Şiirin bahçesine çağırıyor bu rüzgarın ıslığı

Şairlerin çocuklarla ilgili şiirlerini 'Salıncakta Sallanan Rüzgâr' adıyla bir araya getirmişti Nurettin Durman. Hem de çocuklar kadar renkli bir kitapta. Mustafa Uçurum yazdı.

Şiirin bahçesine çağırıyor bu rüzgarın ıslığı

 

 

Çocuklar için yazmak, çocukların dünyasına seslenmek, yaşı ne olursa olsun, şairlerin içini kıpır kıpır eder. Bazen yaşanamamış bir çocukluğun serencamını anlatmak için çocukların kalbine dokunur, bazen de zulmün altında çocukluğunu yaşamak yerine, savaş meydanlarında ölümle burun buruna bir hayatın kahrını anlatır şairler. Hepsinin de ortak bir sesi vardır aslında; her şeye rağmen çocuklar gülsün ister şairler.

Çocuk şiirleri konulu birçok antoloji çalışması yapılmıştı. Hasan Ali Kasır ve Turan Karataş’ın hazırladığı antolojiler ilk akla gelen örneklerdendir. Nurettin Durman’ın da hazırlamış olduğu bir antoloji vardı ki, her şeyiyle çocuklar için olduğunu belli eden bir çalışmaydı bu. Özenle seçilen şiirler ve şiirler için hazırlanmış özenli resimler, bu antolojiyi diğerlerinden ayıran en belirgin özelliklerdendi. Sayfalar şiirlerle ve resimlerle cıvıl cıvıl karşılıyordu okuyucuyu.

Salıncakta sallanan şiirler

Çocuklar için kitap hazırlamak yayıncılığın en hassas noktalarından biridir. Çünkü yayıncının karşısında bu kez sadece içeriğe değil görsele de ulaşmak isteyen bir kitle vardır. Nurettin Durman’ın “Salıncakta Sallanan Rüzgâr” adlı şiir seçkisi; her yönüyle beğeniyi hak eden, “büyümüş de küçülmüş çocuklara seçilmiş şiirler” alt başlığıyla yayınlanmış özgün bir seçki. 2007 yılında Salıncak Yayınları’ndan okuyucuya ulaştırılan çalışma her dem yeniliğini koruyor. Necip Fazıl Kısakürek ile başlayan kitap Bülent Ata ile son buluyor.

Çocuklara yazılan şiirler ve çocuk duyarlılığı yüksek şiirler birlikte yer alıyor kitapta. Böylelikle kitap sadece çocuklara hitap etmek yerine büyüklere de çocuk duyarlılığıyla seslenmiş oluyor. Necip Fazıl’ın “Anneme Mektup” şiiri tüm içtenliğiyle ilk sırada. Çocuk edebiyatının birçok önemli ismi sıralanıyor bu çalışmada. Cahit Zarifoğlu’nun üç şiiri bir anı gibi sesleniyor çocuklara. Cahit Koytak şiirleri arasında çok önemli bir yeri olan “Futbol Oynayan Çocuklar”, şiiri kırılmış bir kalple yağmurlu bir günden aynı hüznü seslendiriyor: “ve yağmur yutuyor bütün golleri”.

Son Ali” ve “Filistinli Çocuklar” şiirleri tam da Metin Önal Mengüşoğlu’ndan okumak isteyeceğimiz türden şiirler. “Sapanın ucundan savrulan taş/ Umduğumuz menzile erişmese de / Siz haklısınız çocuklar.”

Hüseyin Atlansoy ismiyle birlikte anılan en önemli şiirlerden biri olan “İyi Günler İlerde Anneanne” şiiri de bir çocuğun yüreğinden dünya halklarına bir cevap niteliğindeki şiirlerden biri olarak kitapta yer alıyor.

Günümüz çocuk edebiyatının en önemli isimlerinden Mustafa Ruhi Şiirin, Mevlana İdris, Bestami Yazgan da şiirleriyle seçkinin şairleri arasındalar.

Çocuklar için yazmak önemlidir

Çocuk edebiyatı, her türlü özelliğiyle önemli bir alandır. Çocukları okumaya teşvik etmek, onların ilgisini çekecek çalışmalarla onları kitaba çağırabilmek, yaşadığımız çağın en önemli dönüm noktalarından biridir. Artık yayınevleri çocuklar için özel bölümler açmakta, oluşturdukları birimlerde çocuklar için yeni yeni çalışmalar vücuda getirmekteler. Nurettin Durman’ın bu çalışması çocukları şiirin keyifli, sorgulayan, gerçekle yüzleştiren bahçesine çağırıyor. Şiir ki birçok kapıyı açacak bir anahtardır, çocuklara ulaşmak için de şiirin ritmini kullanmak oldukça faydalı bir yoldur.

“Salıncakta Sallanan Rüzgâr”la çocuklara ulaşan şiirler, onlarda bir duyarlılık oluşturacak nitelikte dünya gerçekleriyle yoğrulmuş şiirlerden oluşuyor. Mevlana İdris’in “Kuş Renkli Çocukluğum” şiiri, bir uçtan bir uca dünyayı içine alan geniş bir yürekle sesleniyor tüm dünya çocuklarına: “Dinle Gambito söyleyeceklerim var/ Kalmadı artık/ Dağlara yaslandığımız akşamlar/ Babamızın dönmesini beklerken/ İşaretlediğimiz zamanlar”.

Hüseyin Akın’ın “Annesinin Kızı”, Nurettin Durman’ın “Kar”, Arif Ay’ın “Bağdatlı Çocuk Konuşuyor”, Ahmet Mercan’ın “Mızıkçı Rüzgâr” adlı şiirleri ve daha birçok şiir, salıncakta sallanan bir rüzgâr eşliğinde kendileriyle birlikte bulutlara koşacak okuyucularını bekliyor.

Çocuklar için birçok yönden albenisi olan bu kitap, aradan yıllar geçse de tazeliğiyle adından söz ettirecek bir çalışmadır. Çocukların olduğu her yerde bir ışıltı eksik olmaz. Bu rüzgâr da, kendisiyle sallanacak çocukları ve içindeki çocuğun sesine kulak veren herkesi sayfalarına davet ediyor. Hem de Bestami Yazgan’ın dua gibi şiiri eşliğinde: “Yanağımız al bizim/ Dudağımız bal bizim/ Bütün dünya koklasın/ Yüreğimiz gül bizim”.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 10 Nisan 2014 Perşembe 10:33 Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 13:59
YORUM EKLE

banner19

banner36