Siz Hiç Hüdai Şerbeti İçtiniz mi?

Üsküdar'da şerbetini içen gayrimüslimlerin hidayete erdiğini iddia eden bir amcamız vardı, kendisinden güzel bir haber veren arkadaşımıza bir de ikramımız olacak.

Siz Hiç Hüdai Şerbeti İçtiniz mi?

Hüdai Şerbeti

Hüdai Şerbeti
Şerbetçinin robot resmi
işte böyledir yaklaşık olarak.

Üsküdar’da bundan dört yıl önce Mihrimah Sultan Camisinin önünde Hüdai Şerbeti satan yaşlı amcanın seyyar arabasından aldığımız ahududulu Hüdai şerbetini ve kaymaklı ekmek kadayıfını çınaraltında mideye indirmiştik. Hüdai şerbeti diye içtiğimiz bu içeceğin aslında hidayet şerbeti olduğunu anlatmıştı bize şerbetçi amca. Özellikle gayrimüslim turistlerin bu şerbeti içtiğinde çok etkilendiğinden bahsetmişti. Hakikaten biz kendisinden bu şerbeti alırken turistlerden de alanlar oldu ve içtiklerinde beğenilerini “şaraptan bile güzel” diye ifade ettiler.

 

"Hidayet şerbetinin içinde ne var" diye sorduğumuzda takkeli, sakallı amca anlatmaya başladı. Bir damla Zemzem, iki çeşit hurmanın çekilmiş hali, ahududu, bir iki damla bal ve süt kullanıyormuş şerbeti hazırlarken.

 

Hüdai Şerbetçisini Bulana Atom Şerbet ve Kaymaklı Kadayıf Hediye

TatlıHidayet şerbetçisi amcamız seyyar olmasına rağmen yanında gençleri de çalıştırıyordu. Camiye namaza gittiğinde bu gençler şerbet arabasının başında duruyormuş. Fakat bu gençlerin enteresan yönü giyim ve tip olarak amcamızla tam zıt bir duruşta olmalarıydı. Uzun saçlı, garip küpeli, top sakallı olan ve  akla zarar resimli tişörtleri üzerlerinde taşıyan bu gençler amcaya karşı çok saygılılardı.

 

İşte bu amcamızı uzun zamandan beri Üsküdar'da göremiyoruz ve Üsküdar'a her gelişimizde aramamıza rağmen maalesef bulamadık. Hidayet şerbetinin tadı damağımızda kaldı, ola ki bir arkadaşımızın haberi vardır, bize bu amcamızın seyyar arabasını konaklattığı yerin haberini veren olursa bizden bir atom şerbeti ikramımız olacak kendisine.

 

Sami Yaylalı o tadı arıyor!

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2011, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
ruveyda tuna
ruveyda tuna - 10 yıl Önce

bugün radyo yayınımdan sonra arkadaşımın erdal beyle telefon konuşmasına kulak misafiri oldum ruveyda hanım baklavadan bahsettimi hiç proğramında diyor arkadaşıma canımın feana baklava çekmesine sebeb olmuştu bu kulak misafirliği ....üzerine bu yazıyı okudum mideye zarar mı bilemiyorum ama şifa olacağını düşünüyorum bu hüdayi şerbetininnn.....tadmadım hiç...ama öyle içten okumuşum ki tadı damağımda ve o tadı istiyorum şimdi =))

banner19

banner13