Salih amel, vahyi anlama çabasıdır

Ciddiyette aradığımız temel özelliklerin başında sorumluluk bilinci gelir. Ciddiyet, “Hayat nedir?” sorusuna verilen doğru cevapla başlar ve şekillenmeye durur. Ahmet Mercan yazdı.

Salih amel, vahyi anlama çabasıdır

 

Suyun çok ciddi karaktere sahip olduğu konusunda hemfikir miyiz? Değilsek, ciddiyetten ne anladığımızı ortaya koyup, kastımızla örtüşüp örtüşmediğine bakmak icap eder. Ciddiyette aradığımız temel özelliklerin başında sorumluluk bilinci gelir. Bir insansa kast ettiğimiz, ciddiyetin onun yüzünün asıklığından, gülmeye uzak durmasından anlamaya çalışmak isabetli olmaz.

Nice asık suratlı lakaytlar ve nice tebessüm sahibi ciddi insanlar vardır.

Ciddiyet; üstlenilen vazifenin üst düzeyde yerine getirilmesini ve bütün ilişkilerde insanları yanıltmamayı kapsar. Sözünde durmak, anlaşmalara sahip çıkmak, işini sağlam yapmak ciddiyet ait akla gelen tutumlardır.

Sorumluğu üstlenen nice varlık vardır; vazifelerini, bir an ihmal etmeden sürdürürler. Güneş, ay, yağmur, mevsimler, dağlar…

Sanılır ki, dağların yerinde durması kolaydır. Onun istikrarı, ciddiyeti durmada, nehrinki akmadadır. Durmak ve akmak onlara ait karakterlerdir; halife makamındaki insandan bu ve buna benzer sorumluluklar bileşke halinde bulunur.

İnsanın yanlış yapma potansiyeli de burada ortaya çıkar. Akılacak yerde durmak; duracak yerde akmak, sorumluğun kaybolması anlamına gelir.

Nerede, ne zaman, neyi yapmayı bilmek idrak halidir.

İnsanın amacı ve salih amel içeriği, vahiyle ve onu anlama çabasıyla ortaya çıkar.

İnsanın yerine göre hareket etme serbestliği, onun irade sahibi olduğunu, aynı zamanda, onu doğru kullanıp kullanmadığını önemli hale getirir.

Ciddiyet, “Hayat nedir?” sorusuna verilen doğru cevapla başlar ve şekillenmeye durur.

 

Ahmet Mercan yazdı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 11:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13