Şenlik dağıldı

"Gitti. Çocukluk bitti. Ondan devşirdiğimiz hazinelerimizi en derinlerimize gömdük. En ihtiyaç duyduğumuz anda avucumuzun içinde saklayarak bakıyoruz. O heyecana en yakın hisleri o anlarda duyuyoruz." Muhammed Emin Avcı yazdı.

Şenlik dağıldı

Şenlik dağıldı bir acı yel kaldı bahçede yalnız”

Eskiyi, hele ki çocukluğu yad ediyorsak şenlik zamanlarından başlarız. Öyle zamanlar bulursa bir çocuk onu bir kabuğun içine koyar. Ruhunun derin bir köşesine saklar. Ona ihtiyacı olduğunda çıkarıp avuçlarının içinde onu izlemek ve sadece ama sadece sevdiklerine göstermek için.

“Gitti dostlar şölen bitti ne eski heyecan ne hız”

Gitti. Çocukluk bitti. Ondan devşirdiğimiz hazinelerimizi en derinlerimize gömdük. En ihtiyaç duyduğumuz anda avucumuzun içinde saklayarak bakıyoruz. O heyecana en yakın hisleri o anlarda duyuyoruz.

“Yalnız kederli yalnızlığımızda sıralı sırasız”

Sadece çocuklar yalnız değildir. Çünkü sadece çocuklar mutlak teslimiyetle bir insana güvenebilir. Bir dosta ya da bir atasına. Büyümüşsen yalnız kalmışsındır. Kaçınılmaz yalnızlığa ulaşmışsındır.

“O mahur beste çalar Müjgan'la ben ağlaşırız”

Yalnızlar unutabilir yalnızlığını. Ama mutlaka o unuttukları, yüzlerine bir tokat gibi çarpacaktır. Bazen bir besteyle, bazen bir kokuyla, bazen bir tatla...

Ağlamak çocukluğunu kaybetmiş birinin çocukluğuna en yaklaşabildiği eylemdir. Ağlayabilenler, anlayabilirler. İnsan çocukken şendir. Şenlendiğinde de çocuk. Denklem basittir.

Uzak kederlerden bahsedemeyiz. Keder bir şekilde onu fark edene nüfuz edecektir. Uzak, yakın ayırmadan. Kederden uzaklaşmak için hadi bir şenlik kuralım. Eski, yeni bütün çocuklara.

Şen ola çocuk, şen ola! (Amin)

Muhammed Emin Avcı

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2022 Salı 11:00 Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022, 15:47
YORUM EKLE

banner19

banner36