Şehid Prof. Dr. Esad Coşan’ın yazdığı son makale

Merhum Esad Coşan Hocaefendi'nin tarikat-cemaat ilişkilerine dair görüşlerini bildirdiği ve vefatından önce yazmış olduğu son makaleyi istifadelerinize sunuyoruz.

Şehid Prof. Dr. Esad Coşan’ın yazdığı son makale

“İslam'da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. Cemaatle beraber olmak "Hak’la", "hakikatle" beraber olmaktır! Tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”

“Bugün maalesef tüm İslâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. Kuş uçurtmazlar, takip ederler... Hem de kendisi takip etmez... Amerika seni John'la takip etmez, Smith'le takip etmez. Adı senin benim gibi olan Müslümanla takip eder; canına okur. O milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. Parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”

“Herkese ajan demiyoruz; metod bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. Sahte birtakım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar! Götürüyor, olmadık yere bağlıyor... Mü'min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. ‘Hizmet ediyorum’ diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!”

“Böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın! Her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. Hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!”

“Emperyalistlerin türlü oyunları var. İslâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hâle gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. Ne yapmak lâzım? Hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. "Tek lider, vazgeçilmez insan..." diye bir şey olmaz. Bakın, Filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? Hepsi lider.”

“Bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi istediği yere götürüyor!”

“Onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını --hain bir kimseyi-- koyuyorlar. Öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”

“Müsaadeli, ağabeyli, bilmem neyli hizmet olmaz... Tâbî olmayın kimseye!

Bana da tâbi olmayın!

Bana tâbi olursanız, beni sıkıştırırlar. Ondan sonra,

"Sen bu adamlarına şöyle yap!" derler.

İslâm'a, Allah'ın emrine tâbi olun!

Allah'ın dinine hizmet edin!

Tek başınıza olsanız da Hak’la beraber olun!

O zaman İslâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz!

"Aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın" diyorlar.

“Her biriniz İslâm için kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! Yapmıyorsa, silkele at be!

Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın?

Beni sırtında taşımak zorunda mısın?

Kimse kimseye hürriyetini vermesin!

Hürriyet aziz şeydir. İnsan, ancak Allah'a kul olur.

"Allahım! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz."

Prof. Dr. M.Esad Coşan

5 Mayıs 1990

Yayın Tarihi: 14 Ekim 2021 Perşembe 10:00 Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 10:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceylan
Ceylan - 8 ay Önce

Allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah. Sırf müslümanlaruykudan uyanmasın diye şehid edildi ve hâlâ uykudayız uyan ey müslüman!

Davut Yiğit
Davut Yiğit - 8 ay Önce

Gerçek bir mūslúman tavrı bu olsa gerek.

Ceylan
Ceylan - 8 ay Önce

Allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah. Sırf müslümanlar uykudan uyanmasın diye şehid edildi ve hâlâ uykudayız uyan ey müslüman!

banner19

banner26