Sebilürreşad'dan İz Yayıncılık'a Son Bir Haftanın Göze Çarpan Havadisleri

Son bir haftada neler yaşandı, kültür dünyasında neler oluyor. M. Murtaza Özeren bazı göze çarpan haberleri derledi.

Sebilürreşad'dan İz Yayıncılık'a Son Bir Haftanın Göze Çarpan Havadisleri

Darbe girişimine dair kitaplar da arz-ı endam etmeye başladı

15 Temmuz darbe girişimine Ağustos sayılarında dergiler tepki gösterip şiir ve hikâyeler ile karşı koydular. Hatta Sultanbeyli Belediyesi tarafından bir darbe karşıtı şiirler antolojisi dahi hazırlanmakta. Bu tepkilerin yanında, daha olayın üstesinden iki hafta geçmemişken o geceyi anlatan kitaplar arz-ı endam etmeye başladı. Şu an için tespit edebildiğim 6 yeni kitap, 1 de yeni kapak ile çıkmış bir ikinci baskı mevcut darbe girişimi gecesine dair. Öncelikle ikinci baskıdan bahsedeyim: Fatih Çıtlak’ın yakın zamanda Erdem Yayınları’ndan çıkan Küfür Fedaisi isimli kitabı darbe gecesi sonrası yeni bir kapak ve düzenleme ile düzenlenerek yayınlandı. Bu kitap Mesnevi’nin gözünden 15 Temmuz gecesinde olanlara bakmaya çalışıyor. Diğer kitapları ise listeleyeyim aşağıya doğru:

1- FETÖ – Çetin Acar, Profil Yayıncılık

2- Reis’in Altı Saati – Haluk Özdil, Truva Yayınları

3- Milletin Darbesi 15 Temmuz – Kazım Yurdakul, Türdav Yayınları

4- 15 Temmuz Destanı – Faruk Köse, Mevsimler Kitap

5- Son Darbe – Yasin Topaloğlu, Elips Kitap

6- Tankları Durduran Ebabiller – Ferudun Özdemir, Az Kitap

Şairin el yazısıyla “Bu Vatan Kimin”

Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Vatan Kimin” şiiri son olaylarda çokça aklımıza geldi. Geçen gün bu şiirin Orhan Şaik’in kendi el yazısı ile yazılı nüshasına rastgeldim. Haydi buyurun bir daha: Bu vatan toprağın kara bağrında / Sıradağlar gibi duranlarındır…

“Milli irade nöbet beratı”

Meydanlar neredeyse bir ay boyunca halk tarafından boş bırakılmadı. Meydanda dağıtılan iki bardak çayla bir dilim kek binlerce insanı günlerce orada tutmaya elbette yetmezdi. Vatan müdafaası bilinciyle hareket eden bu fedakar hareketten faydalanmak isteyenler de çıktı maalesef. Bayrampaşa ve Kağıthane belediyeleri Çarşamba günkü son nöbette halka dağıtmak üzere “milli irade nöbet beratı” hazırlamışlar. İleride bir sahafiyede rastlayacağınız bu “küçük hesap” nişanelerinden haberiniz olsun.

İz Yayıncılık da taşınıyor

Cağaloğlu şüphesiz o eski renkli günlerinden çok uzakta. Bugün için ancak kalabilen birkaç kitapçı Cağaloğlu’nun eski imajını korumasına yardımcı oluyordu. Bu kitapçılardan biri daha taşınma kararı almış, maalesef. İz Yayıncılık Topkapı’ya taşınıyor. Giderken de bir güzellik yapmış okuyucuları için, kitapları %50 indirim ile satışta Ağustos sonuna kadar. Bakalım turist “ağırlama” hastalığının sıradaki kurbanı kim olacak.

Sebilürreşad dergisi kaldığı yerden

Sebilürreşad dergisi için ne desek eksik kalır çünkü on yıllar boyunca çıkan, onlarca, belki yüzlerce fikir adamının kalem oynattığı bir mecradır. Bu dergi 1007. sayısı ile bundan elli sene evvel yayın hayatına veda etmişti. Ancak şimdi dergi yeniden 1008. sayısı ile yeniden okuyucu karşısına çıkacak. Derginin yayın yönetmenliğini Fatih Bayhan üstlenmiş. Yayın hayatlarında başarılar diliyoruz kendilerine.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 18 Ağustos 2016 Perşembe 16:10 Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 16:18
banner25
YORUM EKLE

banner26