Şehrin damarlarından kitap aksın!

Adana'da Fikr-i Firari grubu, kendi etkinliklerini kendileri düzenlemeye başlamışlar.

Şehrin damarlarından kitap aksın!

"Bütün büyük fikirler okuyarak gelişmiştir" der bir düşünür. Bu sözün doğruluğunun farkında olan Müslüman gençler bugün bir araya geliyor, kendi fikir adamlarını anıp onların kitaplarını okuyorlar. Bu programlardan biri de geçtiğimiz günlerde Adana'da gerçekleşti. Adana'da yerel bir radyoda kültür-sanat programı yapan Fikr-i Firari isimli grubun öncülük ettiği okuma etkinliğine kadın-erkek, genç-yaşlı birçok kişi katıldı. Etkinliği düzenleyen genç ekip, aynı zamanda Adana'da Zarif Haykırışlar adlı Cahit Zarifoğlu okuma etkinliğini de organize etmiş geçtiğimiz aylarda. Yani bu, ilk tecrübeleri değil.

Bizim ne eksiğimiz var?!

Geçtiğimiz yılın ilk aylarında, Adana'ya Bülent Akyürek'i konuk ederek bir araya gelmeye başlayan Fikr-i Firari grubu, bu tür programların sürekli İstanbul ve Ankara'da gerçekleşmesini, kendilerinin de bundan faydalanamadıklarını düşünerek kolları sıvamışlar, kendi etkinliklerini kendileri düzenlemeye başlamışlar. Çalışmaların (şimdilik) son halkası, mevzubahis okuma etkinliği oldu. Programda Necip Fazıl'dan Cemil Meriç'e, İsmet Özel'den Sezai Karakoç'a pek çok değerli isim anıldı; programa eşlik eden neyzen de, etkinliğe ayrı bir renk kattı. Fikir adamları ve grubun kendisi hakkında gösterilen sinevizyon ile organizasyon sona ererken, program sonrası katılımcılara kitaplar ve kitap ayraçları hediye edildi.

Fikr-i Firari grubu

Siz neden duruyorsunuz!

Yıllardır benim şehrimde böyle etkinlikler yapılmıyor arkadaş, nasıl katılalım dendi. Görülüyor ki, bir araya gelmeli, birlik olunmalı ve kendi etkinliğini kendin planlamalı. Şehrin hareketlenmesini beklemeden şehri harekete geçirmeli. Fikr-i Firari grubu, bu tür etkinliklerin bundan sonra yaygınlaşacağının da müjdesini verdi bizlere.

Bir de, “kimmiş bakalım bu grup, ne işler yaparlar?” şeklinde merakı olanlar için önerebileceğimiz bir adres var: www.facebook.com/firarifikir

 

İsmail Kaplan müjdeledi

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2011, 17:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
izzet okay
izzet okay - 10 yıl Önce

vay bre vaayy memleketmde böyle güzel işlerin varlığını görmek bni duygulandırdı çok sevindimm

ebuzer Ağuş
ebuzer Ağuş - 10 yıl Önce

Adana'da demek ki güzel insanlar varmış ve emeği gecenlere kucak dolusu teşekkur ediyor devamını bekliyoruz inş..

Roberto Carlos
Roberto Carlos - 10 yıl Önce

Ortam iyi. Haremlik-selamlık da yapmışlar, daha ne olsun.

firari bir adam
firari bir adam - 9 yıl Önce

carlos kardeşim yanlış anlaşılmalara mahal vermek istemiyorum. [email protected] buraya yazabilirsin

banner19

banner13

banner26