Sahabeyi onun kadar güzel anlatan var mı?

Konu gelip Asr-ı Saadet’i ve onun nasiplilerini resmetmeye, anlatmaya dayandığında, aramızda olan ve görevini pürdikkat sürdürenlerden biridir Âdem Saraç..

Sahabeyi onun kadar güzel anlatan var mı?

 

İş ehline verilmeli, söz erbabına söylettirilmelidir. Her işi herkes güzelce yapamaz. Her sözü herkes güzeliyle söyleyemez. İşler ve sözler ustalarının elinde ve dilinde anlamını kavrar, aslına döner. Konu gelip Asr-ı Saadet’i ve onun nasiplilerini resmetmeye, anlatmaya dayandığında, kişi haliyle bu ustalara çevirir bakışlarını. Bu kişilerden aramızda olan ve görevini pürdikkat sürdürenlerden biridir Âdem Saraç. Çok zamandır kendisini ve kalemini Allah’ın Rasulünü ve sahabileri anlatmaya adamıştır.

Yazın dünyasına evvela romanlarla katkıda bulunmuş bir Müslümandır Saraç. Ayrıldıkça Kavuşanlar, Dalından Koparılan Çiçek ve Sürgün Kuşu adlı romanlarıyla adından söz ettirmiş ve üslubunun tadından bizlere güzelce tattırmıştır. Onu Dalından Koparılan Çiçek eseriyle tanımıştım. Lise yıllarımda okulca katıldığımız bir bilgi yarışmasında hediye edilmişti. Büyük bir heyecanla okumuştum. Çok ama çok sevmiştim. İçinde mücadeleci öğretmenlerin öyküleri mevcuttu. Yılmayı ve yorulmayı bilmeyenlerle tanışmış olmanın lezzetine varmıştım o günlerde.

Sonra Dalından Koparılan Çiçek’in devamı olan Sürgün Kuşu’nu bir şekilde bulup okumuştum. Onda da sürgün edilen bir öğretmenin bağlı olduğu değerler uğruna verdiği tavizsiz mücadeleyi görmüştüm. Ayrıldıkça Kavuşanlar da ise ideal bir Müslüman aile prototipini bulmuştum. Yazarın daha önsözde de belirttiği gibi böylesi bir aile bulmanın imkânı yoktu. Ama her Müslüman aile böyle olmalıydı. Mümin ve Nur isimli aile fertleri şahsında, romanda Rasulullah’ın ve annelerimizin portrelerini çizmiş yazarımız bir anlamda.

Saraç’ın samimi dili eserlerini daha da okunur kılıyor

Öğretmenlik yıllarında Âdem Saraç hiç mi hiç boş durmamış. Aktif öğretmen ifadesi en güzel ona yakışırdı belki de. Öğrencileriyle Asr-ı Saadet konulu radyofonik tiyatrolar, piyesler ve oyunlar tertiplemiş çok miktarda. Kimilerini matbu hale getirmiş, kimileri hâlâ beklemede.

Yolu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olmaya düştüğünde kaleminden artık hep en değerli zamanın en değerli şahsiyetleri süzülür olur. Bir gün bakıyoruz, Müslümanım Muhacirim Mücahidim kitabıyla gelip bize Hz. İkrime’yi anlatıyor. Başka bir gün, Darağacındaki Kur’an Şehitleri’yle bizi elemli Reci’ Vakası’yla muhatap kılıyor. Daha başka bir gün, Gül’ün Gülleri deyip Rasulullah’ın kızlarını anlatıyor. Üç Sevgili kitabında heyecanını büyüterek Hz. Zeyd, Ümmü Eymen ve Hz. Usame ile müşerref kılıyor bizleri; Gülyüze Hasret’le Hz. Vahşi’yi, Cana Can Atmak’la Ebu Lubabe’yi, Nazenin Güller ile Hz. Hasan-Hüseyin’i, Kerbela Gülleri’yle Kerbela faciasını en doğru kaynaklarla ve en kıymetli bakışlarla sunmaya çalışıyor. Bu meyanda eserler vermeye dur durak vermeden devam etmekte Adem Saraç.

Saraç’ın samimi dili eserlerini daha da okunur kılıyor. Ele alınan mevzular zaten başlı başına önem taşıyor. Bir de sunumun niteliği ağırlığını hissettirince, insan okuduklarından aldığı hazzı ve dersi nasıl ifade edeceğini bilemiyor.

Âdem Saraç’ın, yazmakla birlikte, zaman zaman verdiği seminer ve konferanslar da çok kişi tarafından beğeniyle takip edilmiştir. Hatta kendisiyle şahsen tanışmadan önce, Van’dan onu tanıyanların ve dinleyenlerin “Sahabeyi onun kadar güzel anlatan, aktaran başka bir kişi bilmiyoruz” diye bize haber ulaştırmaları, kendisine dair zihnimizde taşıdığımız intibaın önemi artıyordu.

Âdem Saraç’ın pek azı hariç bütün kitapları Erkam Yayınları’ndan çıkıyor. Kendisini vahyin yoğurduğu ve beslediği şahsiyetleri tanımaya, tanıtmaya, anlatmaya ve aktarmaya odaklamış bir Müslümanın mis kokulu satırlarına yoğunlaşmak bize fayda verecektir, değer katacaktır, bilmiş olalım.

 

Fatih Pala yazdı

Yayın Tarihi: 10 Haziran 2013 Pazartesi 14:30 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Âdem SARAÇ
Âdem SARAÇ - 8 yıl Önce

Öncelikle Fatih PALA kardeşime teşekkür ediyorum.Nasibimiz ölçüsünde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Bu vesileyle,Allah'ın rızası endeksliKur'ân ve Sünnet çerçeveliPeygamber ve Sahâbe modelliher günü birbirinden dolu, dopdolu bir hayat dileği ileFatih kardeşim başta olmak üzere, bütün gönül dostlarımı ve okurlarımı saygıyla selâmlıyorum.

Fatih Pala
Fatih Pala - 8 yıl Önce

Selamınız ve temennileriniz gönlümüz üzerine Hocam. Tüm gayretleriniz için büyük ecirler diliyoruz Rabbimizden sizlere. Rahmet üzere devam edecek ömür versin Rahman-Rabim olan... Sizi Allah için seven ve takdir eden kardeşiniz Fatih...

banner26