Şair, validen ne istemiş?!

Bu yıl ikincisi düzenlenen 'Edebiyat Mevsimi İstanbul Edebiyat Festivali'nde Türk Edebiyatının 3 şairinin sergisi yer alıyor..

Şair, validen ne istemiş?!

Attila İlhan, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Cahit Zarifoğlu’nun özel eşyalarının, fotoğraflarının, kitap ve dergilerinin yer aldığı sergiler Edebiyat Mevsimi İstanbul Edebiyat açılış konuşmalarının ardından ziyarete açıldı.

Atilla İlhan Sergi bölümü

Şairlere dair konuşmalar

Sergilerin gezilmesinden önce bu üç usta şaire dair konuşmalar yapıldı.

Ağabeyi Attila İlhan’ı anlatan Çolpan İlhan duygulu bir konuşma yaptı. Konuşmasını Attila İlhan’ın Yağmur Kaçağı isimli şiiri ile sonlandıran Çolpan İlhan’ın ardından kürsüye Zarifoğlu’na dair bir konuşma yapmak üzere Turan Koç davet edildi.

Kişisel eşyaların yanı sıra Necip Fazıl’ın “Cahit  Zarifoğlu evlâdıma” diye imzaladığı kitaptan; Erdem Beyazıt, Mustafa Kutlu, Ali Haydar Haksal gibi yazarların Zarifoğlu imzalı kitaplarına kadar Cahit Zarifoğlu’na ait birçok eserin bulunduğu serginin açılışından önce Turan Koç, Zarifoğlu ve onun şiiri ile ilgili önemli sözler söyledi.

Cahit Zarifoğlu sergi bölümü

Zarif Şiir, Vahşi Şiir

Zarifoğlu için “ufkumu genişletiyordu” diyen Turan Koç, Şeyh Galip ile Zarifoğlu arasında bir bağ kurduğunu belirtti. Genç denilebilecek bir yaşta bu dünyadan göçen iki şairin de şiirlerinde yeni bir dil yarattığına değindi.

Koç, “Ağabeyim” dediği Cahit Zarifoğlu’nun şiirini tanımlarken orijinal ve vurucu manalarında Zarifoğlu’nun şiirini “vahşi” olarak sıfatlandırdı. Turan Koç’a göre Zarifoğlu’nun şiiri dikey bakıldığında modern iken, yatay olarak derinlemesine bakıldığında ise geleneksel izler barındırmakta.

Kendisi de bir şair olan Koç, Kuran-ı Kerim’de ve Mesnevî’de örneğine rastladığımız kıssa anlatma metoduna Zarifoğlu’nun metinlerinde de rastlanıldığına değinerek eserlerinin derinlemesine incelendiğinde geleneğin izlerini görmenin mümkün olduğunu söyledi.

Cahit Zarifoğlu'nun eşyaları

Anadolu kokan şair

Faruk Nafiz Çamlıbel’e dair konuşmayı yapan Yılmaz Kurt, bu konuşmanın Faruk Nafiz’in Amerika’da yaşayan oğlu Okyay Çamlıbel tarafından yapılacakken Okyay Çamlıbel’in sağlık sorunları sebebi ile Türkiye’ye gelememesinin ardından bu görevin kendisine verildiğini belirtti.

Yılmaz Kurt, Faruk Nafiz’in “Anadolu kültüründen, folklordan beslenen bir şiire sahip olduğunu” söyledi ve zaman zaman da konuşması sırasında Faruk Nafiz’den şiirler okuyarak örnekler verdi.

Faruk Nafiz Çamlıbel'in eşyaları

Şairlerden imzalı kitaplar
Şair ve yazarlardan imzalı kitaplar
Necip Fazıl ve Zarifoğlu'nun karşılıklı imzaladıkları kitapları
Necip Fazıl'ın Zarifoğlu'na imzaladığı kitabı

Attila İlhan Sergisi

Attila İlhan sergisinde şairin kıyafetleri, fotoğrafları ve daktilosu sergileniyor. Geçtiğimiz yıl Cemil Meriç’in koltuğunun sergilendiği hatta Ümit Meriç tarafından ziyaretçilerin koltuğa oturmasının istendiği festivalde bu yıl da koltuk geleneği sürdürülmüş. Sergide Attila İlhan’ın koltuğunu görmek de mümkün.

Faruk Nafiz Çamlıbel Sergisi

Cahit Zarifoğlu sergisi ile aynı odada bulunan Faruk Nafiz Çamlıbel sergisinde de şairin kıyafetleri, fotoğrafları, dergileri, nüfus cüzdanı ve saati sergileniyor.

Zarifoğlu Sergisi

Zarifoğlu sergisinde ise ünlü siyaset adamlarının, vakıfların, öğrenci gruplarının; Cahit Zarifoğlu’nun vefatının ardından yayımladığı taziyeler, Zarifoğlu’nun arkadaşları ve ailesi ile çekilmiş fotoğrafları, saati, beresi, çantası, cüzdanı, el yazısı şiirleri, mektupları, kızına hediye ettiği Kuran-ı Kerim ve bir de aile defteri sergileniyor. Lise son sınıfta validen ne istemiş, yine bu sergide.

Bu aile defteri belki de tüm sergiler içindeki en ilginç eşya… Açık duran sayfalardan anlıyoruz ki Cahit Zarifoğlu en küçük anıları bile bu deftere kaydetmiş. Anılarla dolu bu sayfalar, ziyaretçilere anıların hatırlandıkça değerli olduğunu ve hayatın her anının aslında ne kadar önemli olduğunu fısıldıyor.

 

 

Görkem Evci Edebiyat Mevsimine çağırdı

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2010, 20:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26