Şam-ı Şerif'in kandili

Adem Özköse Şam'da geçirdiği Regaip kandilini bizlerle paylaşıyor.

Şam-ı Şerif'in kandili

İslam Medeniyeti’nin en nadide şehirlerinden olan Suriye’nin başkenti Şam-ı Şerif'te de Regaip Kandili coşku ve heyecanla kutlandı. Şamlılar akşam namazından itibaren camileri doldururken, gece geç saatlere kadar camilerde toplu halde salavatlar getirilip zikirler çekildi. Namaz çıkışı da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi cami cemaatine çeşitli ikramlar dağıtıldı.

Şam

Osmanlı ile gelmiş

Kandil kutlamalarının Osmanlı Hilafeti ile birlikte Müslümanlar arasında bir geleneğe dönüştüğünü bilen Şamlılar, bir çok Arap ülkesinin aksine kandil kutlamalarına büyük önem veriyorlar. Bunun sebebi ise  Şamlılar arasında Selefi anlayışın değil; Tasavvufi düşüncenin son derece etkin olması.

Şam

Sokaklarda Kur'an sesleri!

Suudi Arabistan, Ürdün, Umman gibi Selefiliğin  yaygın olduğu ülkelerde ise kandiller bidat olarak görülüyor. Dün gece camiden çıktıktan sonra Şam-ı Şerif’in  sokaklarında kısa bir gezintiye çıktım. Kandil münasebetiyle evlerden yükselen Kur-an sesleri sokakları öyle dolduruyordu ki bir ara Şam-ı Şerif’in, şehrin bizatihi kendisinin aşk ve şevkle Kur-an okuduğunu hayal bile ettim.

Şam

Sahabelerle, komutanlarla!

Biz bu kandili de Şam-ı Şerifte Hz. Bilal, Dıhye bin Kelbi, Abdullah İbn Mektum gibi Sahabi Efendilerimizle, Selahaddin Eyyübi ve Nureddin Zengi gibi büyük İslam Kumandanlarıyla geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz; inşallah darısı sizin de başınıza. 

Şam

Adem Özköse Şam-ı Şerif'ten bildirdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sara T.
Sara T. - 14 yıl Önce

şamı şerife insanın içi gidiyor..

nesim kocaman
nesim kocaman - 14 yıl Önce

sayın adem ösköse kardeşim ben şamı-şerifte bulundum sahabeler ve islam komutanları ve sahabelerin diyarı hatta ve hatta peygamber efendimizin yolculuk ve tivaret yaptığı bir il olduğunu şamı-ı şerif te bulunan tüm idlam alimleri behlülidane ve benzer evliyaların hatta emeci camisinde bulunan hazreti zekeriya aleyhüsselam ve hızır aleyhüsselam ın direği ve islam diyarının tarihi şehirlerinde regaip kandilinin geçirmenizi tebrikedip dua bekliyoruz sizden E-posta:[email protected]

nesim  kocaman
nesim kocaman - 14 yıl Önce

şamı-şerifte bulunan müslüman kürt kardeşlerimin geçmiş kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dliyorum kürtçe bilen warsa msn mi alsın E-posta [email protected]