banner17

Tarihin İngilizlere Biçtiği Zorlu Görev!

1788’de Avustralya’daki yerli nüfusu yaklaşık 750 bindi. 1911 yılına gelindiğinde ise bu rakam İngilizlerin yaptıkları katliamlar yüzünden 31 bine kadar inecekti. İngilizler tarihin onlara biçtiği ‘dünyayı uygarlaştırma’ görevini başarıyla yerine getirmişlerdi.

Tarihin İngilizlere Biçtiği Zorlu Görev!

Avustralya’da ilk İngiliz kolonisi 26 Ocak 1788’de kuruldu. 1788-1938 yılları arasında bütün kıta uçtan uca sömürgeleştirildi. İngiliz nüfusunun her geçen yıl artması, yeryüzünün en barışçıl kavimlerden olan Aborjinlerin hayatını kâbusa çevirdi. Beyaz Adam tarım alanı açmak, otlak yapmak ve yeraltı kaynaklarını işlemek amacıyla yerli halkı katletti.

Sömürge Valiliği, 1805’te ve 1824’te çıkardığı kanunlarla beyaz yerleşimcilerin, güvenlik nedeniyle yerlileri öldürmelerine izin verdi. Bu kanun uyarınca 1824-1908 arasında sadece Queensland bölgesinde yaklaşık 10 bin kişi katledilmişti. İşgale direnenler ise bunun bedelini çok ağır ödediler. İngilizler öldürülen her beyaza karşı 50 Aborjin öldürüyorlardı. Zaten mızraktan başka silahı olmayan yerli halkın ateşli silahlar karşısında hiç şansı yoktu.

Kafa koleksiyoncuları

İngilizlerin Avustralya tarihine damgasını vuran en gaddar uygulamaları ise yerli avıydı. Beyaz yerleşimciler etraftaki Aborjinleri hayvan avlar gibi öldürdüler. Avcılar dönüşte büyük bir gururla kestikleri kelleleri sergiledi. Kafa koleksiyonları önünde fotoğraf çektirmek de İngilizlere has bir hobiydi.

İngilizler Aborjinleri insan görmüyorlardı. Avustralyalı gazeteci ve siyaset adamı Vincent Lesina 20. asrın başlarında parlamentoda yaptığı konuşmada, “Evrim yasasının bize gösterdiği gibi, beyaz adamın ilerlemesi için bütün bu siyahlar kesinlikle yok edilmelidir” açıklamasını yapmıştı. 1895-1903 yılları arasında Britanya’nın sömürge bakanlığını yapan Joseph Chamberlain ise tarihin İngilizlere biçtiği görevi şöyle anlatıyordu: “Beyaz Adam’ın omzunda taşıdığı yük dünyayı uygarlaştırmaktır.”

Bölgedeki soykırımları araştıran tarihçi Ben Kiernan’ın verdiği bilgilere göre 1788’de Avustralya’daki yerli nüfusu yaklaşık 750 bindi. 1911 yılına gelindiğinde ise bu rakam 31 bine kadar inecekti. İngilizler ele geçirdikleri erkekleri hadım etmiş, kadınları da zorla kısırlaştırmışlardı. 2008’de Avustralya Devleti adına Başbakan Kevin Rudd, yapılan soykırım için özür dilese de Aborjinlerin dramı hâlâ devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 12:07
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20