Sade Hayat bir fantazi demek kolay!

Doktorlar sağlığımız için neyi yiyeceğimizi tavsiye ededursunlar ama işin ucunda tokluktan ölmek, açlıktan ‘olmak’ da var!

Sade Hayat bir fantazi demek kolay!


Bir gün bir hanım arkadaşım, “Özge aklım almıyor. Evliyalar günlerini 3 zeytinle nasıl geçiriyorlardı? Açlık çekmiyorlar mıydı?!” diye çakmak çakmak gözlerle sorduğunda, soru çok latif gelmiş, içten gülümsetmişti beni. Evet, bu, idrakimizin ötesindeydi belki ama işin ucu yine ‘sebeplere’ dayanıyordu. Bizi doyuranın yine gıdalar olduğunu düşünüyor, susuzluğumuzu giderenin su olduğuna öyle kanaat ediyorduk ki perde arkasındaki ilahî takdiri göremez hale geliyorduk. Hele ki maddecilik böylesine almış başını gidiyorken… O gün arkadaşımla Allah’ın diğer doyurma şekillerini konuştuk ve büyük zatların az bir şeyle iktifa edip diri ve dinç kalmalarını kısmen de olsa idrak ettik.Sade Hayat Derneği

TV’deki doktorlar! Lütfen ‘yememeyi’ de tavsiye edin

Gün içinde çeşitli TV kanallarında denk geldiğimiz ya da denk gelenlerden sıklıkla duyduğumuz ‘şunu yemek şuna faydalıymış’ zinciri öyle uzadı ki… Yahu yok mu ‘yememeyi tavsiye eden’ der olmuştum. Çünkü ucu herkese olduğu gibi bana da fena dokunuyordu. Annem her faydalı olduğunu düşündüğü, duyduğu gıdayı tabak tabak yedirmeye çalışıyor, engel olmaya çalıştığımda darılıyor, yemezsem öleceğimi falan zannediyordu hatta!?

Sade Hayat’ imdada yetişti

Buna bir çözüm ararken; ‘yememek’ yani ‘israf etmemek’ üzerine kolları sıvamış olan Sade Hayat ekibi ve çalışmalarıyla tanıştım. Sade Hayat’ta ilk düşündüren şey neden ‘doğal’ değil de ‘sade’ kelimesini Abdurrahman Dilipakseçtikleriydi. Ki bu soruyu da gen teknolojisi üzerine yaptığı söyleşisine katıldığım Abdurrahman Dilipak espriyle bahsini yapmış; “Doğal olmayan hiçbir şey yok, her şey o kadar doğal (!) ki…” diyerek salondaki insanları hem düşündürmüş hem de tebessüm ettirmişti.

İşin ucunda ölmek değil ‘olmak’ var

Sade Hayat neler öneriyor diye araştırdığımda ilk karşıma çıkan ‘yeme!’ tavsiyesiydi. Fazla yeme! Aşırı yeme! İsraf etme! Hatta bunu sadece yemekte içmekte değil, hayatın her alanında uygula. Çünkü burası, bu dünya ne yaparsan yap seni doyurmayacak. Fazlalıkların yanına kâr değil kor kalacak belki. En basiti, çok yemekten aşırı kilo alan insanların yaşadığı bir eziyettir ve diğer aşırılıklara örnek teşkil edip bizi sanki uyarır mahiyettedir.

Sade Hayat yüzyıllardır var

Sade Hayat ekibinden Faruk Günindi, kendisiyle yapılan bir röportajda Sade Hayat’ın yüzyıllardır uygulanageldiğini, yeni bir şey olmadığını, Allah’ın kullarına tavsiyesi, Peygamberlerin ahlakı ve sağlıklı yaşamanın formülü olduğunu söylemişti. Ekip olarak www.sadehayat.com sitesiyle de nasıl sade yaşanabileceğini çalışmalarıyla anlatıyorlar.

Sebepler bizi farzı uygulamaya götürüyor sanki

Abdurrahman Dilipak, söyleşisinde gıdaların genlerinde yapılan oynamayı araştırmalar ve örneklerle açıkladığında “ee... ne yiyeceğiz?” diye sorar olmuştuk. Ahir zamandayız, kolay bir asır değil elbette ama tüm bu olumsuzluklarla birlikte sebepler sanki bizi bir ‘farz’a sevk ediyor. "Ey Âdemoğulları! Yiyin, için, israf etmeyin.’’ Gıdalar üzerinde oynanmamış olsa dahi mademki fazlası zarar, öyleyse bu ayet gıdaların üzerinde fazlasıyla oynanan bu asırda daha bir mihenk taşımız olur ve sağlıklı, huzurlu yaşamamıza beşiklik eder.

 

Özge Sena Bigeç, “Allah sağlığımızı en iyi düşünendir” dedi

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2012, 09:55
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre ŞENER
Emre ŞENER - 7 yıl Önce

“İnsanoğlu karnından daha kötü bir kap doldurmamıştır. Aslında insanoğluna, onun sırtını dik tutan birkaç lokma yeterlidir. Mutlaka daha fazlasına ihtiyacı olursa, hiç olmazsa; midenin üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes almaya ayırsın.”(bk. Ahmed b. Hanbel, IV/132; Tirmizî, Zühd, 47; İbn Mace, At’ıme, 50).

fatma
fatma - 7 yıl Önce

"işitmiyor musunuz ?işitmiyor musunuz?sade hayat imandandır ,sade hayat imandandır "riyazüssalihin /519

fkgk
fkgk - 7 yıl Önce

gerçek tıp, yitik şifanın izinde kitabını da okuyalım, okutalım.

banner19

banner13