Şiir, hitabet, ezgi, oyunda yarıştık!

1. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması'nın final gecesi oldukça etkileyiciydi. Peki, kimler destek verdi yarışmaya? Gurur tablosu nasıl oluştu?

Şiir, hitabet, ezgi, oyunda yarıştık!

23 Mayıs Pazar günü, İstanbul Gösteri Merkezi Harbiye Salonu’nda, Ekim ayından beri sürdürülen bir çalışmanın ilk meyveleri toplandı. Akademi İstanbul Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ile Akademi Lisan ve İlmî Araştırmalar Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri İstanbul genelinde İmam Hatip Liseleri arası “1. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması”nın final gecesi oldukça heyecanlı geçti. İHH, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, İGEDER, TİYEMDER, TİDEF ve İLADER’in desteklediği yarışmaya, sadece İstanbul’daki imam hatip liselerini kapsamasına rağmen, 81 ilin okul müdürleri de davet edilmişti. Ayrıca misafirler arasında Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan, Suriye, Ürdün’den ileri gelenler de vardı. Bu anlamlı organizasyonda biz de seyirci olarak bulunduk, Arapça’dan aldığımız tatla imam hatip ruhunu içimize çektik.

Yarışmalar daha önceden Beykoz ve Kartal Anadolu imam hatip liselerinde yapılmış, sadece15356 Arapça bilgi yarışmasının finali 23 Mayıs gecesine bırakılmıştı. İstiklal Marşı’nın ardından Bilgi Yarışması başladı.

Vakur bir birincilik onlarınki

Arapça Bilgi Yarışması’nda finale kalan dört okul; Kâzım Karabekir İmam Hatip Lisesi, İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi’ydi. Jüri üyeleri de şu isimlerden oluşuyordu: Vecdi Akyüz, Mehmet Dalkılıç, Abdülaziz Hatip ve Hidayet Aydan…

Oldukça heyecanlı geçen yarışmada bir Kartallı olarak elbette okulumu desteklememin yanında diğer okulları da alkışlamadan edemedim. Çünkü hepsi aylarca emek vermişlerdi bu yarışmaya ve kardeşliğimizin katmerleşmesinde hepsinin payı vardı.

Kâzım Karabekir İmam Hatip Lisesi’nden yarışmacı kardeşlerimizin sorulara olan itirazlarını Arapça yapmaları yarışmanın hedefine emin adımlarla ilerlediğini gösteriyordu. Toplam 15 sorunun hazırlandığı finalde, İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin atağıyla 8. sorudan itibaren eşitlik bozuldu ve İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin birinciliği yarışma sonuna kadar devam etti. Kâzım Karabekir İmam Hatip Lisesi ikinci olurken; Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi üçüncü, Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi dördüncü oldu.

Yarışmanın sonuçlanmasıyla programa ara verilip İstanbullu kardeşlerimizin birincilik karşısındaki vakur davranışları ikinci bölümde tebrik edilirken, imam hatip nesline bağlı umutlar da bir kez daha dile getirildi.

15357Elenen olmadı, kaybeden olmadı

Namaz ve yemek molasının ardından Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan başlanarak milletvekilleri ve belediye başkanlarının mesajları okundu. Sonrasında açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye Akademi İstanbul Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça davet edildi. Önce Arapça olarak seyircilere hitap eden Ağırakça, konuşmasını Türkçe tamamladı. Son 15 yılda imam hatip liselerinin ihmal edildiğini belirtip, bu yarışmayla atılan tohumların yeni umutlara vesile olması temennisinde bulundu. Az değil; 25 imam hatip lisesi, 150 meslek dersi hocası ve 33.000 imam hatip öğrencisi vardı organizasyonun içinde. İnşallah her sene bu sayı daha da artacak. Ahmet Hoca konuşmasındaki “elenen olmadı, kaybeden olmadı, sonunda kazanan imam hatip lisesi oldu” sözleriyle seyircilerden alkış alırken bir de müjde verdi. Yarışmalara katılan 25 imam hatip lisesine 500 kitap, 100 CD ve 100 afişten oluşan Arapça kütüphaneleri açılacak. Ayrıca dereceye giren kardeşlerimize de çeşitli ödüller verilecek.

Âmin

Şiir alanında birinciliği kazanan Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Yasin15358 Can kardeşimizin şiirini dinledikten sonra, tiyatro alanının birincisi Zeytinburnu Anadolu İmam Hatip Lisesi çıktı sahneye ve oldukça anlamlı olan oyunlarını sergilediler. İçimizdeki batı özentiliğini yalın bir biçimde ortaya koyan oyunun son sözlerine tüm salon ‘âmin’ dedi. İşte o dua: “… Vallahi Billahi ve Tallahi… Bu ümmet başta nasıl düzeldiyse, sonda da ancak öyle düzelecektir. Allah’ım, saflarımızı birleştir. Sözlerimizi bir yap. Birliğimizi bereketlendir. Ve ümmetimizi yücelt.”

Ayrıca programda 25 imam hatip lisesinden 25 öğrenci; Malik b. Enes’ten Ahmet b. Hanbel’e, İmam Buhari’den İbn-i Sina’ya, Fatih Sultan Mehmet’ten Nene Hatun’a 24 tarihî kişiliği canlandırdı. 25. kişi ise bu kutlu ecdadının arkasından yürüyen bir imam hatipliydi.

15359

 

Ve son olarak finalde, 150 kişilik bir imam hatip korosunun seslendirdiği Esma-ül Hüsna kesinlikle dinlemeye değerdi. Saat 20.00’de biteceği söylenen program 10.30’da bitti ve biz tam altı saat boyunca Arapça'ya doyduk. Elhamdülillah!

"1. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması"nda nasıl bir tablo oluştu; hep birlikte göz atalım.

Bilgi Yarışması:

1.İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi

2.Kâzım Karabekir İmam Hatip Lisesi

3.Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Şiir Okuma Yarışması:

1.Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

2.Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

3. Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi          

Tiyatro Yarışması:

1.Zeytinburnu Anadolu İmam Hatip Lisesi      

2.İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi

3.Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi

Hitabet Yarışması:

1.Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi

2.Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

3.Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi  

Ezgi Yarışması:

1.Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi       

2.Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi

3.Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi

 

Ayşe Sadiye Doymuş “ahsenti!” dedi

15360

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 18:46
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ümmügülsüm
ümmügülsüm - 9 yıl Önce

Arapça asırlardır var olan ve bizim de dilimizin içinden hiç eksik olmayan bir dil. Bu güzel dile imam hatip liselerinde yeteri kadar değer verilmiyor malesef. Ama bu böyle gidecek değil elbet. Arapça değerini kazanmaya başladı ve bu yarışma da gösteriyor ki dile olan ilgi gittikçe aratacak. Akademi İstanbul'u ve tüm destekleyenleri bu teşvikleri için kutlamak lazım. Arapça'ya gerçekten doyduk. Ve seneye de gitme isteği doğdu içimizde bu yarışmaya katıldıktan sonra.

ümmügülsüm
ümmügülsüm - 9 yıl Önce

Bu güzel organizasyonu hazırlayanlardan, yarışmaya katılanlardan, onları çalıştıran hocalarımızdan ve bu yazıyı yazarak bu güzelliği aktaran kardeşimizden Allah razı oldun. Gerçekten "ahsenti" dedirtecek bir geceydi.

merve uzgur
merve uzgur - 9 yıl Önce

bir kez daha, imam hatipli olmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu, aslında yarışmadan çok gerçek kardeşliğin ne olursa olsun bozulmayacağını samimiyetle yapılan bu işlerin meyvesinin ne kadar lezzetli olduğunu bu organizasyonla öğrenmiş olduk..allah bu yoldan bu davadan ayırmasın inşallah!

hb
hb - 9 yıl Önce

Bence ezgi yarışmasın da sadece erkeklerin olması gerekirdi...

bs
bs - 9 yıl Önce

Bnce sadece erkeklerin katılması lazımdı ve 1. olan okul koro halinde söylemedi...

...
... - 9 yıl Önce

sadece erkekler olarak düşünmek çok bencilce ben korodaydım ve orda mütiş bi enerji vardı burda önemli olan imam hatip kardeşliğiydi.ayrıca 1.olan grup gecenin sonunda ezgisini söyledi

KÜBRA
KÜBRA - 9 yıl Önce

NE ALAKA ARKADASLAR YA İLLA ERKEK OLMASIMI LAZIM EZGİ YARISMASINDA...BEN SULTANBEYLİ İMAM HATİP LİSESİNDEYİM BE BİZ BİRİNCİ OLDUK..BİZZAT BEN YARISTIM VE GRUP HANDAN OLARAK KAZANDK...GRURDA DUYUYORUM BAYANIZ AMA KAZANDIK..ERKEKLER SAHSEN HİÇ Yİ PERFORMANS DÜZNLEMEDİLER VE EN FARKLI EZGİ BZMDİ...YABMAYIN YA YENLGİYİ KABUL EDN

banner19