Sokağımızda neler olup bittiğinden haberdar olmalıyız

Sokakta yaşayanların yoğun ilgi gösterdikleri iftarın özellikle gençler ve çocuklar için sokağın bir coşku alanına dönüştüğünü görmek beni ziyadesiyle memnun etti.

Sokağımızda neler olup bittiğinden haberdar olmalıyız

 

Hayatımızda büyük yeri olan ve üzerimizde iz bırakan öğretmenlerimizin çoğu okul dışında da bizlerle iletişim kuran öğretmenlerdir desem herhalde abartmış olmam. Hatta bazı öğretmenlerimizin okul ortamındaki baskıcı ve tutucu havadan dolayı öğrencilerle okul ortamında kuramadıkları iletişimi daha çok dışarıda kurmaya çalıştıklarını görmekteyim.

Bir öğrenci yaşamının büyük çoğunluğunu okulda geçiriyor. İlkokuldan itibaren liseyi de dahil ettiğimizde 12 yıllık ömür okulda geçiyor. Hayatında kitap, müfredat yani matematik, edebiyat, fizik vb dışında nadiren de sosyal etkinlikler görür. Sınav sistemiyle paralel bir eğitim anlayışıyla yetişen biz öğrenciler bu çizginin dışına çıkan öğretmenleri biraz garipseriz. Yıllarca konu ve sorulardan başka (ya da haksızlık etmeyelim birkaç saatlik resim, müzik beden derslerini saymazsak ) eğim-öğretim görmemiş biz öğrencilerin bu durumu garipsemesi normaldir.

Öğrencisi olduğum Esenler İbrahim Turhan Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Mahmut Balcı’nın hem okulda hem de okul dışında aktif bir öğretmen olduğunu görünce bazı öğretmenlerin zamanlarını nerelerde ve nasıl harcadıklarını düşünmeye başladım. Öğretmenimizin iki yıldır Esenler’de görev yapmasına rağmen birçok sosyal ve kültürel çalışmada aktif olduğunu görmek gerçekten Esenler için memnuniyet verici bir durum olmalı. Burada sözü daha fazla uzatmadan hocamızın kendi mahallesinde organizesine öncülük ettiği hoş bir iftardan söz etmek istiyorum.

Herkes gibi ben de iftar saatini merakla beklemeye başladım. Bir de baktık ki ilan edilen tarihte sokakta herkeste olan heyecan öğle saatlerinden itibaren başlamış. Çocuklar ellerindeki mikrofondan sokak sakinlerine iftar hakkında bilgi vermekte. Başta sokakta yaşayan çocuklar Mahmut hocanın etrafında dolaşmaya çalışıyor. Ondan yapılacak işlerle ilgili talimatlar alıyorlar. Bir taraftan Esenler Belediyesi iftarın yapılacağı sokağı temizliyor, bir taraftan masa ve sandalyeler gelmeye başlıyor, sokağa ses sistemi ve bilgisayar kuruluyor, bir taraftan ise iftar sonrasında okunacak şiir, ilahi ve okuma parçalarının denemeleri yapılmakta.

Kendi sokağımızda neler olup bittiğinden haberdar olmalıyız

Meğerse iftar sadece o sokakta yaşayanların katıldığı ve o sokaktaki herkesin kendi mutfağındaki katkıyla hazırlanmış. Yani bir yerlerden yemek getirilmemiş. Sokakta yaşayanların yoğun ilgi gösterdikleri iftarın özellikle gençler ve çocuklar için sokağın bir coşku alanına dönüştüğünü görmek beni ziyadesiyle memnun etti. Çocukların iftardan sonra araçlardan arınmış sokakta rahatça oynamaları, bisiklet turu atmaları, kadınların kendi aralarında çaylı sohbete devam etmelerini görmek bana bir eğitimcinin sadece maaşlı ve kravatlı bir memur değil, okul dışında da ciddi bir işlevi olan bir rehber olduğunu hatırlattı. Böylesi öğretmenlerimizin sayısının çok olması en büyük dileğimizdir.

Öğretmenimize bu kadar sosyal ve aktif olmasının nedenlerini sorduğumuzda ise şu cevabı aldık: ‘Allah bir şeyler yapmaya karar veren müslümanın zamanını bereketlendirir ve işlerini kolaylaştırır. Ben geriye dönüp baktığımda birçok şeyi de ihmal ettiğimi düşünüyorum. Keşke şunları yapmasaydım da şunları yapsaydım dediğim birçok şey olmakta. Gençlerin birileri tarafından yanlış yönlendirildiğini görünce rahat hareket etmenin, onlardan uzak büyük bir vebal olduğunu düşünüyorum. Kalabalıkları toplamak, onlara büyük ortamlarda ziyafetler vermek yeterli değil onlara doğru bilgiler ve doğru bir hedefler konusunda rehberlik yapmalı. İnsanların karnını doyururken aslında öncelikle ruhlarını doyurmak gerekir. Ne yazık ki başta Ak Partili belediyeler ve dindar camia ramazanı kurulan sofralar ve eğlencelerle bir tüketime dönüştürüyor. Ben başka kurumların iftarlarına da gidiyorum ancak aynı zamanda kendi yaşadığım çevre ile tüm zamanlarda ve özellikle de dini gün ve geceler vesilesiyle güzel bir iletişim kurmayı önemsiyorum. Son nesil öğretmen arkadaşlarımızın çoğu zahmetli işlerden kaçarlar. Ancak bilsinler ki öğrencilere özgüven sahibi olmaları, kadim değerlerimize bağlı ve ideal sahibi olmalarında onlara yapacağımız katkı birçok dünyevi zenginlikten çok daha büyük ve kalıcı olacaktır.’

Öğrencilerine ve sokaktaki gençlere yatırım yapan tüm eğitimcilere ihtiyacımızın olduğu gerçeğinden hareketle öğrenci arkadaşların da idealist, aktif ve yenilikçi öğretmenlerle iletişim içerisinde olmaları gerektiğini paylaşmak isterim.

Mahmut Balcı, çocukların Kur’an-ı Kerim, şiir ve ilahi okudukları coşkulu sokak iftarında özetle herkese ‘kendi sokağımızda neler olup bittiğinden haberdar olmak ve çeşitli paylaşımlarda bulunmak için bu tür çalışmalarda bulunmayı ve uzak duranları da bu işlere katmaya davet etmek gerekir’ dedi.

 

İbrahim Satılmış yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 12:41
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13