banner17

Sedat Peker'i dirilten dizeler!

Sedat Peker, anılarını anlatırken birkaç dize aktarıyor. Bu dizeler çok tanıdık bir şairimizin.

Sedat Peker'i dirilten dizeler!

Sedat Peker'i duymuşuzdur elbet. Kendisi bir ilim adamı, sanatçı, kültür adamı değil. Kültür adamı olsaydı belki de hiç duymazdık bile ismini.

Sitemiz dunyabizim.com'da üstümüze vazife olmayan isimleri zikretmeyi tercih etmiyoruz, dikkatli takipçilerimiz bunun farkındadır. Fakat bugün iki güzel insanın hatırına, hürmetine, zikretmemeyi tercih ettiğimiz isimlerden birini anmış olacağız.

Bir gün bir kart gelir

Sedat Peker, hapishane anılarını anlatırken Abdulhamid Turgut isimli bir zatı anlatır. O zatın kendisine pek ümitsiz bir halde iken bir mektup yolladığını, mektuptan üzerinde bir kaç dize yazılı bir de kart çıktığını söyler. O karttaki dizeler Sedat Peker'e öyle bir etki eder ki, “tüm hayatımı değiştirdi, inancım, direncim yerine geldi” diyor Peker.

Kartı gönderen Abdulhamit Turgut PİK davasından yargılanmış, bir trafik kazası görüntüsü verilmiş bir suikast ile de şehit edilmiş bir müslümandır. Haliyle, “acaba ne yazıyordu acaba kartta” dedim okurken. Baktım ki Peker o dizeleri de yazmış. O da nesi, merhum Erdem Bayazıt'ın dizeleri:

Ölüm bize ne uzak, bize ne yakın ölüm

Ölümsüzlüğü tattık, bize ne yapsın ölüm

Ne güzel kartpostallardı onlar

90’lı yıllarda İslamcı denilen camiamızda güzel bir kültürel hareketlilik vardı. Çok oldu o hareketliliği kaybedeli. O hareketliliklerden biri de kartpostalların basılmasıydı. Üzerinde coşkulu, heyecanlı resimler ve sözler olan kart postallar olurdu. Ben arşivimde o kartlardan sakladığım için, dedim, “acaba o kart bende de var mıdır.” Baktım tek tek ve buldum. Aşağıda Peker'in etkilendiği o dizelerin bulunduğu kartpostalı göreceksiniz.

Kartpostalları A.Y.C. isimli bir ajans basmış. O dönemde başka kimler kartpostal basmış diye baktığımda YBY, Vahdet Kartpostalları, Şark Kartpostal, Furkan Basın Yayın, Cihad Kartpostalları, Marajans, KİP Kartpostal, Etkin Ajans ve Beyan Kart. Bu markaları gördüm. Şark İskenderpaşa'nın, Furkan şimdiki Kaknüs’ün, Marajans ise Marmara FM'in idi. Etkin, Akademi Yayınları’nın olabilir diye zannediyorum. Daha İranî bir çizgi idi sanki.

Bu kartpostalların, internet ortamında, çok azı dolaşıyor bildiğim kadarıyla. Dunyabizim.com olarak bu kartpostalları da internette dolaşıma sokmuş olalım inşallah. Bu vesile ile Şehid Abdulhamid Turgut'u, merhum şairimiz Erdem Bayazıt'ı rahmetle analım: http://www.dunyabizim.com/foto/7977/90li-yillarin-islamci-kartpostallari

Sedat Peker için ne diyelim, bilemiyoruz.

 

Cüneyt Çelik haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 11:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
cemil gündüz
cemil gündüz - 9 yıl Önce

Sedat Peker için de diyelim ki;
Eşeğe altın semer de vursan; eşek yine eşşektir...

gündemini şaşıran hasan
gündemini şaşıran hasan - 9 yıl Önce

Sedat Peker hakkında 1 kişiyi dinledim, ve malum medya var bir de. Bana anlatılan, abhazlara galiba çeçenlere mi çok ciddi yardımları dokunduğu, üzerinden çok zaman geçti tabii, yanlış hatırlamıyorsam, ama çok olumlu şeyler açıkçası.

Yani, diyeceğim o ki, bence içyüzünü çok bilmediği şeyler hakkında biraz tereddütlü yaklaşmalı insan. Erdem Beyazıt sevgisi kimseye cennet kapılarını açmayacağı gibi, Sedat Peker'i sevenler de cehenneme gidecek diye bir kaide yok.

sarslan
sarslan - 9 yıl Önce

ağza alınması yakışık almayan sifatları kullanmaktan imtina edelim ... hazineye malik varaneler vardır ...

kartpostalcı hasan
kartpostalcı hasan - 9 yıl Önce

Arka fonda bir minare.Bu bir fotoğraf, resim değil.Ankara'da sahaflarda bol bol bulunuyordu.Tek bu olarak değil,bisürü başkasının yanında, üzerinde:
Senin adınla başlarım ekmeğe
Senin izninle varsak yarenliğe
Dostluk olup yardan dostluk görerek
Göçer sözümüz dörtbaşlı ejdere

cemilş gündüz
cemilş gündüz - 9 yıl Önce

İçki-uyuşturucu kullanan, ayrıca uyuşturucu pazarının çarkı içerisinde yeri olan bir insanı burda görmekten rahatsızım, bunu da belirteyim. Ergenekonculardan izin almadan da hareket edemeyen (yani pislik yapamayan) bu adama ''eşek'' demiştim yorumumda; az demişim.

kemal tarık
kemal tarık - 9 yıl Önce

sedat peker gibi ergenekonvu birinin bu sitede ne işi var?
gençlere örnek olabilecek onca güzel insan varken bu ş.. in ne işi var burda

ZEKİ ER
ZEKİ ER - 9 yıl Önce

Bazı yorumcu arkadaşlar Sedat PEKER'İN bu sitede ne işi var diye yadırgıyor ama ben o yadırgayan arkadaşları yadırgamıyorum çünki onlar piyasayı,ortamı tanımıyorlar.Bir söz vardır ''Alimden zalim,zalimde alim dogar''Ülkemizde ne şahsiyetler var ama sistem o şahsiyetlerin bir yerlerinde et veya tırnak koparmıştır.Sedat PEKER'in yaptıklarını bende tasvip etmem ama Sizler S.PEKER'in aylesini tanıyormusunuz?,ayrıca S.PEKER'aylesinden koparan kim? Lütfen yadırgamayın.

..
.. - 8 yıl Önce

Sedat peker hakkında sadece basından duyduğunuz yalana haberleri biliyorsunuz.!! Tm tanımadıgınız bir insan hakkında bu kadar sert eleştiri yapmayın zira zaman gelir kendi söylediginizden utanırsınız!!!!!!


banner19

banner13

banner20