Srebrenitsa Anıt Mezarlığı sanal âlemde

Al Jazeera Balkanlar, Srebrenitsa katliamını hatırlatmak adına özel haberler yapıyordu. Bu sene de güzel bir fikri hayata geçirmişler: Srebrenitsa Soykırımı Web Sitesi. M. Murtaza Özeren yazdı.

Srebrenitsa Anıt Mezarlığı sanal âlemde

Bilinen kadarıyla 8372 can Bosna’da bu dünyadan irtihal eyledi 20 yıl önce. Avrupa’nın ortasında, dünyanın gözü önünde aleni bir katliamın adıdır Srebrenitsa. Susup seslerini çıkarmayanların yaptığı zulmün şahitliğidir Srebrenitsa.

Yıllar geçti ancak acı hâlâ yalın şekilde etki ediyor içimize. Ağıtlar ve çığlıklar kulaklarımızda. Göz pınarları belki kurudu ama gönüllerimiz hâlâ yaşlar ile sırılsıklam.

Mazlum Müslümanların abidelerinden biri olan bu yeri gidip görmek, o toprağın şehitle yoğrulmuş kokusunu almak, cümlesine bir Fatiha okumak herkese nasip olsa keşke. Günümüzde Bosna, Edirne’nin uzak bir mahallesi mesabesinde. Oraya giden her kafilenin yolunu bilhassa Srebrenitsa’dan geçirseler. Ancak maalesef “Blue Mosque”u görmeye gelen Japon turistten farkı olmayan Türk “turistler” akın ediyor Bosna’ya, “insan yurdunda turist olur mu hiç” demeden.

Srebrenitsa gerçeğinin aktarılması hakkıyla yapılmış

Al Jazeera Balkanlar, her sene bu katliamı hatırlatmak adına özel haberler yapıyordu. Bu sene daha kalıcı bir eser bırakmak adına güzel bir fikri hayata geçirmişler: Srebrenitsa Soykırımı Web Sitesi. Bu sitede Srebrenitsa Anıt Mezarlığı’nı, sanal dahi olsa, gezmek mümkün kılınmış. Mezarlık 360 derece açıyla gözlemleniyor ve belirli lokasyonlara iliştirilmiş bilgiler ile “Unutma!” deniliyor.

Erişimi www.srebrenica360.com adresinden sağlanabilen sanal Anıt Mezar’da birçok ayrıntı gözlemlenebiliyor. Binlerce masumun ölümüne göz yuman Hollandalı askerlerin odalarında duvarlara yazdıklarını ya da anma duvarında yazılı kurbanların adlarını okumak mümkün. 360 derecelik gezintinin dışında fotoğraflar, röportajlar ve hikâyeler ile Srebrenitsa gerçeğinin aktarılması hakkıyla yapılmış.

İnternet sitesi, her yıl anma toplantıları ve yürüyüşlerle tazelenen acının adım adım izini sürmemize imkan veriyor.

Murtaza Özeren haber verdi

YORUM EKLE

banner36