Sadakatin zirvesine yerleşti o cevapla

Peygamber sevgisinin nasıl olması gerektiğinin açık beyanı da olan Hz. Ebubekir'ın o cevabı, samimiyetin mührü olmuştur. Ahmet Mercan yazdı.

Sadakatin zirvesine yerleşti o cevapla

ASRI AŞAN AN'LAR: MÜHÜR

Miraç hadisesi gerçekleştiğinde Mekkeli müşrikler çok sevindiler. Efendimizi destekleyen müminlerin bu olay karşısında onu terk edeceğini düşündüler. Hele Ebubekir gibi bilgili, dürüst, toplum içinde saygın birinin onu terk etmesi, büyük sarsıntıya yol açabilirdi.

Bu düşünceyle daha Hz. Peygamberle karşılaşmadan Ebubekir’i buldular. Ve ona bu "inanılmaz" olayı anlatıp inkara yönelik cevabı beklemeye başladılar. O büyük sahabi hiç tereddüt etmeden çağları aşan sadakat yüklü cevabı verdi: "O mu söylüyor bunu?" "Evet o" dediler.

-"O söylüyorsa doğrudur."

Ve bu cevapla birlikte Ebubekir sadakatin, doğru olana bağlılığın zirvesine yerleşti. Peygamber sevgisinin nasıl olması gerektiğinin açık beyanı da olan bu cevap, samimiyetin mührü olmuştur. İmanın bilimsel bir izahı, karşılığı olmadığını ve olamayacağını da uhdesinde taşıyan bu kararlı beyan, hem o günkü müminler üzerinde önemli etki oluşturdu, hem de tarih boyunca peygamberi anlamanın, değerlendirmenin ve O'na bağlanmanın mihengi oldu.

"O dediyse doğrudur..." Çünkü yalandan, yanlıştan beri, Rabb’in vahyine mazhar olmuş bir Peygamberdir o.

İman gaybe inanmadan makbul olsaydı, aklın ve bilimin nesnesi olurdu.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 16:34
banner12
YORUM EKLE

banner19