Sivil Toplum Kuruluşları Kudüs İçin Ne Dediler?

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması STK'ların sosyal medyaya hesaplarına nasıl yansıdı?

Sivil Toplum Kuruluşları Kudüs İçin Ne Dediler?

Nekbe’nin 70. yıldönümü artık unutamayacağımız tarihler arasına girdi. 14 Mayıs 2018 Salı günü ABD, İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı. Böylece Kudüs ABD tarafından İsrail’in resmi başkenti olarak tanınmış oldu.

Bu kararı ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Gazze sınırında protesto gösterileri düzenleyen Filistinlilere İsrail askerleri saldırdı. Filistinli sivillere gerçek mermilerle müdahale eden İsrail, 59 Filistinliyi şehit etti, 3 bine yakın Filistinliyi de yaraladı. İsrail'in kanlı müdahalesi ve ABD elçiliğinin Kudüs'e taşınması dünyada da büyük tepkiyle karşılandı.

Bu olayın önemine binaen Türkiye'deki çeşitli STK’ların sosyal medyada verdikleri tepkileri sizin için derledik.

Çocuk Vakfı 

"Dünyanın barışı ve esenliği için yedi kıtanın çocuklarıyla Kudüs’e yürüyerek ulaşıncaya kadar yastayız."

İlmi Etütler Derneği (İLEM)

"Kudüs Davamızdır! ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kınıyoruz. Filistin'de Gazze'de kardeşlerimizi katleden İsrail’i lanetliyoruz."

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)

AGD Twitter sayfasından dün akşam İsrail Başkonsolosluğu önünde gösteri çağrısı yaptı: "15 Mayıs Salı saat 13:00’de İsrail Konsolosluğu önünde gerçekleştirilecek eyleme tüm İstanbul’u bekliyoruz."

İmam Hatipler Derneği (ÖNDER)

"ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti saymasına ve İsrail Büyükelçiliği'ni kanunsuz şekilde Kudüs'e taşımasına ve buna tepki gösteren Filistinli kardeşlerimize yapılan haksız zulmü kınıyoruz."

Anadolu Gençlik Vakfı (AGD)

"Kudüs Müslümanlarındır! Ankara’da dernek mensuplarımızın da içerisinde bulunduğu binlerce kişi ABD'nin Kudüs’e elçiliğini taşımasını ve İsrail’in katliamlarını protesto etmek için buluştu."

Burak Derneği

"Kudüs ikinci kez işgal edildi. ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması dünya genelinde tepkilere, Müslüman ülkelerde de infiale neden oldu. 1917 işgalinden sonra Kudüs ikinci kez işgal edildi. Filistin halkı ayakta."

Sonpeygamber.info

"Çevresi mübarek kılınan kutlu şehir Kudüs’teki Müslümanlar ve tüm mazlumlar dua ve desteğimizi bekliyor."

Mavera Vakfı

"Dünyadaki bütün Müslümanlar Kudüs'ü savunmakla yükümlüdür" Eski Kudüs Müftüsü- İkrime Sabri.

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER)

"Kudüs İslam’ındır! ABD’nin büyükelçiliğini Doğu Kudüs’e taşıma kararını ve terör devleti İsrail’in yaptığı katliamları kınıyoruz. Kudüs İslam’ındır ve Filistin’in başkentidir."

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)

"Uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler kararını ihlal eden ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını reddediyor, İsrail'in sivil katliamına karşı tüm uluslararası karar mekanizmalarını göreve davet ediyoruz."

İlim Yayma Cemiyeti

"Kudüs tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur.  Filistin asla yalnız değildir!"

Ensar Vakfı

"Kudüs ABD ve İsrail'in ortaklaşa işgaline uğruyor, Filistinli kardeşlerimiz kan ağlıyor. Şehitlerimiz yaralılarımız var. Kardeşe, kardeş sahip çıkar. Gün Filistinli kardeşlerimize sahip çıkma günüdür.

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)

"Herkes yalnız bıraksa da biz Filistin'i, Kudüs'ü yalnız bırakmayacak, kendi kaderine terk etmeyeceğiz. Kudüs onurumuzdur!"

 

 

 

Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı 15:47 Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 17:11
YORUM EKLE

banner19

banner36