'Sahaflarla 12-13 yaşımda tanıştım!'

Semavi Eyice’nin sahaf Turan M. Türkmenoğlu’nun defterine yazdığı not sayesinde Hoca’nın sahaflarla ünsiyetine dair küçük bir bilgi ediniyoruz.

'Sahaflarla 12-13 yaşımda tanıştım!'

Kubbealtı Neşriyat, Sahhaf Râif Yelkenci kitabını (Sahhaf Râif Yelkenci, Ahmet Güner Sayar, 168 s., 2012) yayımlayınca elim ister istemez Simurg Kitap Kokusu dergisine uzandı. Zira sadece üç sayı (ikinci cildi 2 ile 3. sayılar birleşik olmak üzere) yayımlanmış, kitap, sahaf, kitap kokusu, dipnot, şerh vesair her türlü kitap meselesini kabına sığdıran bu dergi ilk sayısını Râif Yelkenci’ye ithaf etmişti.

Simurg’u ilk gördüğümde, fiilin en som hâliyle, kıskanmıştım. Bir kitap dergisi editörünü, her kitap dergisi editörünü kıskandıracak bir dergi Simurg. Biyografi, kitaplar âlemi, deneme, efemera, belge, dergi dünyası, anma, mekân, akademi vb. ana başlıklarının altında her biri erbabınca yazılmış yazılardan müteşekkil bir dergi: Ebubekir Eroğlu’nun eski yazıyı nasıl öğrendiğini de okuyabilirsiniz, Türkiye ambalaj tasarımına tarihsel bakış üzerine kısa notları da; bu sayfalarda N. Ahmet Özalp’ın her yerde rastlayamayacağınız titiz makalelerinden birini de görebilirsiniz, bir sahafın ziyaretçilerinin sahaf defterine düştüğü notların tıpkıbasımını da.

Asaf Halet’ten Hasan Âli’ye, Faruk Nafiz’den Enis Batur’a…

Simurg Kitap Kokusu’nun Ekim 2000 sayısında (sayı 2-3) en son zikrettiğim konuda okuyucuyu heyecanlandıran bir örnek var. İstanbul’un meşhur Sahaflar Çarşısı’nın sakinlerinden Turan M. Türkmenoğlu’na Mehmet Ertezcanlı bir defter verir, “bizim çocuklar bundan bir şey anlamaz, bunun kıymetini ancak sen bilirsin, bu defteri sen devam ettir” diyerekten.

Defterde Ertezcanlı’nın sahaf dükkânını ziyaret edenlerin birer hatıra niyetiyle deftere düştükleri notlar yer almaktadır, yani bir tür defter-i meşahir. Salih Zeki Aktay, Mustafa Nihat Özön, Reşat Nuri Gültekin, Nahid Sırrı Örik, Nurullah Ataç, Asaf Halet Çelebi, İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Hasan Âli Yücel, Faruk Nafiz Çamlıbel, Erol Şadi Erdinç isimlerine rastlıyoruz ilk kısımda. 1980’de defterin Türkmenoğlu’na intikal etmesini müteakip deftere yazan isimler sıklaşmakta; Hilmi Yavuz, Metin Erksan, İlhami Soysal, Necmettin Hilav, Namık Kemal Zeybek, Enis Batur ve Semavi Eyice bu deftere yazanlar arasında.

Eski İstanbul’dan Notlar (Küre Y., 200 s., 3. b. Aralık 2009) kitabıyla beni hadsiz hudutsuz bilgilerle buluşturan, bunun yanı sıra Hadikatü’l-Cevamî (haz. Ahmed Nezih Galitekin, İşaret Y., 744 s., 2001) gibi müthiş bir kitabın varlığını öğrenmeme vesile olan Semavi Eyice’nin yazdıklarını -yayın hakları sebebiyle el yazısı tıpkıbasımıyla buraya alamasam da- metin olarak paylaşmak istiyorum; zira Eyice bu notunda Sahaflar Çarşısı’yla tanışmasına ve bu mekânla yıllar içindeki ünsiyetine dair değinilerde bulunuyor.

Notta herhangi bir tarih bulunmamakla birlikte, öncesindeki ve sonrasındaki notların tarihlerinden çıkaracağımız tarih 1988 yılının Ocak ayıdır. Zaten Hoca’nın 65 yaşında olduğunu zikretmesinden 1923 doğumlu olmasını hesaba katarak da notun 1988 yılına ait olduğuna kesin kanaat getirebiliriz. İşte o not:

Semavi Eyice: Burada eski ‘üstad’ diyebileceğim bazı sahhaflar tanıdım

“Sahhaflar Çarşısı’nı ilk tanıdığımda 12-13 yaşlarımdaydım. (Şimdi 65’e basmış bulunuyorum.) O yıllardan beri bu çarşıya devamlı, bazen sık bazen seyrek uğrarım. Buradan, bir kitap meraklısı olarak çok şey aldım. Parasızlıktan çok, hem de pek çok şeyi de alamadım. Fakat hepsinin üstünde burada eski ‘üstad’ diyebileceğim bazı sahhaflar tanıdım. Burada, bu dükkânlarda pek çok meşhur ile tanıştım. Sohbetler yaptık ve çok şeyler de öğrendik. Belki de öğrettik de! Turan Bey oğlumuz bu geleneği sürdürmeğe çalışanlardan. Bütün temennim, onun sahhaflık mesleğini yaşatması ve böylece kitapseverlere yardımcı olması.

Eski bir sahhaflar çarşısı müşterisi

S. Eyice”

M. Fatih Kutan Sahaflar Çarşısı’nın ’83 öncesi hâline selam eder

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 23:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abidin Sönmez
Abidin Sönmez - 7 yıl Önce

Hocanın kitabı ile ilgili yazı güzel.Bu arada Yedi İklim Dergisi'nin nisan sayısında da Şakir Kurtulmuş'un Sahaflar Ağlıyor' başlıklı yazısı da okunmalı derim.Sanal yayıncılık,sanal ilişkiler neredeyse kitap okumayı bile güçleştiriyor artık.Kitaplara ulaşmayı da..Direnmeliyiz.kitabın sıcaklığını hiç bir şeye değişmemeliyiz diye düşünüyorum.

banner19

banner13