Şeyh Abdullah Basfar Erbakan için ne demiş

Mekke’de binlerce hafız yetiştiren Şeyh Abdullah Basfar’ı, orada görevli hanım kardeşlerimiz anlattı..

Şeyh Abdullah Basfar Erbakan için ne demiş

 

Mekke-i Mükerreme adeta âlim vahasıdır. Erkeğiyle hanımıyla İslamiyet’i doğru ve hakkaniyetle yayma çabası olan insanlarla doludur. Sadece Araplar değil, oraya gelin giden, göç eden Türk hanım kardeşlerimiz ve ağabeylerimiz de Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, tefsir anlama, hadis-i şerif uygulama derslerine katılıyor ve öncü oluyorlar. Dünyaya nam salmış hocalardan dersler alıyorlar. İşte o isimlerden bir tanesi olan Şeyh Dr. Abdullah Basfar Hocamızın derslerini merak ettik, bakın merakımızın neticesi ne oldu.Şeyh Abdullah Basfar

18.000’den fazla hafız yetiştirdi

Harem-i Şerif imamlarından Şeyh Dr. Abdullah Basfar, Suudi Arabistan’da kurulan Dünya Müslüman Birliğine bağlı Uluslararası Kur’an Hafızlık Organizasyonu (HQMİ) genel sekreteridir. Hocamız, 2-81 yaş arasında nerden baksanız 18.000’den fazla hafız yetiştiren, yetiştirdiği her hafız talebesine makam öğretip mezun eden, onları yine talebe yetiştirmeleri için hizmet ve hoca kalıbına koyan ender hocalarımızdan bir tanesidir. Bugün Harem-i Şerif imamlarından çoğu onun talebesidir. Dünya çapında yarışmalar düzenleyen, gittiği ülkelerde hafız yetiştirmeden dönmeyi kendine haram bilen, hizmette sınır tanımayan hocamızdır.

Hanım kardeşlerimiz anılarını anlatıyor

Mekke’de hanım kardeşlerimizin adeta nefes almadan çalıştıkları, zaman zaman evlerini açtıkları İslamiyet’i yayma hizmetlerine bir gün davetli oldum. “İslamiyet’i yayma” tabiri, bugün yalnızca Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak-okutmak, sünneti ihya etmek ile kısıtlanmış değildir.” diyerek ciddi manada ellerinden gelen desteği veren insanlardır. İşte o kurumda 2010 yılında daha Mavi Marmara gemisi ve birçok geminin Gazze’ye gitmek için hazırlandığı sırada ders sonrası Abdullah Basfar Hocamız erkek kardeşlerimize, ağabeylerimize İslam toplumun içinde bulunduğu rehaveti anlatmış ve faaliyetleri hızlandırmak adına şöyle demiş:

“Bugün Türkiye’de Erbakan Hoca olduğu müddetçe Allah’ın izni ve inayeti ile İslam birliği adına çok faaliyetler olacaktır. Bizler de bu hususta yardımcı olmak için elimizden geleni yapacak, takipçi olacağız. Zulüm altında olan nice kardeşlerimize ulaşmak için sürdürülen çaba, aldığımız bilgilere göre Gazze’ye gemiler hazırlandığı ve yeni bir şehrin kurulacağı bildirisidir. Bu projenin sahibi olan Erbakan Hocamıza ve vesile olan kardeşlerimize çok dua edeceğiz. Maddi manevi her halde yanlarında olacağız. Bugün Kudüs hepimizin, bugün Kudüs, Kabe-i Muazzama kadar kıymetli bir mabettir, sahip çıkacağız. Bu davayı bizlere aşılayan Raid Salah kadar, Erbakan kadar sahip çıkacağız” demiştir.

Sık sık Hocamızın adını duyuyoruz

“Sürdürdüğümüz faaliyetlerde Abdullah Basfar ve daha birçok hocamızın dilinden sık sık Necmettin Erbakan Hocamızın ismini duyuyoruz” diyen hanım ablalarımız devam ediyorlar:

Allah’ın izni ile Necmettin Erbakan Hocamızın Mekke’de kurdurduğu Milli Görüş evlerini de bu vesile ile daha aktif bir hale getireceğiz. Ayrıca ne acı bir durum ki; biz bugün burada vefat etmeden ve ettikten sonra, benim milletimin adamı olan, altını çizerek tekrar söylüyorum, adam gibi adam olan Erbakan Hocayı başkasının dilinden öğreniyorum. Daha doğrusu bu acı bir durum mu yoksa gurur verici mi bunu çoğu zaman ben de seçemiyorum. Düşünsenize dünyanın dört bir yanından hazırlanan Gazze’ye yol alacak olan gemilerin haberini burada çalıştığım kurumun hocalarından alıyorum.

Şeyh Abdullah BasfarAllah namına sevmek

Bir keresinde hocamız hafız talebelerinin dersine gelmemiş. Normalde hafız talebelerinin, hele ki 5 yaşındaki talebelerinin derslerini almadan işlerini halletmek için çıkmaz. Duydum ki yerine başka bir hocayı vekil tayin etmiş ve gitmiş. Açıkçası merak ettim, beyime sordum. Beyim bana: ‘Hocamız Türkiye’ye gitti. Giderken de, bugün yalnızca Erbakan Hocamın hatırına Türkiye’ye gidiyorum. Onu Allah namına seviyorum, dedi.’ Bu halden, bu sözlerden çok etkilenmiştim. O sözleri halen unutamam!

Kutlu beldede olmak sizi aldatmasın

Bir gün ay başlarında toplu bir şekilde olan toplantılarımıza büyük küçük bütün aile katıldık. Kısa süren bir toplantıydı lakin Abdullah Efendi hocamız bizlere öyle ağır konuştu ki, halen o sesinin tonunu unutmuyorum. Bizlere ‘kendi evlanız nasıl kıymetliyse, bugün Irak’ta anne karnında ölen çocuk da o kadar kıymetlidir. Bugün birçok zevkinizden vazgeçerek zulüm altında olan kardeşlerinizin yanında olacaksınız. Bugün Kabe-i Muazzama’da 5 vakit namazını eda etmek sizi aldatmasın. Eliniz cebinizde abdest alarak ben büyük sevap sahibiyim, demeyin. Cennet bana vacip demeyin!’ dedi. Son olarak ise, merhum Erbakan Hocaya ait olan ‘Irak’ta ölen tek çocuğun vebalini, yedi sülaleniz alnını secdeden kaldırmasa da ödeyemeyecektir…’ sözünü söyledi. O günden sonra komşumun duvarında bu sözü büyük bir kağıtta Arapça olarak görmüştüm, bu beni daha çok etkilemişti. Açıkçası biz bir tek Abdullah Basfar Hocamızın değil, buradaki birçok emirin, imamın dilinden Erbakan Hocamızı düşürmediğini biliyoruz, duyuyoruz.Necmettin Erbakan

Özel dua talebi

Şeyh Dr. Abdullah İbni Ali Basfar Hocamızın, Necmettin Erbakan Hocamızın vefat etmeden evvel rahatsız olduğunu duyduğunda talebelerine, ‘eğer bugün hayatı süresince yalnızca Allah rızası için çalışan, her işine Allah’ı şahit tutan bir kulun son nefesine yetişmek istiyorsanız; Necmettin Erbakan Hocamıza özel duada bulunun’ dediğini biliyoruz.

Beytullah doldu taştı

Bir gün vakit namazı kılmak için Kabe-i Muazzama’da bir grup arkadaş toplandık ve namazı eda ettik. Akabinde cenaze namazları kılınıyor, bizler de kıldık. O gün kardeşim bana dedi ki: ‘Abla bu nasıl bir namazdı, bu nasıl bir atmosferdi, bu nasıl bir namaz safıydı, biz kimin cenaze namazını kıldık ki Cenab-ı Allah bizlere rahmetiyle nazar etti’ dedi. İnanın iki gün sonra öğrendik, o gün Erbakan Hocamız için gıyabi cenaze namazı kıldığımızı. Halen tüylerim diken diken olur o günü hatırladığımda.

Abdullah Basfar: “Bu dünya insanı seni çok arayacak!”

Merhum Hocamız vefat ettiğinde başta Abdullah Basfar Hocamız olmak üzere birçok talebeleri ve Kâbe-i Muazzama’nın şimdiki imamlarından Şeyh Dr. Faysal Ghazzavi cenaze törenine katılmıştır. Cenazede Abdullah Basfar: ‘Bu dünya insanı seni çok arayacak’ demiştir. Aynı zamanda cenaze günü akşamında Harem-i Şerif’te merhum Necmettin Erbakan Hocamız için gıyaben cenaze namazı kılınmasını talep eden isimlerden biri, Hatib İbrahim Eş- Şureym ve Abdullah Basfar hocalarımızdır. Dahası Erbakan Hocamız için okunan 1 milyon hatm-i şerifin de duasını yapmak yine Şeyh Dr. Abdullah İbni Ali Basfar Hocamıza nasip olmuştur. Rabbim merhum Necmettin Erbakan Hocamızın makamını Cemalullah görme şerefine ulaştırsın.”

Not: Fotoğraflar, Cihat Uçar kardeşimize aittir. Şeyh Dr. Abdullah Basfar Hocamızın Fetih kutlamalarına davetli olduğu günden…

 

Hatice Tüfekci, “Gün geceyi çağırmaktadır… Ve gecenin Sahibi, güneşi yaklaştırmaktadır.” diyerek yazdı

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2012 Çarşamba 15:02 Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2012, 01:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih
fatih - 9 yıl Önce

Adem Özköse'nin Gerçek Hayat'taki mülakatlarından birinden hatırlıyorum: Adem abi Patani'ye ordaki direnişçilerin lideriyle röportaj yapmaya gitmişti. Direnişçilerin lideri şunu demişti: Erbakan Hocamızın bizlere hem maddi hem de manevi çok yardımı dokundu. Özellikle başbakan olduğu dönemde Türkiye'den bize çok yardım geldi.

M Fatih Pınar
M Fatih Pınar - 9 yıl Önce

Tarihte bazı insanlar vardır, hala anlaşılamayan...Ama tarih yine de en büyük arkeologdur.

Muhammed Uysal
Muhammed Uysal - 9 yıl Önce

Yurt dışından da olsa Erbakan Hoca'nın bütün işlerini Allah (cc.) rızası için yaptığını bilen birisi çıkmışsa iyi bir haber.

aysegul
aysegul - 9 yıl Önce

ALLAHH RAZI OLSUN HHATICE KARDESIM GUZEL BIR YAZI GUZEL INSANLAR KALEMINE GONLUNE SAGLIK BASARILARININ DEVAMINI DILIYORUM

Sevdenur Güleç
Sevdenur Güleç - 9 yıl Önce

bazı insanlar onun değerini asla bilemeyecek olsa da Cenabı Allah yaşamı boyunca kendi rızasını gözeten kulunu mahzun etmeyecek biliyoruz..Erbakan Hocamızın ne kadar değerli bir insan olduğunu anlamak için Ona değer veren zat-ı muhteremlere bakmak yeterli..

banner26