Şimdi de vuvuzela çıktı!

Arkadaşımız Sümeyye, o hanım hanımcık haliyle dünya kupasını seyrediyor. Sitemizin zalim GYY'si ise futbolun hiçbir türünden haz etmez.

Şimdi de vuvuzela çıktı!

Sitemizin zalim GYY'si futbolun hiçbir türünden haz etmez. Filistin'in yendiği maçlardan bile! Türkiye veya Cezayir yendiğinde sevinen Bosnalılardan, Filistinlilerden ümmetsel çıkarımlarda bulunulmasını bile hatta, biraz zararlı bulur! Ama bu habere nedense onay verdi. Sorduğumuzda; “Derin bir hüzün var görebilen için bu vuvuzela meselesinde. O vuvuzelanın bastırılmasında, görebilene” dedi.

vuvuzela

“Gol olur” mu diyeceğiz; onu mu dinleyeceğiz

Dört yıl aradan sonra futbolseverler Güney Afrika’da gerçekleştirilen dünya kupası maçlarını izlemek için ekran başında. Herkes (GYY, herkes ifadesine karşı çıkıyor, bir çok insan şeklinde düzeltiyor ifadeyi. Çok şükür herkes futbol delisi değil henüz diyor, yaşasın!) koltuklarına oturmuş, sevenlere haber verilmiş; hatta çerezler, taraftar atkıları bile hazır.

vuvuzelalı çocuk

Dört yıl aradan sonra dünya kupası heyecanı başladı. Hakem düdüğü çaldı ve işte 90 dakika. Yalnız o da ne? Arı vızıltısına benzer bir ses ortalığı inletiyor. Güney Afrikalıların ellerinde borazan şeklinde bir alet, var güçleriyle üflüyorlar. Ne hakemin düdük sesi duyuluyor, ne de maçtan zevk alınıyor. Ortada sadece 90 dk. boyunca herkesin kulağını sağır eden bir gürültü: Vuvuzela.

Meğer haberleşme aracıymış

Neyin nesidir bu dünya kupası maçlarını cehenneme çeviren alet. 61 cm boyunda 100 gr ağırlığında “Güney Afrika zurnası” diye bilinen, yöreye ait, antilop boynuzundan yapılan,  deliği olmayan, sesin üfleyenin üflemesiyle şekil aldığı, arı veya fil sesine benzer bir tür üflemeli çalgı imiş meğer. Güney Afrikalıların yıllarca haberleşme aleti olarak kullandıkları çalgı günümüzde Güney Afrika futbolunun vazgeçilmezi haline gelmiş. Bir kişinin yanında üflendiği takdirde kısa süreli bir sağırlığa yol açabilecek derecede etkili olan bu alete meğer “vuvuzela” diyorlarmış.

Türkiye’ye de gelirse Rıdvan ne der bu işevuvuzelalı adam

Güney Afrika kültürüne ait vuvuzelayı, bu maçlardan sonra artık Türkiye’de de görmek mümkün. Sabah kalktığımızda yanıbaşımızda birilerinin bize vuvuzela üflediğini görürsek şaşkına dönmeyeceğiz bu gidişle. Bir hevesle Türkiye’ye de getirilen bu çalgı umarım yaşantımızın bir parçası, maçlarımızın vazgeçilmezi haline gelmez. Çünkü kulaklarımızın bu çılgın sese alışabilmesi epey bir zaman alacak.

Plazman var mı hacı abi

Uzmanların söylediklerine göre (Kim bu uzmanlar Sümeyye, ne çabuk çıktılar meydana?) bu alet, kulak sağlığını büyük oranda tehdit etmekte. Geçici, hatta kalıcı sağırlığa bile yol açabilmekte. Teknoloji uzmanlarının bizlere gösterdiği yol ise bu sorunun nasıl çözüleceği oldu ve seyirciler için dünya kupası maçlarını izlenebilir ve keyifli hale getirdi. LCD ya da plazma televizyonunuz varsa (yav, olmasın, olmasın plazma tv'niz hacı abi, hacı abla!) vuvuzela sizin için bir sıkıntı değil artık. Hemen televizyonlarınızın gelişmiş ses ayarlarına giriyorsunuz ve bu işkenceye bir son veriyorsunuz. Peki ya dünya kupasını bizzat Güney Afrika’da izlemek isteyenlerin yöntemi ne? Çok basit: Alınan haberlere göre Güney Afrika’da kulaklık sektörü bir patlama yaşıyormuş. Tahmin ettiğiniz üzere onların yöntemi daha klasik bir yol olan kulak tıkama metodu. Ee, gülü seven vuvuzelaya katlanır.

İşin daha da komik gelen tarafı ise metalden yapılan vuvuzelaların maçlarda çalgı özelliğini yitirip bir anda kavga aletine bürünmesi sebebiyle plastikten yapılmaya başlanmış olması. Meksika trampetinden sonra Güney Afrika vuvuzelası tüm dünyaya hayırlı olsun.

vuvuzelalı adamlar

Sümeyye Kavgacı haber Verdi; GYY de satır aralarına girip durdu

Yayın Tarihi: 19 Haziran 2010 Cumartesi 22:24 Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2010, 00:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
nurullah
nurullah - 11 yıl Önce

Maçlarda vuvuzela sesi kulağımızı mahvetti.Maç zevkimizi zehir etti.Bence yasaklanmalıdır ama yasaklanmayacağı açıklandı.Olsun bakalım bu sene maçları bu sesle izleyeceğiz.

k.n
k.n - 11 yıl Önce

Futbol Konforuna Ne Kadar Zeval Getiriyor Bilmiyorum ama Siyah Adamın Futbol Keyfıne de Beyaz Adam Pervasız Küstahlığıyla Hakaret Ediyor.
İşkenceymişmiş
Katlanılmazmış..

...
... - 11 yıl Önce

Bu vuvuzela bir dünya kupalık ya hayatımızdaki vuvuzelalar ne olacak ?

vita brevis
vita brevis - 11 yıl Önce

In my opinion, It's a wonderful thing! let's play the vuvuzela again...

banner26