Sahrayıcedit Mezarlığından son gelişmeler!

Kayıp habercimiz Merve Büşra Bozcu Sahrayıcedit Mezarlığı'nı güneşli bir Mart günü ziyaret etti.

Sahrayıcedit Mezarlığından son gelişmeler!

 

Güneşli bir Mart günü ziyaret ettiğimiz Sahrayıcedit Mezarlığı’ndan son gelişmeleri sizler için aktarıyoruz. Neler var, neler yok merak ediyorsanız, buyurun.Sahrayıcedit Mezarlığı

Karşımıza kimler çıktı kimler

Sahrayıcedit Mezarlığı eskiden nasıldı bilmem ama şu an gece gündüz arabaların eksik olmadığı iki yolun ortasında yer alıyor. Arabalar hızlıca sağından ve solundan akıyor mezarlığın. Yavaşlamıyorlar bile. Küçükken hatırlıyorum, bu mezarlığın yanından arabayla geçerken dedem “el Fatiha” derdi, biz de okurduk. Bırakın yanından arabayla geçmeyi, içine girip mezarlıkların arasında dolaştığınızda bile “ben de öleceğim” düşüncesine kendinizi alıştırmanız çok zor. Ölüme alışmaktan bahsetmiyorum, insan kendine “ben de mi öleceğim” diye soruyor. Bir tabuta sığar mıyım, bir mezara sığar mıyım, kanım canım yırtılır da ben bu dünyadan göçer miyim? Vücudumda akan deli gibi kan varken, bunca istek bunca arzu varken, ben nasıl ölürüm?

Velhasıl bilhassa Kemal Tahir’i, onun vasıtasıyla da mezarı orada bulunan diğer önemli zatların kabirlerini ziyaret etmek için uzunca bir süre sonra kendini gösteren güneşle beraber Sahrayıcedit Mezarlığı’na gittik. Kapıya gelmeden hemen yukarıda, Hak Dini Kuran Dili isimli tefsirin müellifi Elmalılı Hamdi Yazır’ın kabri var. Kabrinde yeşillikler ve güzel bir ağaç yetişmiş. Elmalılı Hamdi Yazır’ın dört mezar üst tarafında Yılların İzi isimli kitabın müellifi Mahir İz’in kabri var. Mezarında isminden önce “muallim” sıfatı yazdığını da belirtelim. Kabri temiz, yeşillikler yetişmiş.

Namuslu yazarımız Kemal Tahir

Mezarlığın kapısından girdikten sonra hemen sağ tarafta karşınıza çıkan Esir Şehrin İnsanları’nın müellifi Kemal Tahir’in mezarı var, eşi Semiha Demir’in mezarıyla beraber. Mezarda güzel upuzun bir ağaç yetişmiş. Mezar taşında yalnız imzası ve doğum-ölüm tarihi yazılı. Kemal Tahir’i ziyaret etmek, mezarının başında Fatiha okumak onu hayattayken ziyaret etmek gibi; ilginç. İlginç çünkü eve gelip onun yazdığı satırların arasında gezindiğiniz zaman o size bir ölüden daha yakın. Hâlâ canlı, işte şurada bir cümlesi, işte Yol Ayrımı’nda altını çizdiğiniz kocaman bir paragraf, işte soluğu Sahrayıcedit Mezarlığıkulaklarınızda, hatta not defterinize aldığınız bir alıntıda. Üzüldüğüm şu ki bir çocuğu olmamış ve arkasında kalan kimse yok.

Sahrayıcedit’te güzellikler bitmiyor

Onca mezarın arasında aradığın kişileri nasıl bulacaksın demeyin, hepsi sırasıyla teker teker karşıma çıktılar. Bekir Sıdkı Sezgin; musikimizde değeri büyük bir usta. Ayrıca mezar taşından anladığımız üzere bir Kadiri dervişi.

Ardından mezarlıktan çıkmak için arka tarafta bir kapıya yanaşırken, çok güzel büyük bir aile mezarlığı göründü. Topbaş ailesi ve güllerin içinde Hacı Musa Topbaş Efendi’nin kabri. Koca mezarlıktaki en güzel, en insanın içini açan kabir bu. Güller her tarafta. Kabrin etrafında kediler.

Kim bilir, daha kimler kimler vardı bu mezarlıkta.

Bir Plevne şehidine, bir Çanakkale şehidine de rastladık. Böylece ziyaretimizi tamamladık. Sahrayıcedit’te havalar güzel, mezarlık sakin. Nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrim yok ama, yolun iki tarafından akan trafiğe rağmen, mezarlığın içine girince hiçbir ses duymuyorsunuz. Ve evet, biz de öleceğiz.

 

 

Merve Büşra Bozcu Sahrayıcedit’in ebedî sakinlerini selamladı

Yayın Tarihi: 06 Mart 2012 Salı 15:14 Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2012, 10:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
adil berk
adil berk - 11 yıl Önce

Fethi Gemuhluoğlu ve kadın anası yan yana medfundurlar. ayrıca Mahir İz hoca da gene Sahrayı cedit mezarlığındadır.

derbeder
derbeder - 11 yıl Önce

mbb seni, haberini görmek ne güzel...

Umut Onaran
Umut Onaran - 11 yıl Önce

Muhammed Tevfik Kayseri Hz.leri(1927'de vefat etmiş bir Halveti büyüğü), Onun ardıllerından Mustafa Özeren Hz.leri,Nevres Bey (Sultan Abdülhamid sevdalısı), Veliyye bir yiğit hanım olan Nüzhet Hanım ve daha niceleri...

suavi kemal yazgıç
suavi kemal yazgıç - 10 yıl Önce

merhum rauf orbay da orada defnolmuş: http://www.panoramio.com/photo/61505290

suavi kemal yazgıç
suavi kemal yazgıç - 10 yıl Önce

merhumun ismi hüseyin rauf orbay.

BaharSelii
BaharSelii - 6 ay Önce

Mübarek zatların kabristanlarını okadar çok merak edip ziyaret etmek istiyorum ki Rabbim nasip eder inşaAllah. Bu dünyada en çok yapmamız gereken ibadetler arasında ziyaretlerimiz sıkça olmalı

banner19

banner36