Şiirsel çiçeğin festivali kitaplaştı da…

İstanbul’un türlü hâlleri vardır. Fakat şu ikisini bir arada lütfen ihmal etmeyin: İstanbul’un şiir hâli, İstanbul’un çiçek hâli: İstanbulensis!

Şiirsel çiçeğin festivali kitaplaştı da…

 

İstanbul çiçeği… 1982’de keşfedilen bu çiçek, literatüre yetiştiği şehrin adıyla kaydedilmiş: İstanbulensis… İstanbulensis bir çiğdem türü. Baharı muştulayan bir çiçek; zira Şubat sonlarıyla Mart başlarında görüyoruz onu sarışın ve nazlı endamıyla Sultanbeyli’de, Aydos sırtlarında.

İlk kez 2011 Mayıs’ında ulusal ölçekte düzenlenen İstanbulensis Şiir Festivali, bu yıl 7-10 Mart 2012 tarihleri arasında, toplam dört gün sürecek bir etkinlikle ve uluslararası platformda gerçekleşecek…

İstanbul’un çiçeği, dünyanın şiiri…

Sultanbeyli’yle özdeşleşen İstanbulensis çiçeği, uluslararası bir şiir festivalinin de sembol adı oluyor. İstanbullu şiirseverler ilk kez dünyanın şiirini dinleyecekler bu yıl. Öyle ya, İstanbul, Ankara, Bursa, Adapazarı, Eskişehir ve Van gibi Türkiye’nin farklı şehirlerinin yanı sıra, Kosova, Makedonya, Ukrayna, Bulgaristan, Arnavutluk, Gana, Azerbaycan, Irak, Bosna Hersek, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Karadağ gibi ülkelerden şairler katılacak festivale… Ve bu şairler, yukarıda da belirttiğimiz üzere, dört gün boyunca birbirinden ilginç etkinliklerle şiirle kanatlandıracaklar şiirseverleri…

Okullara gidilecek

Festival programı birbirinden değerli halkalardan oluşuyor. Sözgelimi, şairler festival boyunca şehrin çeşitli okullarına gidip şiirlerini öğrencilerle paylaşacaklar. Bu bağlamda Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi, Sultanbeyli İmam Anadolu Hatip Lisesi ve İmam Hatip Lisesi, Orhan Gazi Lisesi, Türk Telekom Anadolu Lisesi, Merkez İ. Ö. Okulu, Şehit Öğretmen Hamit Sütmen İ. Ö. Okulu, Kaptan-ı Derya İ. Ö. Okulu, Turgut Reis İ. Ö. Okulu gibi okullar ayrı ayrı oturumlar şeklinde şairleri misafir edecekler.

Festival kitabı da yayımlandıHüseyin Keskin

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivalı kitabı hazır. Festivale çeşitli düzeylerde katılacak şiirseverlere takdim edilecek olan festival kitabı, Sultanbeyli Belediyesi’nin bir başka kültür hizmeti… Festival başlamadan önce dunyabizim.com okurları için “özel” olarak okuyup inceleme fırsatı bulduğumuz Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali kitabının nitelikleriyle ilgili birkaç hususu paylaşalım istiyoruz:

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in “Sunuş”uyla açılıyor kitap. Başkan Keskin, şu davet cümleleriyle bitiriyor yazısını, bu bizce hayli önemli: “Haydi hep beraber baharı müjdeleyelim, şairlerimizin o güzel şiirleriyle…”

Recep GaripFestival Düzenleme Kurulu Başkanı şair Recep Garip’in “Önsöz”ü de bizler için ufuk açıcı cümleler içeriyor. Recep Garip, toplumları genellikle düş sahibi insanların sürüklediğini,  bunların arasında şairlerin önemli bir yeri olduğunu, bu çerçevede bir toplumu kendi düşleri peşinde sürükleyen insanların, büyük fetihleri de müjdelediğini belirtiyor. Onların sadece kendi kaderlerini değil, aynı zamanda toplumlarının kaderlerini yaşadığını dile getiren Garip, bu kaderin sözün incisi olan şiirle terennüm edildiğini söylüyor.

Merak ettiğim isimler

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali kitabının ana bölümünü, festivale katılacak şairlerin biyografileri ve şiirleri oluşturuyor. Alfabetik bir sıralamanın gözetildiği kitapta şairler farklı sayıda şiirleriyle yer almışlar.

İşte o şairler: Metin Önal Mengüşoğlu, Cevat Akkanat, Arif Ay, Recep Garip, Fatma Şengil Süzer, Mürsel Sönmez, Ekrem Kaftan, Şeref Akbaba, Mehmet Aslan (Azerbaycan), Kazım Kadir (Erbil/Irak), Cemalettin Latiç (Bosna Hersek), Bisera Boskailo (Karadağ/Sancak), Zekie Habib (Bulgaristan), Emel Kaya (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), Liubovi Tanasoğlu (Gagavuzya/Moldova), Fatma Şengil Süzer, Saniye Öztürk, Mustafa Özçelik, Adem Turan, Mustafa Oğuz, Müştehir Karakaya, Özcan Ünlü, Ahmet Murat, M. Atilla Maraş, Fatma Çolak, Sıddık Ertaş, Osman Baymak (Kosova), İlhami Emin (Makedonya), Dilaver Osman (Kırım/Ukrayna), Zekie Habib (Bulgaristan), Ablan Tartari (Arnavutluk), Kofi Anyidoho (Gana)…

Türkiye’den ve Türkçe’den başka, dünyanın farklı coğrafyalarından ve farklı dillerinden şiirler terennüm edecek bu şairler arasında, usta şairlerim, dost ve arkadaşlarım var. İlk kez tanış olacağım isimler de var elbette. Şiirlerine aşina olduklarım kadar, pek tabii olarak, ilk kez Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali kitabından şiirini okuduklarım da bulunuyor. Bunlar kuşkusuz Türkiye dışından gelen bazı şairlerin şiirleri. Son birkaç cümlemi örneklendireyim isterseniz: Kardeşim büyük şair Cemalettin Latiç’le bir kez daha dünya gözüyle karşılaşmak ne kadar heyecan verici. Onun şiirine vukufiyetim var. Dilaver Osman da öyle Kırım’dan. Fakat Gana yahut Gagavuz şiiriyle ilk kez tanışacağım.

Dünyanın şiiri seni Sultanbeyli’de bekliyor

İstanbulensis İstanbul’un yeni simgesi… Bu simge, çiçek ile şiirin, yani hayatın iki vazgeçilmez güzelliğinin sentezi… Bu senteze katılmak ömre yarar. Ey şiirsever okur, Sultanbeyli’ye bekleniyorsun. Dünyanın şiiri seni Sultanbeyli’de bekliyor.

 

Cevat Akkanat haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Mart 2012 Salı 10:53 Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2012, 12:24
banner25
YORUM EKLE

banner26