Sakalı zorla kesilmiş biri!

Cumali Ünaldı Hasannebioğlu'nun sevilen şiiri Semud neden çok sevilmişti. Şiir sanal alemde ilk defa eksiksiz ve doğru bir şekilde yer alıyor.

Sakalı zorla kesilmiş biri!


Şair Cumali Ünaldı Hasannebioğlu’nun en bilinen şiiri Semud, internet ortamında ve bant kayıtlarında hep eksik yer alıyordu. Çoğu zaman bant kayıtlarından yazıldığı için bir biçimde yanlış dolaşıma uğramış ve şiirin çok önemli kısımları bir nevi okuyucunun zihninde kaybolmuştu.

Biz şiiri Şairin “Andolsun Aşka” isimli kitabından yazarak metne döktük ve okuyucuların istifadesine sunuyoruz. kaynakmetinler.com sitemizden ve dunyabizim.com'un çalıntı bölümünden bu güzel şiiri okuyaiblirsiniz.

12 Eylülün darbesinin en zor zamanlarında yazılmış olan bu şiir, dönemin şartlarını yoğun imgeler ve alegorik göndermelerin oluşturduğu derin bir duygu yoğunluğu ile anlatmış.

O dönemlerde genç ve idealist bir ziraat mühendisi olarak çalıştığı kurumda sakal tıraşı olması istendiği zaman... Şiirin belki de en bilinen kısmı oluşmuş.

 

"Yeni açmış bir çiçeğe eğilen adam

Zindana atıldığında da Fatiha okur

Bu bir

Sakalı zorla kesilmiş birisi

Sarıklı, cübbeli, sakallı bir gizli kimlik taşımıştır

Ve bir kaya kütlesi oluncaya kadar

Dağlara bakmamaya yemin etmiştir

Bu iki

Sonbahara direnmiş

Kışı göğüslemiş ağaçlar

İllâ da patlatacaktır domurlarını ilkbahara

Ve yaz hasat mevsimidir

Bu üç"

Semud’da kullanılan imgeler şiirin nasıl kabına sığmayan ve kendi şartlarını aşabilen bir imkân olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Her gün arkadaşlarınızın işkence dolu hapishanelere atıldığı sokaklarda insanların öldürüldüğü bir dönemde şiiri bir imkâna çevirip bunları derinliği olan bir üslupla anlatmak şair olmanın yüklediği bir sorumluluktur. Semud bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirmiş bir şiir olarak karşımızda duruyor.

Şimdi “Ben ki saçlarına çokça aklar berkitilmiş bir Semudum” diyen Cumali Ünaldı Hasannebioğlu’ya verelim sözü.

 

Said Kotan kayda geçti, haber verdi

 

Şiiri dünyabizim’den okumak için buraya, kaynakmetinler.com’dan okumak için buraya tıklayınız.

Yayın Tarihi: 30 Ocak 2012 Pazartesi 17:22 Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2012, 01:25
banner25
YORUM EKLE

banner26