Şiirden çok daha fazlası vardı!

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği şiir gecesinin 19'uncusu gerçekleşti. Geceden izlenimler bu haberimizde…

Şiirden çok daha fazlası vardı!

“Şiir yalnızca şiir” ne güzel bir besmeledir. Bir şiir gecesinin başlangıç ifadesi bu kadar mı güzel olur? Bu ifade, içinde, modern siyasete, su katılmış ahlaka, pörsümüş cümlelere, boğazından ihale geçmiş patronlara ne güzel bir gizli refleks taşır…

15109

19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi
19. Şiir Gecesi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Bundan tam 19 yıl önce (kelimelerin ağırlığını taşıyanlar için dile bile kolay değil) başlamış olan Edebiyat Bülteni Şiir Gecesi bu yıl da aynı aşkla, anlayışla, ruhla gerçekleşti. Gelenekselliğin bir halkası daha bu yıl atılmış oldu. Uzun yıllardır FKM’de gerçekleştirilen Edebiyat Bülteni Geleneksel Şiir Gecesi bu sene Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en nitelikli şiir okurları onlar

Ali Emiri Kültür Merkezi’nin yaklaşık 500 kişilik salonu tamamıyla doluydu. 19:30’da, biraz gecikmeli olarak başlayan program 23:00’a kadar sürdü ve salon yine programın başlangıcında olduğu gibi şiir severleri muhafaza ediyordu.

Program başlamadan yarım saat evvel kültür merkezi şairlerin ve okuyularının buluşma noktası oldu. Ayaküstü sohbetler, kitap imzalatanlar, söyleşi yapanlar, şairlerle hatıra fotoğrafı çektirenler…

Niyazi Özgür Yüce’yle ilk defa karşılaştım

İlk şiir okumasını şiir kitabını henüz yayınlanmış olan Ahmet Edip Başaran yaptı. Genel olarak şairlerin en azından kendi şiirlerini iyi okuyamadıklarını düşünürdüm, beni şaşırttı. Sonrasında isim sırasına göre Ahmet Mercan kürsüdeydi. Biraz buruktu Mercan. Bu şiir gecesinde şiir okuyan ve güzel atlara binip giden şairleri anarak sözü Bahattin Yıldız’a getirdi. Rahmet diledi.

Furkan Çalışkan sanırım gecenin en genç şairiydi. Sadece şiirini okudu ve teşekkür ederek sahneden ayrıldı. Çıkarken az, inerken çok alkış alan şairlerden biriydi Çalışkan. Gecede Niyazi Özgür Yüce’yle ilk defa tanıştım ve karşılaştım. Babacan bir şair vardı karşımda. “Sessiz Kelimeler” isimli şiirini oldukça iyi okudu. Şaban Abak her zamanki gibi şiirin yanında çay arandı.

Sürpriz misafir kimdi?

Bu yılki şiir gecesinin bir de sürpriz misafiri vardı. Uluslar arası İstanbul Şiir Festivali için Güney Afrika’dan gelmiş olan Shabbir Banoobhai Ahmet Mercan’la birlikte geceye iştirak etmişti. Şiir okuması öncesinde küçük bir topluluğa konuşacağını ve bu koca salonun şiir dinlemeye gelen insanlarla dolu olduğunu görünce oldukça şaşırdığını söyleyen Banoobhai Türk şiir okuru tarafından sevildi.

Sadece şiir yoktu

Her ne kadar program bir şiir organizasyonu olsa da geceye birbirinden güzel yayınlar da eşlik etti. Bu yılki gecenin teması İstanbul’du. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasına inat, “İstanbul bizim aşkımızın ve kavgamızın başkentidir” diyerek tertip komitesi adına açılış konuşmasını yapan Muhammed Karadağ fonsuz, patronsuz böyle bir gecenin sadece şiir için olduğunu tebarüz ettirmiş oldu.

Gece ortasında bir de mini bir müzik ziyafeti geceyi renklendirdi. Gecenin sonunda ise usta yorumcu Sacit Onan Necip Fazıl’ın “İstanbul” şiirini okudu.

Son olarak her yıl olduğu gibi şairlere teşekkür plaketleri takdim edildi. Bu yıl on dokuzuncusu gerçekleştirilen gecenin önümüzdeki yıl için sürprizli bir yıl olacağı da hissedildi. Sanırım 20. yılında bu etkinlik Türkiye’nin en prestijli şiir etkinliği olma konusunda ciddi bir atılım gerçekleştirecek.

 

 

 

Besim Bal ‘nice 19 yıllara’ dedi

Yayın Tarihi: 20 Mayıs 2010 Perşembe 12:40 Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 00:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
dilek
dilek - 12 yıl Önce

şiirin şair,okuyucu ve izleyici (şiirle sadece uzaktan tanışıklığı olanlar ) üçgenindeki başköşesini anlatan takdire değer bir programdı..nice 19'lara...

mustafa sert
mustafa sert - 12 yıl Önce

tamamen öğrenci organizasyonu olmasına rağmen başarılıydı. teknik manada sorun olmadı ancak şair kadrosu biraz zayıftı. zayıf da denemez pek lakin fazlaca duyulmamış kimselerdi. aslında böyle daha iyi de oldu, genç ve dinamik bi kadro vardı. müzük dinletisi de ayrıydı tabi. hazırlayanları kutluyorum.

ahmet bey
ahmet bey - 12 yıl Önce

edebiyat bülteni topluluğunun düzenlediği bu programa ilk defa katıldım. geceye gitmeden önce daha önceki haberlere internette göz atmıştım. açıkcası beklentilerimin üzerinde buldum programı. heralde bu yıl için daha üzereinde durulmuş programın, öğrenci organizasyonu olmasına rağmen profesyonel olarak jhazırlanan şiir festivalinde bu gecede aldığım hazzı alamamıştım. emeği geçen ve bu güzel gençlere ve yardımcı olan herkese teşkkürler.

ahmet
ahmet - 12 yıl Önce

oradaydım. gayet iyi bir geceydi. arkadaşları tebrik ediyorum. maddi güçlükler içerisinde böyle bir geceyi tertiplemek büyük başarı. katılanların keyif alarak ayrıldığından eminim.

mahmut tan
mahmut tan - 12 yıl Önce

çok güzel bir geceydi. tebrik ediyorum edebiyatlı arkadaşları.

Rifat AKKANAT
Rifat AKKANAT - 12 yıl Önce

İlk Şiir Gecesine dinleyici, ikincisine de görevli olarak katıldım. Hatta 2. Şiir Gecesi Bülteninin bilgisayar dizgisini bendeniz yapmıştım. Son akşama ancak yetiştiği için tashih bile edilmeden basılmıştı. Tamamen öğrenci emeği olarak, amatör ve fakat alabildiğine samimi bir ruhla hazırlanan geceler. Şükür, gelenek bozulmadan sürdürülüyor, bayrak elden ele dolaşıyor. Eksiklikler olabilir, ama güzel bir geceydi. Teşekkürler gençler. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Nice şiir dolu gecelere...

banner26