Süt ne kadar zamanda sağılır, bir bilsek!

Allahu Teâlâ ile aramızı daha çok yaklaştırıp samimileştirmek için müsait bir zaman ve mekândır gece..

Süt ne kadar zamanda sağılır, bir bilsek!

Müslümanlar olarak dünyada şeref ve iffet dolu bir hayat sürmek, ahirette de bize vaat edilene ulaşmak istiyorsak, Allah yolunda, kötülüklerle, küfürle, Allah’ın düşmanlarıyla cihad arzusuyla dolup taşmak, cihada yönelmekten başka bir yolumuz yoktur. Kıyamet günü Allah’ın huzurunda hayvanlardan çok daha aşağıda hor ve hakir bir azaba uğrayan kâfirler karşısında zillet tehlikesine düşmemenin tek yolu cihattır!

Allah’tan gafil olmamız bizim için belaların en büyüğüdür

Midemizin, şehvetimizin ve hayvanî arzularımızın elinde oyuncak olmak istemiyorsak, etrafımızdaki kötülerin, zalimlerin ve zorbaların zulmüne maruz kalmak istemiyorsak, çevremizdeki küfrün pis havasında boğulmak istemiyorsak bütün bu saydığım bataklıklara sırasıyla Hakk’ın hâkimiyet bayrağını çekmek istiyorsak cihada sarılmak önümüzdeki birinci vazifemizdir.

Allah’ı gerçek anlamda zikretmek bize bu konudaki en büyük gücü verecektir. Allah’tan aldığımız güçle düşmanlarımızı yenebileceğiz. Allah ile bağlantımız kurtuluştur! Allah’ı unutmamız, Allah’tan gafil olmamız bizim için belaların en büyüğü, felaketlerin en korkuncu olacaktır. Çünkü Allah’ı unutmamız, Allah tarafından terk edilmemiz demektir. Hâlbuki bizim ondan başka kimimiz var ki? “Eğer Allah size yardım ederse, size kimse galip gelemez. Eğer Allah sizi terk ederse, O’ndan başka size kim yardım edecek? Mü’minler ancak Allah’a güvenip dayanmalıdır.” (Ali İmran/160)

Gecenin ortasında ‘bir süt sağımı vakti’ kadar da olsa Allah’ın huzuruna var

Dünya Müslümanları olarak içerisinde bulunduğumuz bu zilletten kurtulmak, küfür içinde eriyip gitmemek, yaratıcımızla aramızdaki bağları yeniden sorgulamak mecburiyetindeyiz. Rabbimizin yanındaki değerimiz nedir? O’nun emir ve yasaklarının bizim yanımızdaki değeri nedir? Bütün bunları irdelemeli ve samimi olarak ortaya dökmeliyiz. Bunu yapmaktan değil yap(a)mamaktan korkmalıyız.

Gece bunun için en büyük fırsattır. Allahu Teâlâ ile aramızı daha çok yaklaştırıp samimileştirmek için müsait bir zaman ve mekândır gece. Gecesiz cihad, gecesiz güç, güçsüz cihad olmaz! Resulullah’ın tabiriyle gecenin ortasında, ‘bir süt sağımı vakti’ kadar da olsa Allah’ın huzuruna varmak durumundayız. Kendimiz ve başkaları adına bir adım daha atmak istiyorsak bu böyledir. Gecesiz adım atamayız!

Cihad bizi var kılacaktır, Allah’ı anmak bizi var kılacaktır, takva bizi var kılacaktır, gece bizim ayaklarımızı sağlamlaştıracaktır. Bunlara dayandığımız takdirde pasif durumdan kurtulabiliriz. Yeryüzündeki görevimizi yerine getirmiş, yeryüzüne gönderilişimizdeki asıl maksada ulaşmış olacağız biiznillah…

Davamızın sonu, âlemlerin Rabbine hamd ve kavuşmaktır! Tevfik Allah’tandır.

Sena Hatun Baylan hatırlattı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gül Hanım
Gül Hanım - 6 yıl Önce

İnsanın bazen şunları duymaya öyle ihtiyacı oluyor ki, biliyorsunuzdur ama bir dost dokunsun omzuna da anlatsın ne iyi gelir. Ve iyi de geldi. Allah razı olsun.