Siyonistler Osmanlıyı nasıl yıktı, anlatmış

Derin Tarih dergisi, Haziran sayısında yakın tarihimizin renkli bir kişiliği olan Mevlanzade Rıfat Bey'in bir risalesini vermiş.

Siyonistler Osmanlıyı nasıl yıktı, anlatmış

Mevlanzade Rifat

Mustafa Armağan yönetiminde yayın hayatına devam eden Derin Tarih dergisinin Haziran-2013 tarihli 15. sayısı çıktı. “Diktatörlük ve CHP” dosyasıyla çıkan dergi, okurlarına bu ay Siyonistler Osmanlı’yı Nasıl Yıktı kitabını da hediye ediyor. Kitabın yazarı ise Mevlanzade Rifat. Peki, Kimdir Mevlanzade Rifat?

Yakın tarihimizin bu renkli ve aykırı siması için siyasetçi, gazeteci ve yazar diyebiliriz. Döneminin en önemli entelektüelerinden de sayılır. 1869 Süleymaniye doğumlu bir Kürttür. İttihat Terakki zihniyetiyle sürekli mücadele etmiş, bu sebeple ömrünün büyük kısmını sürgünlerde geçirmiş olan Mevlanzade, İnkılab-ı Beşer adlı bir gazete de çıkarmış. Bu gazetede yazdıkları yüzünden Mustafa Kemal ile davalık olmuş. Kürt Teali Cemiyetini destekleyen Mevlanzade Rifat’ın öne çıkan üç özelliği Kürt milliyetçiliği, İttihad Terakki karşıtlığı ve anti-Siyonist tavrı olarak sıralanabilir.

Sürgün Hatıralarım, Türkiye İnkılabının İçyüzü ve 31 Mart - Bir İhtilalin İçyüzü kitaplarının da yazarı olan Mevlanzade Rifat’in Siyonistler Osmanlı’yı Nasıl Yıktı risalesi 1923 yılında Köstence'de basılmış. Mevlanzade adres olarak da Köstence'de bir oteli göstermiş. Risalenin ücreti de ley (Romen para birimi) cinsinden.

“Bütün kötülüklerin anası Siyonizm'dir”

Yurtdışında yazılan ve kapak içinde “ikinci risaleyi çıkarabilmem için lütfen ücretini gönderiniz” notu düşülen bu risalenin müellifi Mevlanzade, bir süre Romanya'da kaldıktan sonra Yunanistan'a geçmiş. Oradan da San Remo'ya Sultan Vahideddin'in yanına gitmiş fakat burada fazla kalamayıp tekrar Atina'ya dönmüş. Atina’nın ardından da ölümüne kadar Halep'te kalan Mevlanzade Rifat, 1927 yılında Refik Halit'le yediği bir öğlen yemeği sonrası sekte-i kalpten terk-i dünya eylemiş.

Risale genel olarak “bütün kötülüklerin anası Siyonizm'dir” diyor. Bizce bütün bu olaylara da komplocu bir yaklaşımla bakıyor. Bu meyanda meselenin tarihsel köklerini araştıran yazar, önce Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin ve isyanından hareketle bunların bir Yahudi komplosu olduğunu, dini ve toplumu Yahudileştirme amacı güttüğünü belirtiyor. Ayrıca Ahilik teşkilatının da Yahudi zihniyetinde olduğunu ve Yahudilere hizmet ettiğini belirtiyor.

Bu dönemden (Çelebi Mehmet) Sultan İkinci Abdulhamid dönemine kadar çeşitli isimler ve eylemleri zikrederek Yahudilerin Osmanlıya ne kadar zarar verdiğini bir bir sayan Mevlanzade Rifat, İttihad Terakki'yi de es geçmiyor. Onun da ne kadar Yahudi zihniyetine hizmet ettiğini, Beni İsrail Devleti'nin kurulabilmesi için gereken bölgenin Arapsızlaştırılma işleminin İttihad Terakki eliyle yapıldığını anlatıyor. Daha sonra mevcut durumu değerlendirdikten sonra çeşitli çözüm önerilerini de sıralıyor.

 

Erol Dilaver yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 14:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13