‘Sezai Karakoç’u nasıl okuyalım’ sorunu cevaplamış Ali Haydar Haksal

Ali Haydar Haksal, "Sezai Karakoç-Eleğimsağmalarda Gökanıtı" isimli kitabında Karakoç’un eserlerini hangi izlekte okunması gerektiği de açıklanmış. Yunus Emre Altuntaş yazdı.

‘Sezai Karakoç’u nasıl okuyalım’ sorunu cevaplamış Ali Haydar Haksal

Sezai Karakoç bir deryadır. İçine girdiğinizde derin bir enginlik ve ufuk ötesi bir his uyandırır. Bu sonsuzluk ülkesinde kelimelerin sağanağı hep sonsuz olanla başlar ve yine onunla biter. Sonsuz bir teslimiyetin, adanmışlığın nişanesidir her biri. Son günlerde Sezai Karakoç üzerinden koparılan fırtına karanlık odada fili tarif etmeleri istenen acuzeleri andırıyor. Her biri karanlık odada dokundukları/tuttukları yerden fili tarif etmeye çalışıyor. Oysa Karakoç'u anlayabilmeleri için aydınlanmaları ve okumaları gerekir.

Karakoç'u anlamak sabır ister, disiplin ister, özveri ister. Çünkü kendisi çok yönlü ve derin bir mütefekkirdir. Sezai Karakoç kimdir dendiğinde pek çok cevap alırsınız:

-O bir şairdir

-O bir fikir adamıdır

-O bir eylem adamıdır

-O bir liderdir

-O bir mütercimdir

-O bir hikaye yazarıdır

-O bir filozoftur

-O bir yayıncıdır

-O bir dava adamıdır

Bu liste uzayıp gider. Sezai Karakoç hem Batı’yı hem de Doğu’yu bilen aynı zamanda durduğu yerin de farkında olan pergelin ta kendisidir. Ayağı Anadolu coğrafyasında İslam köklerine bağlı bir çınardır. Batı edebiyatını ve fikriyatını orijinal dilinden okuyan, bunların bazıları tercüme eden bir aydındır. Modern Batı şiirini en başından itibaren içselleştiren, aynı zamanda Yunus'u, Karacaoğlan'ı, Mevlana'yı, Şeyh Galip'i, Nedim'i, Fuzuli'yi, Mehmed Akif'i ruhuna kazımış bir şairdir. Tüm şiirleri aslı itibariyle fikrinin yansıması olan bir mücahede adamıdır.

Karşıt görüşte olanlarla dahi dostluk kurabilen, onları anlamaya çalışan, yüzeysel bakış açılarından sıyrılarak ufka uzanan bir Müslüman kimliğini haizdir. Sırf dini inancından ötürü ona tavır alanlar dahi Karakoç'un karakterine, mücadelesine şapka çıkartırlar. Makam, mevki, şan, şöhret derdinde değildir. Sadece inancının gereğini yaşamıyla temsil etmenin gayretindedir. Bu çok yönlü ve derin kişiliğin ortaya koyduğu verimleri hakkıyla değerlendirebilmek için bir kılavuz edinmek büyük kolaylık sağlayabilir. Dile kolay 50'yi aşkın kitap ve yine 200 cildi bulan yazılar ve makaleler... Tüm bu eserleri sindirmek için kendinize geniş bir zaman dilimi ayırmalısınız.

Sezai Karakoç'un rahlesinden yetişmiş önemli isimlerden biri

Ali Haydar Haksal ağabeyimiz Sezai Karakoç'un rahlesinden yetişmiş önemli isimlerden biridir. Henüz ortaokul yıllarında başlayan bu ünsiyetini neredeyse 50 yıldır kesintisiz şekilde sürdürmüştür. Hem yakınında bulunmuş olması hem de eserleriyle yoğrulmuş olması vesilesiyle onun söyleyeceklerine kulak vermek bizler için büyük kolaylık sağlayabilir. İşte Sezai Karakoç-Eleğimsağmalarda Gökanıtı isimli kitabı pek çok bakımdan bir yol kılavuzu olarak kabul edilmelidir. Sezai Karakoç'a dair uzun yıllar içerisinde yazdığı makalelerden oluşan bu kitapta genel hatlarıyla Sezai Karakoç'un düşüncesi/sanatı/mücadelesi ele alınıyor. Kitapta Karakoç'un şiirleri üzerine değerlendirmeler, fikri eserlerine yönelik açıklamalar, hikâyeleri ve konuşmalarına dair tespitler ile az bilinen birçok yönüne vurgu yapılıyor. Çünkü Sezai Karakoç kitaplarında ve genel olarak hayatında kendisinden bahsetmeyi sevmez. Bu bakımdan onu yakından tanıyan isimlerin ona dair az bilinen noktaları gün ışığına çıkarmaları büyük bir önem arz ediyor. Çünkü Üstadı ve eserlerini bu az bilinen yönleriyle daha iyi anlama imkânına kavuşuruz.

Türk şiirine büyük bir açılım getiren II. Yeni akımında Sezai Karakoç'un doğrudan ve hayati tesirini de unutmamak gerekiyor. Günümüzde yazılan şiirlerin kahir ekseriyetinin bu akımın doğrultusunda yazıldığını belirtirsek durum daha iyi anlaşılır sanıyorum. Kendisi II. Yeni'nin hem ismine ve hem de akımın diğer şairlerine mesafeli olsa da 1950'li yıllarda Karakoç'un yazdığı şiirler ve Yeni Gerçekçi Şiire dair tespitleri II. Yeni'nin omurgasını oluşturmuştur. Dünya görüşü olarak batılılaşmaya, dünyevileşmeye, dine, örfe, milli değerlere bakışı akımın diğer şairleri olan Cemal Süreya, Edip Cansever, Turgut Uyar, İlhan Berk ve Ece Ayhan'ın tam karşı kutbunda yer alır. Sezai Karakoç tek başına II. Yeni içerisinde ağırlığı en çok hissedilen ve sırf inancından ötürü uzun yıllar görmezlikten gelinmeye çalışılan bir dehadır. Zaman geçtikçe O'na ve düşünce dünyasına karşı olanlar dahi hakikati dillendirmekten başka yol bulamamışlardır.

Tüm bu süreci kısacık bir yazıyla anlatmak olası değil. Tüm gençlerimizin Sezai Karakoç ile tanışması elzemdir! Buna bir başlangıç niyetine Ali Haydar Haksal abimizin bu derinlikli kitabını okumalarını tavsiye ederim. Kitapta Sezai Karakoç'un eserlerinin hangi izlekte okunması gerektiği de açıklanmış. Bana kalsa Sezai Karakoç'un medeniyet telakkisini anlattığı başucu eserlerini tüm liselerde ve üniversitelerde ders olarak okuturdum.

Şayet bunu yapamıyorsak en azından onun kitaplarını bir şekilde yeni nesillerle buluşturmak hepimizin insani ve İslami bir görevidir. Önce çocuklarımıza sonra da çevremizdeki gençlere onun kitaplarını tanıtmak, hediye etmek bunun için güzel bir başlangıç olacaktır.

Yunus Emre Altuntaş

Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2020 Cuma 11:00 Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 21:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taner Aslanlı
Taner Aslanlı - 2 yıl Önce

Sezai Karakoç'un önemini anlamak için ölümü bekleniyor gibi. O hayatta ve aramızda ama biz halen değerni bilemiyoruz. Onu okumayan o kadar çok sözde aydın var ki. Yukarıdaki tespitlere katılıyorum. Ali Haydar aksal!a bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum.

salih mortepe
salih mortepe - 2 yıl Önce

teşekkürler ilk fırsatta alıp okuyacağım inş.

banner26