Şiirin anayolunun dışında kalabilir

Geniş zamanlı, geniş hüzünlü şiirler yazıyor Erkan Kara..

Şiirin anayolunun dışında kalabilir

 

 

 

 

Erkan Kara üçüncü şiir kitabını çıkarmış. Kitabın adı, Zaman Kesikleri. Aslında kitabının adından da çıkarabileceğiniz gibi, geniş zamanlı, geniş hüzünlü şiirler yazıyor Erkan Kara. Bu tarz şiirleri, açıkça söyleyeyim, ben pek okumaktan hazzetmem, ama Erkan Kara'nın dilinden okudum ve şiirlerinin tümünü de sevdim.

Biraz Behçet Necatigil, biraz Hilmi Yavuz tadı bıraktı ağzımda. Zaten şair mizaç olarak da bu şairlere biraz benziyor; Hilmi Yavuz'un kırılganlığı, Behçet Necatigil'in sakinliği ve çalışkanlığı var hem kişiliğinde hem şiirlerinde. Bir yerde, şairin bir şiiri üzerine neredeyse kırk gün çalıştığını işittiğimde bu sakinliğe, sabra (kısa şiir yazdığı için) şaşırmıştım. Aynı işçiliği son şiir kitabında da hissettim, şiirlere zoraki sokulmuş bir kelimeye veya hissedişe pek rastlamadım.Erkan Kara

Necip Fazıl’dan da bazı metafizik akıntılar karışıyor sesine

Şairin şiirinin oturmuş bir kalıbı var, dünyayı ve kelimeleri bu kabın içinde yoğurup başka herhangi bir biçim değişikliğine gitmemesi, onu sıkıcı şiirler yazma yerine derin bir dünyaya doğru götürmüş. Az mırıltılı, çokça da müziğe yatkın olarak şair muhatabına derinlerden veya ötelerden sesleniyor.

Nesnel bir bakış açısının hiç işlenmeden neredeyse doğrudan doğruya şiire boca edildiği günümüzün şiir anlayışı içerisinde kendi özerk, kurtarılmış bölgesinden bize ilahilere benzer bir edayla sesleniyor Erkan Kara. Necip Fazıl'dan da bazı metafizik akıntılar karışıyor bu sese. Bu tarz şiir riskli, günümüz şiiri açısından. Şiirin anayolunun dışında kalabilir belki gelecekte.  Ama gerçek şair de biraz risk alan insandır, bildiğini okuyan adam demektir, yolunda direten demektir.

Erkan Kara şiiri ferahlamak için ideal

Modern yaşamın günden güne bizi boğduğuna neredeyse her gün şahit oluyoruz. Bizi tesbih taneleri gibi çaktırmadan ipine göre diziyor modernizm; içimize çeşitli kirlerini, bir yolunu bulup mutlaka akıtıyor, kalbimizi de iyice örseliyor. İşte tam bu anlarda insanın imdadına, okuruna manevi bir yoğunluk yaşatan unsurlardan biri olan şiir yetişiyor.

Modernitenin giremediği bir köşede ferahlamak için şiir önemli bir ihtiyaç. Zaman Kesikleri'ni yanınıza alıp böylesi güzel bir kaçış gerçekleştirerek bir güzel soluklanabilirsiniz. Daracık ve sıkıcı bir hayattan kurtulup geniş bir âleme geçiş yapabilirsiniz Erkan Kara'nın şiirleriyle. Meleklerle ve müzikli kafiyelerle tabi.

 

 

Yeprem Türk haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Nisan 2012 Çarşamba 12:31 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26