Talep edilen her şeyin bir sünneti var

'Her şey hemen olsaydı, hayat nasıl olurdu?' sorusunu düşününce, insanın aceleciliğine, cahil oluşunu da eklemek gerekecektir. Ahmet Mercan yazdı.

Talep edilen her şeyin bir sünneti var

Acelecidir insan. Acelenin handikaplarını hayat içinde, yaşayarak tecrübe etse de, aceleci davranmaktan geri durmaz.

Hemen ister insan.

Arzu edilenin anında gelmesinden yana olan tavrına uyulacak olsa, mevsimler bir güne, belki daha az zamana tekabül etmiş olacaktı.

İnsanın emek vermekten, bedel ödemekten kaçındığının beyanıdır bu acınası durum.

Talep edilen her şeyin bir sünneti var. Onu elde etmek için sarf edilecek emek ve hedeflenenin karakterine uygun, beklenilen zaman mevzu bahistir.

"Her şey hemen olsaydı, hayat nasıl olurdu?" sorusunu düşününce, insanın aceleciliğine, cahil oluşunu da eklemek gerekecektir.

Her insanın her arzusu hemen gerçekleşmiş olsaydı, herhalde dünyada yürüyecek yer kalmazdı. Diğer bir deyişle dünya, zaman ve mekân kurallarının her şeyiyle değişik yürüdüğü bir yer olurdu.

Dünya eksik yanıyla malul.

Varlığını sürdürmek için insan koşma, mücadele etme durumunda. Nimeti bir çağırmada yanında bulduğu cennetten “düştü”. Düşüşünün cezasını çekerken, bir yandan da nimetin peşinde koşacak.

Cahil oluşunun yanında, yasağa karşı meraklı oluşu da cennetteki yasak meyveyi yemesiyle belgelenmiş oldu.

Hiçbir lezzetle yetinmemesi, sürekli yeni zevkler arzu etmesi ve bunlara anında sahip olma arzusu, cennet ikliminin gerçekliğinden kalma alışkanlık ve arzu olsa gerek.

Tekrar oraya kavuşmak için noksanlı ve zorlu dünya arenasında ölçüye uyarak koştururken, aynı zamanda sabır gibi önemli bir kavrama ihtiyacı olacaktır.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 11:33
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13