Taraf Ne Taraf?

Logosuna, rengine bakıp da spor gazetesi sanmayın.. Cihan Aktaş'lı ve Elif Çakır'lı bir kadrosu var..

Taraf Ne Taraf?

Taraf, Ne Taraf?

“Düşünmek taraf olmaktır” sloganıyla hareket eden Taraf Gazetesi, yayın hayatına merhaba dediği günden bu güne çok tartışıldı, çok üzerinde duruldu, çok ses getirdi. Hemen hemen her kesimden insanın elinde görülür bir gazete oldu.

Kimisi yazarları için tarafım, dedi; kimisi sosyalist olduğum için tarafım, dedi; kimisi gerçekleri sansürsüz servis ediyor, diye tarafım dedi; kimisi her düşünceye karşı saygılı, dedi; filan falan...

Peki muhafazakar/islamcı camia (bilhassa gençleri) neden Taraf Gazetesi okuyor. Dahası artık bunu bir entelektüel kimlik öğesi olarak görmeye başlıyor. Bu soru üzerinde tartışılması, durulması gereken bir ünlem olarak ünleniyor! 

Biz bu yazımızda  muhafazakar/islamcı camianın neden Taraf Gazetesi okuyor olduğu sorusunun tek bir açılımından bahsedeceğiz. O da şu: İki islamcı /muhafazakar / mütedeyyin yazara sahip olması. Biri Cihan Aktaş, diğeri Elif Çakır.

Bu iki yazarın Taraf Gazetesi'nde yazıyor olması, bahsi geçen camianın Taraf'ı alırken bir sebep daha bulmasına yarıyor. Ve elbette farklı düşünce yapısına ve algısına sahip yazarlara kapı açan bir gazete olarak bir alkışı da hak ediyor. Ama neden iki islamcı /muhafazakar / mütedeyyin yazar da bayan ve başörtülü. Yoksa Taraf Gazetesi'nin islamcılık anlayışı başörtüsüyle mi sınırlı?

Bakın biz herkese söz hakkı tanıyoruz derken neden islamcı /muhafazakar / mütedeyyin camiayı temsil hakkı başörtülü iki bayana veriliyor.  Yoksa bu kesimi temsil edecek bir erkek yazar yok mu? Ya da böyle daha mı kolay oluyor “bakın size de söz hakkı verdik” demek...

O halde Taraf Gazetesi bir adım daha atmalı ve tez elden müslüman kimliğiyle öne çıkmış bir erkek yazara sayfalarında yer vermelidir. Aksi takdirde Taraf'ın Cihan Aktaş ve Elif Çakır'a yer vermesi bir şovenizm gibi görülebilme hakkını saklı tutacaktır.  Böylelikle Taraf'ın taraf olmada ne kadar samimi olduğunu da görmüş olacağız.

 

Besim Bal, Taraf'ın tarafsızlığını sorguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 14:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bu taraf
bu taraf - 12 yıl Önce

islamcı gazeteler ne yapıyor ki tarafan yükleniyorsunuz??

Salome
Salome - 12 yıl Önce

İslamcı gazeteler başörtülü bayanlara yazdırma konusunda sıkıntı sahibi de ondan, bir tür kompleks olsa gerek. Taraf'ı böyle bir kompleksi olmadığı ve tam tersine ay bir başörtülü kadın bir de islamcı erkek yazar olsun gibi sınırlar tanımadığı için, kutluyoruz çok çok.

ahmet faruk doğan
ahmet faruk doğan - 12 yıl Önce

müslümanların gazetesi yoktur. gazetem var diyenin itikadı bozuktur.

esen
esen - 12 yıl Önce

biz epey kompleks sahibi olmuşuz,zannım odur ki eğer muhafazakar bir erkek yazar da olsaydı madem tarafsızsınız başörtülü yazarada yer verin derdik ....:(

şebnem demir
şebnem demir - 12 yıl Önce

taraf'ın hangi tarafta olduğunu hala çözemediniz mi? 1 yıldan fazladır yayınlanan bir gazetenin bu ülke için ne kadar gerekli olduğu belli değil mi? taraf biz'den bir gazete değil fakat taraf başkaları'nın da değil... böyle bir gazetenin kıymetini bilmemiz gerekiyor.

izzet can
izzet can - 12 yıl Önce

taraf ısmarlama bir gazete

elif yılmaz
elif yılmaz - 12 yıl Önce

başörtülü kaç hanım yazarı gazetelerde dergilerde görebiliyoruz ki Allah aşkına. Her yer erkeklerin elinde, bence taraf pozitif ayrımcılık uygulamış. valla bence de çok iyi yapmış, Allah utandırmasın. Erkekler de medyada kapladıkları yüzde 99'luk alan ile yetinsinler bir zahmet...

banner19

banner13

banner26