Senin ruhun kayıp mı?

Yazar Recep Şükrü Güngör, öykü kitabıyla kaybolan değerlerimize atıfta bulunuyor narince..

Senin ruhun kayıp mı?

Recep Şükrü Güngör öyküde yeni durağı olan Kayıp Ruhlar Kıraathanesi (Sütun Yayınları, Ocak 2010) kitabı ile okurlarının huzuruna çıkıyor.

Kayıp Ruhlar Kıraathanesi, Recep Şükrü GüngörCan Ağrısı ile yetkinleşen öykü üslubunu bu kitapta da sürdürüyor yazar.

Yerinde bir tespitle; yazar, meselesi olan adamdır. 19 öyküden oluşan kitap modern zamanlarla beraber bir kırılma yaşayan toplumsal yapımızın ‘şimdiki zaman’ kodlarını deşifre etmeye çalışıyor. Modern bireyin; birbirinden kopuk, bağımsız yaşamayı marifet sayması/bilmesi, “kendi ayakları üzerinde durmak” diye ifade edilen çarpık anlayışı, ekonomik özgürlüğü varlığının en büyük kanıtı saymak gibi yanlışlıklarla ser-hoş olması yazarın dert edindiği meselelerdir.

İçimizden biri

Bu bakımdan ismiyle müsemma bir kitap olmuş Kayıp Ruhlar Kıraathanesi. Bir zamanlar sahip olmakla övünç duyduğumuz her değer –ruh- şimdi bir yitime uğruyor. Basit yaşamak, gösterişten uzak olmak, insanlar içinde bir insan olmak, kurda kuşa selam vermek, nefes almak hülasa-yı kelam insan olmak… Kitabın ilk öyküsü olan Çekiç Ayranı’nda tüm bu insan sıcaklığını hissedebiliyorsunuz. Öykünün şöyle başlıyor: “Bir rüyayla bütün hayatım değişti. Sigarayı bıraktım. Namaza başladım, beş vakit.” İyi bir öykü kendini ilk cümlelerinden belli eder. Recep Şükrü Güngör’ün bu sıcacık girişi –itirafı- öykü kahramanı olan kimsenin de bizim gibi birisi olduğunu hissettiriyor.

12145Kaybedilmiş yılların öyküsü

Dönüş, kitabın dikkate değer bir başka öyküsü: Çocukluğunda dedesinden aldığı kültür ve terbiye ile yetişen bir gencin üniversite yıllarındaki değişimini kendi ağzında dinleriz. Dedesinin defni esnasında, yaşadığı onca olayın muhasebesini, dedesinin mezarı başında yapan Zeki Amca… Özgürlük, yaşasın devrim, emek, halkların kardeşliği ve kurtuluşu, eşit hak dağılımı diyerek sokaklara dökülüşünü anlatır uzun uzadıya. Zeki Amcanın şu samimi itirafları: “Comt, benim ruhumu dinamitleyen adamdır. Ruhumu öldürdü desem mübalağa etmiş olmam. O zamanlar bunu anlayacak şuurda değildim” Düşüncenin birleştirici özelliği olur da ayırıcı, uzaklaştırıcı özelliği e oluyor. Yazarın şu cümlesi “O akşam dedemle bir ırmağın iki yakasındaymışız gibi ayrıldık” Türkiye’nin kayıp yıllarında kaybolan bir ruhun öyküsü demek mümkün Dönüş’e.

Recep Şükrü Güngör okumuşları, tahsil görmüşlerin çilesini, modern bunalımlarını falan konuk etmiyor öyküsüne. Sahici kişilerin; Ali Ustanın, Miraç Ustanın, Hüseyin Dedenin, Mehmet Dedenin, Zeki Amcanın, Hanım Teyzenin, postacının, bakkalın öyküsünü anlatır. Onlar fildişi kulelere hapsedilmiş değildir, bilakis halkın içinde yaşayanlardır, halkın kendisidir. Günümüz öyküsünde çokça öne çıkan bireyci bakış, tekil özneye yöneliş, karamsarlık Recep Şükrü Güngör’ün öykülerinden çok uzak… Ahlak dersi vermeden iyimserliği, iyi olmayı önceleyen bakış açısıyla kendine özgü bir öykü evreni kurmayı başarıyor Güngör.

Böylesi titiz bir dilin yanında öykü gibi genele açık bir yazı türünde, belli yerlerde kullanılan yöresel kelimelerin öyküye renk katmaktan ziyade yük olduğunu belirtmekte fayda var.

Hemen her öyküde birkaç güzel çiçeğin adının anıldığı –çiçekli öykücü mü desek Recep Şükrü Güngör’e- kitapta bu yönden bir zenginlik var şüphesiz.

Bize de bu güzel öykülerin yazarıyla beraber şu soruyu sormak düşüyor: Senin ruhun kayıp mı?

 

 

Yılmaz Yılmaz ruhlardan haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 11:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet ali sağdıç
mehmet ali sağdıç - 11 yıl Önce

kitabı beğenerek okudum gerçekten de olgun bir kalem mahsülü olmuş yazarı tebrik ederim ismine dergilerden aşina olduğum recep beyin daha iyi çalışmalara imza atarak hikayeciliğimizde kendine has bir yer edineceğini düşünüyorum

akif bulut
akif bulut - 11 yıl Önce

recep şükrü güngör'ün yeni kitabını siteden öğrenmiş oldum. iyi bir haber oldu bu, sağ olun. en son yağmur dergisinde bir öyküsünü okumuştum. teşekkürler.

Nafiz YILDIRIM
Nafiz YILDIRIM - 11 yıl Önce

Güzel insan , usta hikayeci Recep Şükrü Bey kardeşimi en samimi duygularımla kutluyor, başarılarının devamını diliyorum....

banner19

banner13

banner26