Suriyeli mültecilerin buruk Ramazan'ı

Ramazan ayı münasebetiyle Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki AFAD'a bağlı kampta yaşayan Suriyeliler'i ziyaret ettik. Mülteci Suriyeliler, herşeye rağmen Ramazan ayının güzelliklerinden istifade etmeye çalışıyorlar.

Suriyeli mültecilerin buruk Ramazan'ı

3 yılı aşkın süredir ülkelerinde devam eden iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin sayısı gittikçe artıyor ve zor hayat şartları altında yaşamak zorunda kalıyorlar. Dünya genelinde yaklaşık 7 milyon, Türkiye'de ise 1 milyon Suriyeli mülteci barınmakta. Bu mültecilerin maalesef hepsi şanslı değil. Şanslı olanlar ise devletin kurduğu kamplarda hayatlarına devam ediyor.

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne (AFAD) bağli bulunan İslahiye çadırkentte 10.000 Suriyeli ve 1.506 Türkmen yaşıyor. Çadırkentte, faaliyet çadirlariyla birlikte toplam 1.843 çadir bulunmakta...

Yaklaşık 4.000 çocuğun bulunduğu kampta 24 derslikli bir okul ve çok sayıda sosyal aktivite alanı bulunuyor. Aktivite alanında ailelere ve özellikle de kadınlara yönelik eğitici seminerler ve aile planlaması seminerleriyle birlikte, çocuklar için de temizlik ve çadırkentte hayata uyum sağlama amaçlı seminerler gerçekleştiriliyor.

Çadırkentte Ramazan

Çadırkentte Ramazan ayı ile birlikte, Suriyeli mülteciler, kartlarına yüklenen aylık parayla, kamptaki marketten alışveriş yaparak iftar ve sahur sofralarını hazırlıyorlar. Kamp marketinde Arap mutfağının kendine has gıdaları ve baharatları bulunuyor.

Kamp müdürü Suriyeli mültecilerin ülkelerindeki Ramazan ayı günlerini aratmayacak şekilde hazırlıklarını yaptıklarını vurguladı. Kamp müdürü konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Kampımızda yaklaşık 1.800 çadır var. 10.500 Suriyeli burada barınmakta. Biz onlara kendi ülkelerinde yaşadıkları Ramazan aylarına en yakın Ramazan'ı nasıl yaşatırız gayesi ile hareket ediyoruz. Özellikle kamp marketinde onların damak zevkine uygun gıdalar bulundurmaya çalışıyoruz.”

Kampta bir de fırın bulunuyor. Ramazan ayı münasebetiyle fırın yemeği yaptırmak isteyenler yemeklerini buraya getiriyorlar. Hemen hemen bir şehir havasında olan mülteci kampında köşe başlarında meyan şerbeti ya da kurabiye satıcılarını görmek mümkün.

İç savaşta en çok etkilenenler ise elbette ki çocuklar. Hepsi bir gün yeniden ülkelerine dönmenin hayaliyle yaşıyor. Şamlı Mazeen Hatib vatanından ayrı olmanın verdiği hüznü bu günlerde daha çok hissettiğini söyledi. Her şeye rağmen kamptaki Suriyeliler hayatlarına devam ediyor ve Ramazan ayının coşkusunu yaşamaya çalışıyor.

Ramazan her birinin yüzüne farklı bir tebessüm çizmiş adeta

Kampta Rıdvan Abdurrezzak'ın ailesine misafir olduk. Rıdvan Abdurrezzak, İdleb'in Sermin bölgesinde muhtarlık yapmış. Ailenin reisi Rıdvan Abdurrezzak Ebu Veheb, onu ziyarete gelen herkese kendi elleriyle hurma yedirdiği için kampta ''hurma dayı'' olarak anılıyor.

Ailenin annesi ve kızlar, iftar sofrası hazırlığına heyecanla giriştiler. Rıdvan Bey'in eşi Vefa Hanım'dan Arap usulü çiğ köfte ve endomi tarifi aldık. Vefa Hanım, bütün zorluklara rağmen iftarda ikram edeceği yemekleri özenle hazırladı. Ailenin küçük kızı da Ramazan ayı için özel olarak yapılan kekin tarifini paylaştı.

Kampta iftar saati yaklaşırken sofralar kuruldu. Aileler iftar sofrasina, kendi içlerinden birileri olarak gördükleri kamp görevlileriyle oturuyor. Misafiri olduğumuz Rıdvan ve Vefa çiftinin 8 çocuğu var ve 6 çocuğuyla birlikte 2 yıldır çadırkentte yaşıyor. Ebu Veheb torunlarıyla sofraya oturmayı çok seviyor.

Yaşanan acılara rağmen Ramazan ayının ışıltısı kampta yaşayan herkesin gözlerinde görülüyor. Ramazan her birinin yüzüne farklı bir tebessüm çizm adeta.

Kamp iftar sonrasında daha bir hareketleniyor. Gündüz sıcaktan dolayı kapalı olan dükkanlar birer birer açılıyor. Eski konteynırları yenileyip yaptıkları dükkanları işletmek isteyenlere veren kamp müdürlüğü de bu manzaradan oldukça memnun. Konteynır dükkanlarda giyimden tatlıya, ayakkabıdan cep telefonu aksesuarlarına kadar bir çok şeyi bulmak mümkün. Arap mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olan falafel için de ayrı bir dükkan açılmış.

Kamptaki ışıklı gösteriler ve televizyon da kamp sakinleri tarafından büyük ilgi görüyor. Kampta hayatını sürdürmeye çalışan küçük büyük herkes, bir gün vatanlarına dönmenin hayalini kuruyorlar.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

 

Yayın Tarihi: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 12:27 Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 18:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26