Seni teselli edecek..

Teselliler Kitabı, içinden neşe taşan ve neşeyi bulaştıran çok sıcak bir kitap ama kitabın asıl verdiği 'teselli'..

Seni teselli edecek..

Bu kitap çoğu insanın daha önce düşünmediği konuları, çarpıcı bakış açıları ile okurun gözüne sokuyor

Yusuf Özkan Özburun'un kitaplarına ciddi ciddi sardım diyebilirim. Şu ana kadar Teselliler Kitabı ve Düştüğün Yerden Kalkacaksın’ı okudum.Düştüğün Yerden Kalkacaksın, Yusuf Özkan Özburun

Öncelikle şunu hemen aktarmak istiyorum. Teselliler Kitabı, neşe taşan ve neşeyi bulaştıran çok sıcak bir kitap ama kitabın asıl verdiği “teselli”. Çoğu insanın daha önce düşünmediği konuları, çarpıcı bakış açıları ile okurun gözüne sokmak. Anlatımındaki zenginliği, Allah aşkıyla harmanlayıp ortaya koyması kitabı sürükleyici kılmış. Sürekli bir sonraki sayfayı merak ederek okuyacaksınız.

İnsan yaşamak için teselliler bulmalı

Kitap ilk sayfalarda insanı birden içine çekiyor ve kitabı bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Üslubu, dili, seçtiği konuları, anlatımı ve sadeliğiyle de sizi içine alıveriyor kitap. Usta yazarın bir söz büyücüsü gibi kullandığı sözcüklerle özenerek kaleme alarak oluşturduğu, insanların hayatlarındaki bitişleri nasıl başlangıçlara çevirmesi ile ilgili teselliler veren, bu bitişlerin üstesinden gelmek; hatta bu bitişleri başlangıçlara çevirmek için gerçekten okunması ve de devamı olması gereken bir kitap.

Yazar, muhteşem bir zeka ve hayat tecrübesinin ürünü olan kitabında, olumlu düşünmenin çok ama çok incelikle kullanıldığı bir dil ile, çoğu insana tümüyle yabancı ve umutla dolu bir dünyanın kapılarını açarken insanın yaşamak için teselliler bulmasının önemini anlatıyor. Sonuç olarak, yazarın bu kitabını da daha önce okuduklarım gibi başarılı ve insanı olumlu düşünmeye yönlendirici, akıcı bir kitap olarak görüyorum.

Kitabı bitirdikten sonra aynı kalmak mümkün mü?

Yusuf Özkan Özburun'un bu kitabını öyle çok sevdim ki, bitmesin diye araya bir kaç kitap alıp, en sonunda dayanamadım ve bitirdim. Kitabı okurken birçok not aldım ve yazdıklarının hemen hepsine canı gönülden katıldım, diyebilirim.

Kitabı bitirdikten sonra düşündüğüm ise şu oldu: İnsan bu yazılanları okuduktan sonra nasıl aynı insan olabilir? Kitaptan, benim çok hoşuma giden bir kaç alıntı yapıp, kalanları keşfetmeyi kitabı aldığınızda sizlere bırakıyorum. Farklı bir dünyaya, dünyasına hakim ve zeki bir insanın akıcı dilinden yapılan bu yolculuktan sizler de keyif alacaksınız.

14681

Anlamsızlığın tesellisi:

Allah demek 'anlam' demek aynı zamanda. Bir şeye, bir olaya, küçücük bir varlığa Allah'ın bakmamı istediği gibi bakmayı azıcık yakaladığımda içimin anlamın ışığıyla dolduğunu, Allahsız bakışın pençesine her düştüğümde (ki çok düştüm ve düşüyorum hâlâ) her şeyin bir düşmana, her yerin azgın bir zindana dönüştüğünü gördüm. Allahsız anlam ve teselli bulamayan bir ruh benimkisi... İnan seninkisi de öyle...

Yalnızlığın tesellisi:

Meleklerin kanat hışırtıları her yanı sarmışken, bir gülün dikeninden bile melek gülümsüyorken nasıl katıksız yalnızlıktan bahsedersin...

14680

Hüznün tesellisi:

Sabret, hüznü asil bir ağırbaşlılıkla taşı ki hüzün bir saflaşma, arınma yoludur; safralarından, lüzumsuz bagajlarından kurtulma vesilesidir.

Aşk acısının tesellisi:

Şefkatle aşılanmış aşk, insana keder değil teselli sunar. Aşk acısının tesellisi, aşkın mahiyetini bilmekle başlar... Kadını şefkatle sev, erkeği şefkatle sev, varlığı şefkatle sev; mesele budur.

Sonsöz:

Ey dost! Dert bir, çare bindir...

Ey Rabbim! Bırakma ellerimizi...

 

 

 

Ebru Keskin teselli buldu

Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2010 Cumartesi 17:37 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 11:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
GAMZE KARACA
GAMZE KARACA - 11 yıl Önce

Normal şartlarda kitap tanıtım yazılarından ve eleştilerden pek hoşlanmam direk alıp okumayı severim aldığım kitabın hakkında bişey bilmemek beni daha çok kendine çeker yanlız bugün tam aksi bir durum yaşadım diyebilirim adeta yorumunuz sanki bir kitap ve gerçektende merak uyandıran akıcı bir uslup içimden bir ses bu kitabı okumalısın diyor...

fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

aman allahım şu anda bende bu kitabı okuyorum ve aynı davranışta bulundum.yani bitmesin diye araya bir kaç kitap sıkıştırma meselesi,gerçi ben bunu bitmesinden korktuğum bütün kitaplara uyguluyorum.şükür deli değilim kendime bunu yapan varmıdır diye sormaktan kurtuldum.size minnettarım benim tesellim oldunuz.bu kitap için ayrıca sayın özburuna teşekkürler.

banner26