Son on yılın en iyi romanı!

İranlı yazar Rıza Gasimi'nin romanı, İran'da son on yılın en iyi romanı seçildi.

Son on yılın en iyi romanı!

Tahta Orkestranın Gece Sesi, Rıza GasimiGeçtiğimiz Kasım ayında İran’da on yılda bir verilen “Son On Yılın En İyi Farsça Romanı”  ödülüne, Fransa'da yaşayan yazar, tiyatro yazarı ve müzisyen Rıza Gasimi’nin romanı Tahta Orkestranın Gece Sesi layık görüldü.

Ödüle uygun bulunan adaylar arasında ilk on sırada Ahmed Mahmud, Muhammed Muhammed Ali, Zoya Pirzad, Ebuturab Hüsrevi ve Muhammed Rıza Katib gibi isimler de yer alıyordu, ancak sonuç ilan edildiğinde bir itiraz olmadı. Edebiyat camiası oy birliğiyle bu karara vardı.

Bu ödül yazara ilgiyi artırdı

Tahta Orkestranın Gece Sesi romanı basıldıktan sonra bir kaç baskı yapıp okuyucular tarafından büyük bir ilgi görmüştü. Bu roman aynı zamanda Gasimi’ye de büyük bir ün kazandırdı. Zira eleştirmenler bu romanla beraber yazarın başka eserlerine de ilgi gösterdiler. Halkın ve eleştirmenlerin ortak beğenisi de bu ödülle sonuçlandı.

Reza Ghassemi (Rıza Gasimi)Ödül sadece roman dalında mı?

2000 yılından itibaren roman alanında, tefekkür etkisini güçlendiren romanları destekleme amacıyla yapılan bu törende bir romanla birlikte aynı zamanda yılın en iyi kısa hikâyesi ve bu alanda etkili olan bir yazar da ödüllendiriliyor. Bu ödül törenleri İran’da kültür hayatının önemli isimlerinden Ahmet Golami başkanlığında düzenleniyor ve  her yıl önceki yıla göre değişik bir içerikle gerçekleşiyor.

Piyesleri de var

Rıza Gasimi 1941’de İsfahan'da doğdu. Onsekiz yaşındayken Küsuf adlı ilk piyesini yazdı ve bu piyesi iki yıl sonra Tahran Üniversitesi’nde sahnelendi. 1968’de Zehhak Dünyaya Hakim Olduğu Zaman adlı piyesi, İran Milli Televizyonu’nun düzenlediği yarışmada birincilik kazandı. Devrimden sonra ise Temşit'in OdasıMahan Kuşyar, Mimar Mahyar’ın Mumması piyeslerini yazıp yönetti. Yazar 1978’de İran’dan ayrılıp Fransa’ya yerleşmişti.

Gasimi’nin Tahta Orkestranın Gece Sesi adlı romanı da 1996’da Amerika'da ve 2003 yılında ise İran’da yayımlanmıştı. Eserin, yayınlandığından bu yana pek çok ödül kazandığını da ekleyelim.

 

 

Fatma Zengene Tahran'dan bildirdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rıza Gasimi
Rıza Gasimi - 13 yıl Önce

yazara buyuk saygı ıle tesekkur edıyoruz. Dunya' ya bır kez daha ''guzel olanın hakettıgı degerı mutlaka bırgun gorecegı'' gercegını ıspatlamıs oldu. bız bugun guzel olanı yapalım varsın bugun alkıslayan olmasın...