banner17

Sadece bir mail grubu değiller!

Gönül Erleri Mail Grubunun koordinatörü Murat Şendoğdu ile görüştük.

Sadece bir mail grubu değiller!

 

Günümüz dünyasını düşündüğümüzde teknolojinin geldiği nokta malumunuz.
Sanal alem artık hayatımızın bir parçası oldu ve hayatımızı da etkilemeye devam ediyor.Yaşadığımız dünyayı da düşünürsek teknolojiye, bilgisayara ve dolayısıyla sanal aleme kayıtsız kalmak elde değil... 
Bu ilginin ürünleri olarak haber ve kültür-sanat siteleri yer edinmeye başlarken, bunu kendi aralarında sohbet edebilecekleri forum siteleri takip etti. Bir de buna kendi aralarında muhabbet etmek, bilgi alışverişi yapmak,kendi camilarındaki çalışmaları haber etmek amacıyla kurulan mail grupları bu kervana katıldı..
Bu grupların size sormadan sizi mail gruplarına eklemeleri ise felaket bir durum. 
Ayrılmak isteseniz ayrılamıyorsunuz. Bela gibi bir şeyler.
Son zamanlarda bu mail gruplarından, benim de üyesi bulunduğum Gönül Erleri Mail Grubu çalışmalarıyla dikkat çekiyor ve beğeni topluyordu. Hatta bu güzel gruptan Abdurrahman Dilipak köşesinde övgüyle bahsetmişti. Ben de bu grubun Genel Koordinatörü Murat Şendoğdu'yu buldum ve bir söyleşi gerçekleştirdim.
 
Murat Ağabey neyin nesidir Gönül Erleri, nasıl kuruldu, nasıl şekillendi?
 
 Çok yakın samimi arkadaşların mail adresleri vardı ve onlarla kendi aramızda mailleşiyorduk. Birbirimize duyurmamız gerekenleri duyurmuş oluyorduk. Güzel bir şey bulan, gören arkadaşlarına duyurmuş oluyordu. Malum Yahoo nun, kullanım dili Türkçe olmayan mail grupları var, bir gün Google'nin Türkçe kullanım dili olan mail gruplarının kurulduğu görünce bir mail grubu kurdum.
 
 2,5 sene evvel yaklaşık 300 kadar samimi arkadaşı üye yaparak kurdum. İlk anlarında her üyenin mail gönderme izni vardı. Bir yandan bazı arkadaşlar memnun kalıp kendi bildikleri, tanıdıkları arkadaşlarını da eklerken, bazı arkadaşlar çok lüzumsuz, hatta sıkıcı mailler gönderiyorlardı. Anladık ki herkese mail gönderme izni vermemek gerekiyormuş. İlk işlerden birisi o oldu, mail gönderme yetkisini çok az sayıda arkadaşa verdim. 
  
 Bir yandan da rastgele mailler değil ilkeli, prensipli, planlı yayın şekline sokmak gerektiğini görmüş olduk. Kısa zamanda bundan yaklaşık 2 yıl önce tamamen o hale geçmiş oldu. O zamandan beri düzenli olarak belli konuları yayınlarken, zaman zaman da tüm üyelerin duymasını, okumasını istediğimiz enteresan veya önemli gördüğümüz farklı konularda da mailler yayınlıyoruz.
 
 Tabii maillerden memnun kalan pekçok arkadaş sürekli kendi kendi tanıdıklarını mail grubumuza eklememiz için bize bildiriyorlar biz de onları da davet ediyoruz ve sayımız hızla artıyor. Şuan itibariyle mail grubumuzda 72.500 arkadaş var.
 
Gönül Erleri ismi farklı bir isim olmuş, isim fikri nasıl oluştu?
 
 Benim yönetim kurulunda olduğum GÖNÜLDER EĞİTİM ARAŞTIRMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ'miz var. Oradan esinlenerek bu adı vermiş olduk. İlk zamanlar adımız bu değildi GENÇ DÜŞÜNÜRLER idi mail grubumuzun adı. O da yine başka bir derneğimizin adıydı. Gönülder adı daha hoşa gittiği için bununla devam ettik.
Gönül Erleri
Peki bildiğim kadarıyla bu mail grubunun bir yönetim kurulu bulunuyor. Kimler var yönetim kurulunda?
 
 Ben Genel Koordinatörüm. Benim dışımda Baki Çiftçi, Nail Erden, Selçuk İdrisoğlu, Aydın Genç,Zeynep Kaptan, Emine Ekşioğlu, Merve Varlı, Meryem Külahlıoğlu. Toplam 9 kişi.
  Ayrıca bir de yüksek istişare kurulu dediğimiz. Araştırmacı, yazar, ilahiyatçı, akademisyen, işadamı ve hukukçulardan oluşan yaklaşık 30 değerli üyemiz var. Onların bazısından etkinliklerde somut destek alıyoruz. Bazısının da fikirlerinden yararlanıyoruz.
 
 Bu grubun amaçlarını az da olsa dile getirdiniz. Giderek de büyüyorsunuz bununla birlikte hedefleriniz de değişim olacak mı?
 
 Mail yayınlamakla başlamıştık. Genel olarak genç, eğitimli, kültürlü bir topluluk olduğu için enerji dolu kardeşler çoğunlukta. Tabi öyle olunca da sadece masa başı mailleşmeler yeterli olmayacaktı. Kuruluşumuzun daha altıncı ayı gibiydi, pek çok kardeş buluşmak tanışmak istemeye başladılar. Biz de Mail Grubumuzdakilerden MSN üzerinden sık görüştüklerimizle tanışma toplantısı yapma kararı aldık.
 
 Ardından da hemen hemen her ay, yani bu güne kadar yaklaşık 15 defa tanışma toplantısı yapmış olduk. Herbir tanışma toplantımızı İstanbul'un farklı semtlerindeki bize yakın bulduğumuz ve yönetimiyle yakın tanıştığımız dernek veya vakıflarda yada sosyal tesislerde düzenledik.
 
Ne tür etkinlikler yapıyorsunuz?
 
 Üsküdar Belediyesinin 75. Yıl Kültür Merkezinde 4-5 defa yaparak başladığımız seminerlerimizi farklı semtlerdeki Kültür Merkezlerinde devam ettirdik. İnşallah zamanla bunu çok daha düzenli hale getireceğiz. İstanbul'un pek çok semtinde düzenli olarak buluşmalar devam edecek.
 
 Bir de başta bizler ve olmak üzere mail grubumuzun ilkleri hep İstanbul'da ama diğer illerde, hatta başka ülkelerde de bir dünya arkadaşımız oldu. İstanbul'daki programlarımız aynı zamanda başka illerde yapacaklarımıza örnek olacak inşallah. Çünkü İstanbul'umuzun zaten her ilçesinde, hatta her semtinde birileri şöyle veya böyle birtürlü sosyal birşeyler yapıyorlar ama Anadolu sosyal etkinliklere hasret.
 
 Geleneksel olarak olarak devam edeceğimiz bu sene ikincilerini yaptığımız etkinliklerimiz oldu.Birisi Boğaz Gezisi. İftarımız olacak, seneye ilkini yapacağımız Piknik programları olacak inşallah.
 
 Bu etkinliklerimize ilgi ve katılımlar bayağı fazla.
 
Son zamanlarda medyaya konuk oldunuz. Abdurrahman Dilipak size köşesinde yer verdi...
 
 Mail grubumuzda yazarlar, gazeteciler de var. Onlardan birisi de Abdurarhman Dilipak. Bir seminerimizde de konuşmacı olarak katılmıştı. Boğaz gezimizde de aramızdaydı ve yönetim kurulumuzdaki kardeşlerimize plaketleri o takdim etmişti. Kendi köşe yazısında da hem mail grubumuzu hem etkinliklerimizi övgüyle anlatmıştı.
Gönül Erleri

 

Peki mail grubunuzda hangi konuları işliyorsunuz?
 
 4 temel konuda yayın yapıyoruz. Bunlar Kelimeler-Kavramlar başlıklı bölümümüz, alfabetik sırayla, anlaşılması, öğrenilmesi, hatırlanması gereken konuları teker teker yayınlıyoruz. Bir diğer ana konumuz, İslam Tarihi. Hz. Adem (as.) ile başladığımız Kur'an'da zikredilen tüm Peygamberleri anlatarak Hz. Muhammed (sav.) dönemine geldiğimiz ve o dönemi de, adım adım anlatmaya, anlamaya çalıştığımız bir bölüm bu da. 
 
 Ayrıca Hadis-i Şerifler başlıklı bir bölümümüz var orada da Meşhur 40 Hadis ile başlamıştık ve Kütüb-i Sitte'den alıntı yaparak devam ettiğimiz yayınladığımız konular devam ediyor. Başta İmanın şartlarını, İslamın şartlarını hadislerle anlatıyoruz. En son Ahireti anlatan Hadis-i Şeriflerdeyiz. Hadis-i Şerifleri tüm Ravileri, kaynakları da belirterek yayınlıyoruz.
 
Yaklaşık 2 ay önce İslam İlmihaline başladık. Bu bölümümüzde de Prof. Dr. Hayreddin Karaman, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Prof. Dr. H. Yunus Apaydın'ın kaleme aldığı aldıkları Diyanetin onayladığı İslam İlmihalini takip ediyoruz.
 
 Bu dört ana konu dışında, zaman zaman şiir, ezgi, fıkra, karikatür, duyuru, ilan, teşekkür gibi güncel sosyal konulara da değiniyor ve renklendirmeye çalışıyoruz.
 
Grubun kendine özel bir sloganı vardır heralde...
 
 Sitemizde kayıtlı olan slogan şu: "Kainatın şahid olduğu çağ yangınını yok sayan insanlara inat, ruhumuza Mus’ab’ın yanışını, aşkını, gayretini, direnişini kuşanıp onun davasını yüklenmek! Dünyanın dört bir yanında gayeden, manadan, muhabbetten yoksun insanların gönüllerine Kur’an sedası duyurabilmek, bizim vazifemizdir." 
 
Gelecek planlarınız neler?
 
 Öncelikle üye sayımızda hedefimiz 700.000. kişi yani ülkemizdeki her 100 kişiden birisi, aile nüfusunu 4 kabul edersek yaklaşık her 20 haneden birine ulaşmak. Ayrıca sadece İstanbul'da etkinlikler düzenliyor, buluşmalar yapıyoruz bu konuda da İstanbul buluşmaları, etkinlikleri örnek olacak ve ilk etapta büyük illerde, ardında da daha genelde il-il, ilçe-ilçe buluşma, tanışma toplantıları ve düzenli, düzeyli, sürekli, etkinlikler düzenlemek.
 
Ayrıca yine İstanbul'da ilk örneğimizi gösterdiğimiz il düzeyindeki mail grubu gibi her il için ayrı mail grubu kurarak o ile yönelik sosyal etkinlikleri sadece o ilden katılanlara duyurmayı planlıyoruz. İstanbul Gönülerleri adından bir deneme mail grubumuz daha var orada da 300 den fazla üyemiz oldu. Onların herbiri ile tanıştık, görüşüyoruz, etkinliklerimize yanlarında birkaç kişi ile birlikte katılıyorlar. O mail grubumuza herkes kendisi üye olamıyor bizim onaylamamız gerekiyor.Oradaki kriterimiz tanışmış olmak.
 
 
Eyvallah Murat Ağabey, Allah yolunuzu açık etsin...
 
Cengiz Yalçınkaya konuştu
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2010, 18:33
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra Demirgül
Zehra Demirgül - 8 yıl Önce

Gerçekten harika bir oluşum... Bana yardımcı oldular ve olmayacak işlerim oldu, onlara minnettarım...

Aslan Güneşli
Aslan Güneşli - 2 yıl Önce

Bu kadar eski olduklarını duyuyordum ama o yıllardan beri o kadar aktif olduklarını tahmin etmiyordum. Bende 2-3 yıldır mail grubundayım. Tanıdığıma çok memnun oldum. Programlarını, etkinliklerini gıpta ile izliyorum. Bir de yeni dernek daha kurdular, sanırım Gönül Erleri Kültür Derneği... İstanbul'da kurdular, Ankara'ya da şube istiyoruz...

Tolga Aygür
Tolga Aygür - 9 yıl Önce

peki bizde bu gruba katılmak istesek.....

Salih
Salih - 9 yıl Önce

Bu gruba bende üyeyim ve anlatıldığı kadar güzel bir grup.Tüm kardeşlerimizi bu gruba bekleriz...Şu adresten üye olabilirsiniz...
http://groups.google.com.tr/group/gonulerleri

Hasan
Hasan - 9 yıl Önce

http://groups.google.com.tr/group/gonulerleri adresinden katılım ve diğer ayrıntıları takip edebilirsiniz arkadaşım

ebedd_yolcusu
ebedd_yolcusu - 9 yıl Önce

http://groups.google.com.tr/group/gonulerleri?hl=tr kardeş bu linke tıklayarak üye olabilirsiniz.

aydingenc55@hotmail.com
aydingenc55@hotmail.com - 9 yıl Önce

çok guzel arkadşlar var ve harıka bır olusum inş bozulmadan dosdogru illerlerler yollarında rabbım yardımcıaları ve yardımcımız olsun murat şendoğluna kucak dolusu selmlar...

enes göksel alkan
enes göksel alkan - 9 yıl Önce

korler sagırlar bırbırını agırlar kardesım bu maıl gurubundan kurtulmak ıstıyorum.yeter kurtulamıyorum sılın benı meıl falan gelmesın


banner19

banner13

banner20