Sizin Mahalle Caminiz Standartlara Uyuyor mu?

'Cami’nin Türkiye’de mahalle ya da şehirdeki öneminin neler olabileceğini düşündürten bir formdu İngiltere'de Müslümanlar için hazırlanan bir rehberde gördüğüm... Ümit Savaş yazdı.

Sizin Mahalle Caminiz Standartlara Uyuyor mu?

Yurt dışında yaşamanın zorluğunu ya da imkânlarını yaşamadan bilmek çok kolay değil. Diline ve kültürüne yabancı olduğunuz bir mekânda, şehirde, ülkede size burayı bilinir kılacak bilgilere, kişilere ihtiyaç duyarsınız. Nereden alışveriş yapacağınızdan tutun da sınırlı olan bütçenizi nasıl ayarlayabileceğinize dair faydalı bilgiler konusunda yardıma ihtiyacınız vardır.

Geçtiğimiz yıllarda Londra’ya ilk adım attığım günlerde böyle bir araştırma yaparken, karşıma “Muslim Directory” adlı bir rehber geçti. Rehber, Britanya’da yaşayan müslüman toplum için, cenazelerinden elbise mağazalarına, kasaptan marangoza, kitapçıdan dişçiye, camilerden islami vakıflara uzanan geniş bir yelpazede bir hizmet sunuyor.

Bu neden önemli? Örneğin dişçiye gittiğinizde size yazılan ilacın içinde haram olan şeylerin bulunmaması için gittiğiniz dişçi ya da doktorun bu duyarlılığa sahip olması önemli. O yüzden doktor seçimi ve rehberin önemini yaşayan bilir.

Bu formu Diyanet’in Türkiye’deki camilerine uygulasak..?

Benim sizinle paylaşmak istediğim şey ayrı. Rehbere göz atarken, kitapçığın sonunda rehberde yer almak isteyen işyeri, kişi ve kurumlar için başvuru formu dikkatimi çekti. Yaptığınız iş, adres, detaylar vs. Doldurup, rehberde yer almak için başvuru yapıyorsunuz. Formlardan bir tanesi ise, camiler için hazırlanmış. Rehberde yer alacak cami ve İslam merkezleri formunda istenen bilgilere göz attığımda hayli şaşırdım ve düşündüm. ‘Cami’nin Türkiye’de mahalle ya da şehirdeki öneminin neler olabileceğini düşündürten bir formdu bana.

Formdaki seçenekleri okuduğumda, bizdeki camilerin fonksiyonlarının ne kadar dar olduğunu gördüm. Formda istenen nitelikteki cami ya da merkezler, toplumun, hayatın tam kalbinde yer alan önemli bir fonksiyon görürken, bu formu Diyanet’in Türkiye’deki camilerine uyguladığınızda ortaya çıkan değerlendirmeyi merak ediyorum.

Formda neler var, hep birlikte bir göz atalım isterseniz...

1. Caminin adı, adresi, telefon numarası, faks ve veb sitesi...

2. Erkekler için namaz kılınacak yerler kaç kişilik?

3. Kadınlar için namaz kılınacak yerler kaç kişilik?

4. Arapça / Kur’an-ı Kerim sınıfları var mı?

5. Hadis/Tefsir sınıfları var mı?

6. İngilizce, Matematik, Fen dersleri öğretimi yapılıyor mu?

7. Evlenme törenleri vb. aktivitelerin yapılabileceği bir salonu var mı?

8. Cenaze işlemlerinin yapılabileceği, gasilhane vs. var mı?

9. Caminizin danışmanlık ve rehberlik hizmetleri var mı?

10. Caminizde yapılan herhangi bir sportif /sosyal aktivite var mı?

11. Caminizde çocukları Sünnet ettirme hizmeti sunulmakta mıdır?

İşte, bu gibi cami standartları benim dikkatimi çeken başlıklar arasında yer alıyor. Yurt dışında yaşıyorsanız, bulabilirseniz, cami, sadece namaz kılınan yer olmanın ötesinde, böylesine hayatın içinde önemli fonksiyonları bünyesinde toplayan merkezi bir role sahip. Kaldı ki, namaz kılınacak yer çok önem arz etmiyor. Parklarda, uygun yerlerde namazın kılınması, İngiltere özelinde çok bir sorun oluşturmuyor ve çok yadırganmıyor. Yadırganıyor olsa dahi, ırkçılık ya da ayrımcılık konusundaki kanunlar çok keskin olduğu için insanlar tepkisini göster-e-miyor olabilir.

Sahi mahalledeki caminizin standardı nedir? Teravihte yer bulabiliyor musunuz? Hayırlı ramazanlar…

 

Ümit Savaş

Yayın Tarihi: 24 Haziran 2016 Cuma 14:26 Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 12:34
banner25
YORUM EKLE

banner26