Sohbetlerimizi hadislerle güzelleştirelim

Haftada bir gün ailecek hadis okumaya başlamak için niyet ettiğimizde hadis kitabı olarak ilk aklıma gelen İmam Kuzai’nin “Müsned-i Şihâb”ı oldu..

Sohbetlerimizi hadislerle güzelleştirelim

 

Haftada bir gün ailecek hadis okumaya başlamak için niyet ettiğimizde hadis kitabı olarak ilk aklıma gelen Müsned-i Şihâb oldu. Çünkü bu hadis kitabı kısa ve daha çok akılda kalıcı hadislerden oluştuğundan ve de çocuklarla birlikte okuyacağımız için ilk adımda kolaylık olur diye düşündüm ve öyle de oldu hakikaten.

Müsned-i Şihâb Mısırlı bir âlim olan İmam Kuzâi’nin eseri. Kitabın takdim kısmından öğrendiğimize göre Kuzâi’den önceki muhaddisler eserlerini; konularına veya ravi isimlerine göre hazırlıyorlarmış. Kuzâi ise farklı bir metot deniyor. Hadisin metnindeki ilk kelimenin özelliğine göre eserini hazırlıyor. Ayrıca kendi ifadesiyle, “lafızları kısa, manalarının anlaşılması kolay olanlarını tercih ettim. Öğrenmesi külfetsiz, ezberlenmesi kolay olsun diye, hadis lafızlarının yakınlığına göre bölümlere ayırdım” diyor. Kitabın Türkçe çevirisini yapan Ali Akar, çeviri yaparken kelime kelime çeviri yerine hadisin verdiği masaj doğrultusunda daha iyi anlaşılması için Türkçedeki ifade biçimini esas aldıklarını belirtiyor.

Elifbadaki sıraya göre hazırlanmış

Kitabın içeriğindeki hadisler Arap alfabesine göre sıralanmış. Yani elif harfi ile başlayan hadisler ve elbette ki birbirleri ile alakalı olan hadisler aynı harf kısmında. Aynı harfin içerisinde de sıralanışı yine elifbadaki harflerin gidişatına uygun olarak tasnif edilmiş. Böylece aradığınız bir hadis olduğunda ya da merak ettiğiniz herhangi bir kelime ile alakalı bir hadis varsa bulmanız hayli kolay oluyor. İlk on yedi hadisi okurken âminler eşliğinde okuyorsunuz. Zira kitap Peygamber Efendimizden rivayet olunan dualarla başlıyor.j

Sohbetlerimizi hadislerle güzelleştirelim

Artık haftanın hiç değilse bir gününde akşamları çay soframızda hadislerle hemhal olmak bizim vazgeçilmezimiz oldu. Bazen unuttuğumda ya da “bakalım çocuklar hatırlayacak mı” diye unutmuş gibi yaptığımda küçük kızım gözlerini kocaman açıp, “eyvah, anne hadis dersi yapmadık biz bu akşam” diye bizi uyarıyor ve kitapları toplayıp geliyor. Aslında bu sayede çantamda da yanımdan ayırmadığım ince bir hadis kitabım benim her daim arkadaşım oldu ve gittiğim bir yerde açıp okuduğumuzda ortamda bulunan insanların ilgiyle dinlediklerine şahit oluyorum.

Eve gelen misafirlere de Müsned-i Şihab’tan hadis okumak gibi bir hal zuhur etti. Yani belki haftada bir hadis okuma niyeti ile başlanılan bir ders, hadislerin bereketi ile şüphesiz bütün zamanımıza sirayet etmiş oluyor Allah’ın izniyle. Ve çoğu insanın bu hadis kitabından bihaber olduğunu müşahede ettim. Kısa ve manası çabuk kavranan hadisler olduğu için herkesin çok hoşuna gidiyor ve merakla adını, hangi kitap olduğunu soruyorlar almak için. En son gelen misafirlerime okuduğumda arada hadislerle alakalı sohbete dalınca yanımda oturan genç kız yalvarır gibi yüzüme baktı ve “okumaya devam et lütfen” dedi.

Ne kadar da ihtiyacımız var hâlbuki buna ve niçin gereksiz ve malayani cümlelerle hayatımızı işgal ediyoruz? Bu kadar güzel ve anlamlı, her anımızı değerli kılacak, attığımız her adımı sağlam ve latif, İslam’a yakışır bir intizamda atmamızı sağlayacak buyruklardan niçin kendimizi mahrum bırakıyoruz? Belki arada derede okuyorduk ama düzenli bir şekilde hadis okumalarına başlamamıza vesile olan Hadis halkaları ekibini de anmadan geçmeyelim. Kim bilir bizler gibi daha nicelerinin dualarını almak onlara nasip oldu ve “hayra vesile olan hayrı yapan gibidir” hadisi gereğince inşallah onların da haneleri hayır ve bereketle huzurdan nasiplendi.

Yeniden basılmasını istiyoruz!

Müsned-i Şihab 2005 yılında Yediveren Yayınları’nın “Armağan Kitaplar” serisinden çıkmış. Fakat bir daha aynı şekilde basılmamış. Şu an almak isteyenler sadece cep boyuna ulaşabiliyorlar, o da bir ihtimal, zira ben henüz ulaşamadım. Almayı arzu eden arkadaşlarıma hediye etmek için araştırdım ama ilk baskısı gibi Arapça metni ile birlikte ve normal boyda bulmak şu an mümkün gözükmüyor. Umuyoruz yayınevi sesimizi duyar da tekrardan ilk haliyle yayınlar. Çünkü sevdiklerimize hediye etmek için de hayırlara vesile olacak çok güzel bir seçenek zannımca.

Müsned-i Şihab’ta yer alan Peygamber Efendimizin dualarının en sonuncusu ve tüm bir hayatı ihtiva eden o güzel dua ile haberimizi bitirelim: “Ya Rabbi! Senden; düzgün bir yaşayış, temiz bir ölüm ve mahcup olmayacağım bir geri dönüş/ huzura varış istiyorum”. Âmin.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan hadis okumaya buyur etti

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2013, 15:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yediveren
Yediveren - 6 yıl Önce

İlginiz ve övgünüz için teşekkürler. Kitap şu an cep boy, metinli ve metinsiz olarak temin edilebilir.

Fatih
Fatih - 5 yıl Önce

Bu haberi okuduğum günden beridir bu güzel esere ulaşmak istemişimdir. Ama bir türlü nasip olmadı; tâ ki bu haftasonu Konya iline yolumuz düşünceye kadar. Kitabın yayınevi'nin şehri olan Konya'da, ilk işimden birisi bu eseri almak oldu. Anlatıldığı kadar hoş olan bu çalışmayı her müslüman elinde ve evinde bulundurmalı bence. Haberci kardeşimiz Karaaslan'a bu tanıtımından dolayı özellikle teşekkür ediyoruz. Hep böyle olsunlar; tanıyıp tanıtsınlar yani...

banner19

banner13