Takip edilesi 6 yabancı twitter hesabı

M. Murtaza Öneren, yurtdışından yayın yapan 6 twitter hesabını inceledi. Yurtdışından takip edilebilir 6 twitter hesabını sunuyoruz.

Takip edilesi 6 yabancı twitter hesabı

Geçtiğimiz günlerde takip edilebilir yedi yerli hesap önerisi yapmıştık. Şimdi ise yurtdışından takip edilebilir altı twitter hesabını sunuyoruz. Buyurun paylaşılabilir birkaç yabancı twitter hesabı:

@muslimsmiles en basit ifadesi ile, islamî aforizmalar paylaşan bir hesap. @muslimsmiles’ı bu tür paylaşım yapan hesaplardan ayıran fark, Müslümanın her zaman gülmesi gerektiğini bu paylaşımların içeriğine bağlaması (Muslim smiles=Müslüman gülümser). Böyle bir üst başlık altında gördüğünüz sözler, aslında tebessüm için ne çok vesilenin olduğunu gösteriyor. 

@MatarMalak“Mazisiz bir millet, atisiz bir millettir” ilkesi ile bugün yok sayılmaya sayılan bir milletin savunusunu yapmaktadır. Filistin’le ilgili fotoğraf ve efemeralar “Biz yok değiliz!” demektedir.

  

@MuslimMatters aynı adlı sitenin Twitter hesabı. Özellikle Batı’daki Müslümanların karşılaştığı meseleler üzerine sunulan çözümler, biz Doğu Müslümanlarının gündeminde olmayan sorunları görmemiz açısından önemli. Hem “neler sorun olabiliyormuş” dememiz için, hem de “bu bizim de meselemiz” demek için…

  

Bir ortaçağ doktora öğrencisinin hesabı olan @Ballandalus özellikle İslam coğrafyasının en parlak dönemine ait yaptığı paylaşımlarla dikkat çekiyor. Zaman zaman eski bir vesika, kimi zaman pdf haline getirilmiş ender bir eser, kimi zaman da Orta Çağ’ın meselelerine dair makalelerle, İslam’ın altın çağına dair kıymetli bilgileri önümüze seriyor. 

@LostIslamicHist islamî tarih ve coğrafyanın unutulmuş/unutturulmuş hakikatlerini takipçilerine sunuyor. İslam âleminin yaşadığı değer kaybını fark edip, aslında bu âlemde ne değerler olduğu görmek belki geçmişle olan suni bağımızı hakiki bir hale büründürür. 

@HeritageMuslim Müslümanların mirasını modern dünyaya göstermek üzere kurulmuş bir sitenin Twitter hesabıdır. Mirasın azameti, unuttuklarımızdan utanmamamıza sebep oluyor
@OttomanArchive Osmanlı Devleti’nin 600 yılda edindiği coğrafi ve kültürel genişliğine yaraşır konu yelpazesiyle bir devletin arşivini takipçilerine sunuyor. 

M. Murtaza Özeren tavsiye etti.

 

Yayın Tarihi: 27 Temmuz 2015 Pazartesi 12:09 Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 11:26
banner25
YORUM EKLE

banner26