Şimdi biraz 'cool' olun lütfen!

Süleyman Çobanoğlu'nun ilk şiir kitabı 'Şiirler Çağla'nın yeni baskısı yapılsa ne güzel olur' diyerek yazdı Besim Bal.

Şimdi biraz 'cool' olun lütfen!

Süleyman Çobanoğlu’nun Hüdayinabit’i yayınlanalı nerdeyse bir yıl oluyor. Çobanoğlu, uzunSüleyman Çobanoğlu sayılabilecek sessizliğini Hüdayinabit’le bozmuştu. Hem bu, türü şiir olunca hacimli sayılabilecek kitapla hem de birçok dergiye verdiği söyleşilerle sessizlik, şiir üzerine bir eyleme dönüştü. Mesele bir yönüyle böyle.

Ancak Çobanoğlu’nun Şiirler Çağla’sını elinde bulunduranlar için mesele bence böyle değil. Çünkü dönüp dönüp okuduğum Şiirler Çağla ile Çobanoğlu hiçbir zaman sessiz kalmamıştı benim için…

“şimdi biraz ‘cool’, biraz sakin ol lütfen!”

Çobanoğlu’nu ilk olarak lise yıllarımda okumuştum. Lise yıllarımın tek okul defterinin iç kapağına “şimdi lütfen biraz ‘cool’, biraz sakin ol lütfen” mısraını yazmış ve o yılların yaşanabilecek en güzel rahatlığını bu mısraı dayanak göstererek yaşamıştım.

Yine “Kulplu Beygir” yani “Parasız Yatılı” şiiri, altını çizdiğim mısralarla doluydu. “Çekin ruhun kehribar tesbihini kopartın” mısraı bunlardan biriydi. Şiiri, biraz da edebiyat öğretmenlerinin genel temayülü ile, “hece”den ibaret saymasam da öyleymiş gibi hisseden benim için “bana biraz soğuk su, belki biraz meyve sun/ ve biraz barınayım yolum ziyade uzun” mısraları hem konforlu hem de anlaşılabilir geliyordu bana. Eskimiş ayakkabılarıma baktığımda Çobanoğlu’nun “senin de çarıkların, ya da ruhun olacak” mısraına takılıyor, buradan varoluşsal anlamlar çıkarıyordum kendimce.

Süleyman Çobanoğlu

Süleyman ÇobanoğluTükenmiş bir kitap hüznümdür

Sonra ne olduysa, nasıl olduysa Çobanoğlu’nun kitabı elimden çıkıvermiş. Bunu fark edince tekrar kitabı aramaya başladım. Ama baskısı yoktu. İnternette bir iki kitap satış sitesinde mevcudu görünüyordu o kadar. Sonra bir akşam Selman Maltaş’ı, güç bela bulduğu bu kitabı, epey dil dökerek, bana vermesi için ikna ettim. “Kardeşime” diye de imzaladı üstelik… O akşam eve dönerken Çobanoğlu’nun şu mısralarıyla tekrar karşılaşınca ne iyi etmiş de kitaplığımdan eksik olmaması gereken bu kitaba kavuşmuşum diye düşündüm: “senin derdin içime bir kor salar bırakır/ tosbağalar, enikler ve kirazlar bilmezler

Yeni baskısını kim yapacak?

Sanırım Şiirler Çağla’nın ilk baskısı farklı bir yayınevi, sonraki baskıları da Şule Yayınları tarafından yapıldı. Çobanoğlu’nun yeni şiir kitabı ise Profil Yayınları tarafından basıldı. O halde görülen şey Şiirler Çağla’nın Profil Yayınları tarafından yeniden basılması olabilir.

Bakalım, bekleyelim ve görelim.

 

Besim Bal, şiirler bir an evvel çağlasın diyor

Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2010 Cumartesi 12:16 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 11:36
banner25
YORUM EKLE

banner26