Şehadet Takvimi ne güzel bir takvimdi

Şehadet takvimi eski formatında ve fakat daha da kaliteli ve emek verilmiş şekli ile yine çıkarılabilir. Bu meseleyi dert edinmiş birkaç inanmış yürek olması yeterli..

Şehadet Takvimi ne güzel bir takvimdi

 

Dikkat edenler olmuştur mutlaka. Şehadet takvimi çıkmıyor artık. 365 yaprağı olan, ön kısmında namaz vakitleri ile birlikte ümmet için önemli olan olayların ve kişilerin hatırlatıldığı, arka tarafında şehidlerin hayatının, tevhidin, adaletin, mücadelenin, ümmetin, vahdetin önemini anlatan yazılar olan şehadet takvimimiz yok artık.

“İsim değiştirdi, çıkmaya devam ediyor” cümlesini duyar gibiyim. Fakat isim ile birlikte içeriğin değiştiği gerçeğini hatırlatmak istiyorum. Öyle ya da böyle şehadet takvimimiz yok artık. Aslında farklı bir formatta çıkarılan bir şehadet takvimi var fakat 365 yaprağı yok.

Şehadet Takvimi
(+)

Yokluğunu belli eden takvim iyi takvimdir

Bir dönem her konuda hassas olduğumuz gibi takvim konusunda da hassasiyetimiz vardı. Evlerimize ve işyerlerimize her takvim girmezdi. İnsanlara takvim hediye etmeyi seviyorduk. Çünkü hediye ettiğimiz şehadet takvimi idi. Bu takvim okuyucusunu bilinçlendiriyordu. Durup düşünmesine vesile oluyordu. Soru sormasına vesile oluyordu. Sonra çıkmaz oldu şehadet takvimi. Hep birbirine benzeyen takvimler piyasayı kuşattı. Bir şekilde ‘kopyala-yapıştır’ takvimler evimizin veya işyerimizin duvarını işgal etmeye başladı.

Yokluğunu belli eden takvim iyi takvimdir. İşte şehadet takvimi öyle bir takvim. Aslında bu sıkıntımızın çaresi var. Fakat bu sıkıntıyı giderecek koca yürekli Müslümanlara ihtiyaç var. Şehadet takvimi, eski formatında ve fakat daha da kaliteli ve emek verilmiş şekli ile yine çıkarılabilir. Bu meseleyi dert edinmiş birkaç inanmış yürek olması yeterli. Şehadet takviminin bir işlevi olduğuna inanan birkaç inanmış yürek taşıyan Müslüman olursa görüşebiliriz.

Şimdi o güzellikleri tekrar ihya etme zamanıdır

Bu memlekette iyi diyebileceğimiz bir durum olarak takvim kültürünün devam etmesini gösterebiliriz. Evlerde ve işyerlerinde takvim bulundurma ve okuma devam ediyor. Olumsuz tarafları da yok değil. Din diyanet konularının takvim yapraklarından öğrenilmeye çalışılması gibi olumsuzluklar var lakin bu olumsuzluğun önüne geçmek mümkün. Şehadet takvimi veya o formatta takvimlerin artması ile doğru ve yararlı bilgi verilebilir takvim okuyucularına.

Şehadet Takvimi
(+)

Hayat boşluk kabul etmiyor. İyinin olmadığı yeri kötü dolduruyor. Erdemli insanlar olarak her yerde her alanda iyi olmak zorundayız. İyi olanı yapmak zorundayız. İyi olmak konusunda ısrarcı olmak zorundayız. Yapacağımız iyi işlerden biri de takvimlerimiz olmalı.

Yitirdiğimiz güzellikleri tekrar sahiplenmek için geç bile kaldık diyebiliriz. Fakat bir yerden başlamak gerekiyor yitirdiklerimiz güzellikleri sahiplenmeye. Sıfır nasıl eksi birden iyi ise artı bir de sıfırdan iyidir. Bir yerden başlamak gerekiyor. Takvimlerimize, müzik sektörümüze, kitaplarımızın ve dergilerimizin formatlarına, radyolarımıza geri dönüp baktığımızda eski ile şimdi arasında dağlar kadar fark var. Eskiden takvimlerimizde ruh vardı. Radyolarımızın gönül frekansları vardı. Kalbi olan kitap ve dergilerimiz vardı. Şimdi o güzellikleri tekrar ihya etme zamanıdır. Ne yaparsak o kârdır. Allah için yapılan işin küçüğü olmaz. Şehadet takviminden başlayabiliriz.

 

Ferhat Özbadem yazdı

Şehadet Takvimi
Şehadet Takvimi
Şehadet Takvimi
Şehadet Takvimi
Şehadet Takvimi
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 17:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
tarihsuuru
tarihsuuru - 7 yıl Önce

Kıymetli kardeşim kıymetlerimizi senede bir gün olsa da hatırlamayı vesile kılan şehadet takvimi vardı. Sipariş geçmiş ardından elimize ulaşmıştı. Takvime gereken ilgi gösterilmedi sanırım. Takvimin wep sitesi kapamış. İnşallah 2013'te tekrar bir çalışma olur temennisi ilehttp://www.facebook.com/sehadettakvimi

Fatih PALA
Fatih PALA - 7 yıl Önce

Güzel kardeş Ferhat Özbadem, çoğumuzun unutulmuşluğuna hapsedilen bir takvimi ne iyi etmiş de gündeme getirmiş. Gündem etmekle kalmamış bir de büyük teklif de bulunmuş. Bu güzelliği tekraren diriltme işine el atacak, omuz verecek kocaman yüreklerden bahis açmış. Elbette ki, neden olmasın ki! Yanındayım kardeşim, bir elin nesi var iki elin sesi var diyelim şimdilik. Belki eller on'a kavuşur bilemeyiz ki! Hayırlısı olsun inşaAllah. O günler de çok güzeldi o takvim de. Lezzeti bambaşkaydı azizim.

yusuf ensar
yusuf ensar - 6 yıl Önce

Arkadaşlar şehadet takkimi 5 senedir çıkıyor.fakat formatı biraz farklı.sadece ıslam dunyasindaki şehitlerin yer aldığı bir çalışma olarak.gerekli bilgileri www.sehadettakvimi.com adresinden alabilirsiniz.

banner19

banner13