancak Papa bu teklifi kabul etmedi. 

Teklifinin reddedilmesi üzerine Amerika’ya gitmeye karar veren Zakir’in Melborn üniversitesindeki “Başörtüsü” konulu konferansı büyük ses getirdi.

Çünkü bu konferansta kendisine soru soran bir bayana Batı’nın kadını ilkelleştirdiği İslamın ise büyük değer verdiğini çok detaylı ama net bir şekilde ispatlamıştı. 

Zakir Amerika’da münazara ve konferanslara katılmaya devam ediyor. Ancak bazı eyaletlere giriş çıkışı  yasaklandı. Zakir buna da çözüm bulmuş. Şimdi yüzlerce genci yetiştiriyor kendisi gibi. Onun giremediği yerlere öğrencileri giriyor. 

Zakir Türkiye’yi İslam’ın beşiği  ülkelerden biri saydığı için tebliğ veya münazara amacıyla gelmeyi hiç düşünmemiş. Umarım gezi amaçlı da olsa gelir ve kendisiyle tanış oluruz. 

 

Yusuf Ziya Gülen gaza gelmeden yazmaya çalıştı

Not: Şu videoda Zakir Naik’in nasıl da coşarak İslam Ayetlerinden bahsettiği bir videodur öyle…

//www.dailymotion.com/video/x6gjov_dr-zakir-naik-dialogue-avec-un-athe_webcam 

Yayın Tarihi: 31 Ocak 2010 Pazar 16:08 Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 21:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
merve büşra bozcu
merve büşra bozcu - 11 yıl Önce

Zakir Naik'in kim olduğunu geçen hafta öğrendim. Haberini yapmaya niyetlenmiştim ki, niyetlendiğimden daha güzel bi haber okudum. Elinize sağlık.

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Türkçe'ye kazandırılmış kitap ya da yazıları yok mu? Yazılarına ne şekilde ulaşabiliriz?

y.ziyaaa
y.ziyaaa - 11 yıl Önce

-zakir'in kitapları yeni bir haberin konusunu teşkil etmeli. Onları farklı bir kardeşimiz de haberleştirebilir.
-zakir'in haberi yapıldı ama zakirin farklı yönlerine dikkat çeken bir haber ya da Ahmet deedat'ın haberini yapabilirsiniz merve abla.

ABDULBASİR ALMAS
ABDULBASİR ALMAS - 11 yıl Önce

ingilizce ve Urduca tartışma ve konuşma videolarını izledim, gerçekten Türkçeye çevrilmesi gereken videolar. Çevirmek isteyen birileri varsa ingilizce ve Urduca konusunda yardımcı olmak isterdim. Gerçekten çok büyük bir söz dahisi ve islam alimi. "medenilere galebe ikna ile olur" gerçekten ikna gücü ve ona güç katan bilgi birikimi çok. dün akşam "is terrorism a muslim monopoly?" conferansını izledim, her kesin izlemesini tavsiye ederim. (not: mailinizi [email protected] a bekleriz)

hüso
hüso - 8 yıl Önce

http://www.youtube.com/watch?v=qQLwmGYGKPw&feature=share

mehmet ali
mehmet ali - 8 yıl Önce

böyle üstadların dünyada var olduğu sürece hayat daha güzeleşiyor ve zakir naik ustanın videoları kişileri etkilemiş ve islamiyete giriş yönünden çok faydalı bu ustanın allah yolunu daima açık etsin

y.t.günaydın
y.t.günaydın - 8 yıl Önce

Şu cümle gülümsetti beni: "takribi 45 yaşında ama dimdik ayakta". çocukken biz de böyle düşünürdük .))

ayşe
ayşe - 6 yıl Önce

Özellikle Turan Dursunun kitapları ve son zamanlarda islam adını kullanan bazı örgütlerin yaptıkları açıkçası beni islamdan epeyi soğutmuş ve kafamda bir sürü şüphe oluşturmuştu,Allah razı olsun zakir hocayı gördüm 2 gündür youtubedeki videolarını izliyorum,her video bir şüpheyi iz bırakmayacak şekilde siliyor,hiç bu kadar tatmin edici cevaplarla karşılaşmamıştım.Allah böyle alimleri korusun,uzun ömürler nasip etsin.


banner26