Sorunu kırıp dökmeden halletmişler

İstanbul Üniversitesi kapısındaki ayetler silinmek istendi. O süreci ve ayetlerin nasıl muhafaza edildiğini Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş anlattı.

Sorunu kırıp dökmeden halletmişler

 

İstanbul Üniversitesi rektörlük giriş kapısı üzerinde Fetih Suresi’nin 1. ve 3. ayeti yer alır. Bu ayetlerin meali şu şekildedir: “Gerçekten biz sana apaçık bir fetih ihsan ve ikram ettik. Allah sana benzersiz bir galibiyetle yardım eder.” Bu ayetlerin o kapı üzerinde yer almasının sebebi ise binanın Osmanlı Dönemi’nde “Daire-i Umûru Askeriye” -şimdiki adıyla- Savunma Bakanlığı binası olarak kullanılmasıdır.

Yazıyı kazımamak için nasıl bir çözüm üretti?

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın 10 Mart Cumartesi günü Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı Uluslararası Sempozyumu’nda kapıyla ilgili bir anekdot anlattı. O ayetlerin nasıl korunduğuna dair bu anekdot aynı zamanda nasıl süreçlerden geçtiğimizin de özeti şeklindeydi. Nevzat Yalçıntaş, yaşananları Darülfünun Emini İsmail Hakkı Baltacıoğlu Bey’den yani olayları yaşayandan dinlemiş.İstanbul Üniversitesi

İnkılâplar döneminde İstanbul’un tüm resmî dairelerine Ankara’dan bir yazı gelmiş. Bu yazıda resmî dairelerde, türbelerde yer alan tüm eski yazıların kazınması, silinmesi; Osmanlı tuğralarının toplanması istenmekteymiş. Tabi yazı üniversiteye de gelmiş ve dolayısı ile kapının üzerinde yer alan ayetlerin de silinmesi gerekiyormuş. Bunu yapmayacağını, yapamayacağını anlayan İsmail Hakkı Bey, farklı bir çözüm arayışına girmiş ve üniversite bünyesinde yer alan inşaat dairesi mühendislerini çağırtmış.

Üniversite kapısının tozdan kirlendiğini ve temizlenmesi, eskiyen tarafların tamir edilmesi gerektiğini, bunun için de bir iskele kurulmasını istemiş. Tabi bu süreçte yazıların da bir tahta muhafaza ile korunmasını ifade etmiş. Mühendisler Hoca’nın niyetini anlamışlar fakat isteneni, dediği gibi yapmışlar. İskelenin kurulması iki ay gibi bir zaman almış. Ve sözde inşaat başlamış. Durumdan haberdar olan vali de herhangi bir müdahalede bulunmamış. İskele yaklaşık bir buçuk iki yıl kapıda kalmış. O sürecin biraz durulması ile iskele sökülmüş. Sökülürken İsmail Hakkı Bey’in isteği ile yazılar bir güzel de yaldızlanmış.

Meseleler suhuletle nasıl çözülür göstermiş

O zor ve fırtınalı dönemlerde nasıl vicdanlı yöneticilerin olduğu, yönetimde aksaklıklar olduğu zaman, devlete karşı gelinmeden, komplolar hazırlamadan, kanun dışı yollara başvurmadan ülke menfaatlerinin nasıl korunduğu konusunda örnek olması için bu hadiseyi anlattığını ifade eden Yalçıntaş, bu tablodaki anlayışın kendi yöneticilik döneminin de anlayışı olduğunu dile getirdi.

 

Serdar Arslan aktardı

Yayın Tarihi: 12 Mart 2012 Pazartesi 11:46 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:45
banner25
YORUM EKLE

banner26