Seyfettin Özege'nin Kişisel Arşivi Atatürk Kitaplığı'nda

Hüsamettin Arslan’ın ve Şahver Çelikoğlu’nun vefatı... Nihayet dergisinin yeni yüzü... ÇETO yola çıktı... Seyfettin Özege’nin şahsi arşivi Atatürk Kitaplığı’nda... Abdullah Harmancı da yazılarıyla Dünyabizim'de... M. Murtaza Özeren bu haftanın öne çıkan bazı kültür olaylarına değindi.

Seyfettin Özege'nin Kişisel Arşivi Atatürk Kitaplığı'nda

Hüsamettin Arslan’ın vefatı

Havadislerimize iki vefat haberi ile başlayalım. 2 Ocak’ta Hüsamettin Arslan vefat etti. Ardından güzel vefayat yazıları kaleme alındı. Onun hatırasını yaşatacak en önemli şey sanıyorum Paradigma Yayınları’ndan bin bir sıkıntıyla çıkardığı kitapların kıymetini anlamak. Paradigma Yayınları kısa bir süre önce Vadi Yayınları’na devrolmuştu. Umarız Hüsamettin Arslan’ın telif ve çeviri kitapları, kendisinin ahir ömründe göremediği ilgiyi yakın bir gelecekte görür. Bir okuma önerisi olarak da Hüsamettin Arslan’ın öğrencisi olan Gökhan Yavuz Demir’in Twitter hesabından paylaştığı, Arslan’ın yapmış olduğu bir Cemil Meriç röportajını buraya iliştirelim.

Şahver Çelikoğlu’nun vefatı

İkinci vefat haberini ise dün akşam aldık. Eskişehir’de mukim Şahver Çelikoğlu Hanımefendi vefat etmiş. Kendisi bir süredir hastalık sebebiyle hastanede gözetim altında tutulmaktaymış. Kendisini şu yazımızda elimizden geldiğince tanıtmaya çalışmıştık. Allah rahmetiyle muamele buyursun. Ayrıca Akra FM’de Şahver Çelikoğlu’nun kendi hayatını anlattığı kayıtları da şuraya iliştirelim.

Nihayet dergisinin yeni yüzü

Nihayet dergisi yeni yıla değişen yüzüyle girdi, iyi de etti. Nihayet kuşe kağıda basıldığından, manevi ağırlığının haricinde, maddi olarak da ağır bir dergiydi. En önemlisi de kuşe kağıtta satır altlarının rahatlıkla çizilemiyor oluşuydu. Bu yeni tasarım (biraz eni de büyümüş, karemsi bir şekil almış) ve kağıt seçimi şahsi fikrime göre oldukça güzel olmuş. Yolları bu yeni tasarım ile açık yolsun.

ÇETO yola çıktı

Çocuk Edebiyatı Tercüme Ofisi, yahut kısa olarak ÇETO, Mevlana İdris idaresinde yayın hayatına başladı. “Edebiyat/Düşünce/Sanat/Hikmet ve başka güzellikler” alt başlığı ile çıkan dergi ilk sayısında “Aklın varsa büyüme!” diyor. Mevlana İdris’e ve diğer emek verenlere kolaylıklar diliyoruz. Allah ÇETO’nun yolunu açık etsin.

Seyfettin Özege’nin şahsi arşivi Atatürk Kitaplığı’nda

4 Ocak’ta Atatürk Kitaplığı’nda Seyfettin Özege’nin şahsi arşivinin düzenlenip hizmete sokulması üzerine bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Bu büyük bir şey çünkü sahaflara düşüp parçalanmasından yahut çöpe gidip heba olmasından kurtulan bu muazzam insanın muhteşem arşivi, Atatürk Kitaplığı bünyesine kazandırılmış ve meraklıları için kullanıma sokuluyor. Bu işte emeği geçen herkese hassaten şükranlarımı sunuyorum.

 

Abdullah Harmancı da Dünyabizim’de

Son olarak bizden bir haber verelim. Abdullah Harmancı da dün itibarıyla Dünya Bizim’de her cuma bir eleştiri yazısı kaleme almaya başladı. Bu cuma Naime Erkovan’ın Olay Berlin’de Geçiyor kitabı üzerine bir eleştiri yayınlandı. Kendisinin yazılarını dört gözle beklediğimizi, kalemine sağlık dilediğimizi belirtelim.

 

M. Murtaza Özeren

YORUM EKLE

banner36