Şeb-i Yeldâ'yı hikayeciler bilir

Tahran'daki Çocuk ve Ergenlerin Fikri Geliştirme Enstitüsü hikâye anlatım festivali sona erdi.

Şeb-i Yeldâ'yı hikayeciler bilir

Tahran’da faaliyet gösteren Çocuk ve Ergenlerin Fikri Geliştirme Enstitüsü, hikâye anlatma kültürünün aileler arasında geliştirilmesini sağlamak üzere yılın en uzun gecesi olan ve Yelda Gecesi (Şeb-i Yeldâ) olarak bilinen 23 Aralık gecesini, İran hikâye anlatma gecesi olarak adlandırdı.

Enstitü’nün  Genel Müdürü Seyyid Sadık Rızayi,  15. Bölgesel Hikâye Anlatma Festivali’nin kapanış töreninde bu kararı açıklarken,  bu tür festivaller ve benzeri etkinliklerle İran’ın bütün dünyada hikaye anlatıcılığı alanında bir merkeze dönüşeceğinden kuşku duymadığını belirtti. Rızayi, Yelda Gecesinin, uluslar arası mahfillerde İran Hikâye Anlatma Gecesi gecesi olarak kaydı konusunda da kararlı olduklarını belirtti.

Tahran, Gülistan, Mazenderan, Elburz, Kuzey ve Güney Horasan ve Simnan şehirlerinden 31 hikayecinin katılımıyla süren festivalin kapanış töreninde beş hikâyeci ödüllendirildi. Bu, bölgesel bir toplantıydı. 15. Uluslararası Hikâye Anlatım Festivali ise,  2012 Şubat ayında Urumiye’de gerçekleşecek.

Cabir Firuzi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2011, 00:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazenin Nikikbal
Nazenin Nikikbal - 8 yıl Önce

Haberin kısa ve gözeldi. Tebrik ederim. Gelecekte de Yelda'yla ilgili yazılan hikayeleri Türkçeye çevirebiliriz inşallah...

banner19

banner13