Şevval orucu sünnetini unutmayalım

Haydi Ramazan'a altı gün daha ekleyelim. Hem mazlum kardeşlerimiz için de oruçlu ağızlarla dualar gönderelim bu vesile ile...

Şevval orucu sünnetini unutmayalım

Sultan diye anılan Ramazan ayı geldi, gelecek derken veda ettik bile... Günler çabucak geçiyor. Bu günlerde mübarek ay Şevval'in içindeyiz.

Efendimiz (s.a.), ''Ramazan orucunu tutan ve buna şevval ayında altı oruç daha ekleyen kişi, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.'' hadis-i şerifiyle bu ayda tutulan orucun kıymetinin ne kadar büyük olduğunu ifade ediyor. Yine Efendimiz Şevval ayı orucunu tutup hanımlarına, sahabilere ve ümmetine de tutması yönünde tavsiyede bulunmuş.

Bizler genel olarak Ramazan ayında, bir öğrencinin sınav dönemindeki yoğunluğu misali ibadetlerimizi sıkılaştırıyoruz. Ancak bu dönem bitince ise ardından gevşeme geliyorsa, Peygamberimizin (s.a.) bizde olmasını istemediği bir vasfı üzerimizde bulundurmuş oluruz Allah muhafaza... Hemen ardından Şevval ayında da bu sünneti ifa edersek bir senelik oruç sevabı almış bir kârımız olacak inşallah...

Büyükler iradi terbiyenin yahut bir alışkanlığın daim olması için, 30-40 gün aynı davranışta bulunmayı tavsiye ederler. Bu açıdan da bakarsak hadisteki müjde ve teşvikin ehemmiyeti çok büyük...

Bir de Şevval ayı ile alakalı bir kıssa anlatılır. Süfyan-ı Sevri’nin anlattığı bu kıssaya göre Mekkelilerden biri her gün Harem-i Şerif’e gelir, tavafını eder, namazını kılar ve sonra Sevri’ye selam verip gidermiş. Bir gün tanışmışlar ve Mekkeli o adam, kendisi öldüğü vakit defnolunduktan sonra Süfyanı Sevri’den o geceyi kendi kabrinde geçirmesini ve Mükireyn suali anından kendisine tevhidi telkin etmesini istemiş.

Süfyan-ı Sevri de bu isteği yerine getirmiş. O gece adamın kabri başındayken uyku ile uyanıklık arasında “beni korumaya ve senin telkinine ihtiyacım kalmadı” diye bir ses işitmiş. Bu lütfa nasıl eriştiğini sorunca da “Ramazan-ı şerifin orucunu tutup Şevval’den altı gün daha eklemem sebebiyle” cevabını almış. Ve o geceden sonra da Süfyan-ı Sevri de "Ya Rabbi! Beni Ramazanın orucuna ve Şevval’den altı gün orucuna muvaffak kıl" diye dua etmiş.

Hasılı, Rabbimiz bu kadar cömert iken bizler de biraz fedakarlık göstermeli, bu güzel sünneti hayatımıza geçirmeliyiz. Haydi Ramazan'a altı gün daha ekleyelim. Hem dünyanın dört bir yanındaki mazlum kardeşlerimiz için de oruçlu ağızlarla dualar gönderelim bu vesile ile... Nefsimiz tabii ki bunu istemez. Rabbimiz bu günlerin ziyanından korusun bizleri.

Eslem Nilay Koşucu yazdı

YORUM EKLE