S. Seyfi Öğün'ün politik'i izahı

Politik Kültür Yazıları önemli bir kitap. Sadece kuramsal politik'e değil topluma, tarihe duyarlı herkese söyleyeceği sözler var.

S. Seyfi Öğün'ün politik'i izahı

Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki kitabı gerçekten beğendim. Dilinin günlük dilden daha farklı terminoloji içermesi, daha doğrusu söz konusu konunun anlaşılabilmesi için politik bilim hususunda belli bir alt yapı ihtiyacının olması kimilerimizi, kitabın anlaşılması hususunda zorlayabilir. Ancak kitabın yazarlarından Süleyman Seyfi Öğünden üniversite yıllarımda ders almış olmam, bu kitapta ne anlatmak istediğini bizzat kendisinden dinlemiş olmam benim kitaptan istifademi olumlu yönde etkilemiştir.

Politika yapmak farklı, politik üzerine düşünmek farklı

Kitaptan yaptığım en büyük çıkarımlardan biri, politik olanın ne olduğunun aslında herkes tarafından kolayca konuşulabilecek olan bir şey olmadığıdır. Politikayı herkes yapar ancak politik olanın ne olduğunu herkes bilmez ve herkes bu konuda konuşamaz. Kitap; günümüzde basit, güncel siyasal olayların gerek kahve köşelerinde gerekse ev sohbetlerinde konuşulmasının politika yapılması olarak adlandırıldığı, gerekli hiçbir alt yapı eğitimi olmamasına rağmen herkesin rahatça güncel politik meseleler üzerine konuşmayı politika olarak adlandırdığı yerde; politik olanın ne olduğu meselesi üzerine yazılmıştır. ‘Politik’ kavramı temelde herkesin bir çırpıda üzerine konuşabileceği bir konu değildir. Hatta hocamın bir sözünü hiç unutmayacağım, hocam bu konuyu anlamakta zorlandığımızda, bize dünya klasiklerini okuyarak işe başlamamız gerektiğini söylemesi dün gibi aklımdadır.

Kitabı bitirdiğiniz zaman kendi kendinize, politika biliminin aslında sadece politika bilimi olmadığının farkına varacaksınız. Bugün ‘Politika nedir?’ diye sorduğunuz zaman insanların size vereceği cevapların %90’ı devlet içerikli olacaktır. İşte bu kitabı okuduktan sonra bu fikirleriniz 180 derece degişecektir. Politikanın aslında devletlerin yani polislerin(şehirlerin) kuruluşundan da önce var olduğunun ve devletlerin kuruluşundan sonra da, içinde devletlerin olmadığı kimi durumların politika olarak adlandırıldığını göreceksiniz.

Devleti kimler idare eder?

Diğer bir husus da nasıl bir yurttaş yetiştirmek gerektiği konusunun politik bilim ile açıklanmasıdır. Özellikle antik Yunandan günümüze kadar gelen süreçte; ideal bir politik düzenin oluşturulması ve sürdürülmesi, kurucu değerler vasıtasıyla sosyalleştirilmiş bireyler üzerinden olmasıdır.

S. Seyfi Öğün, Politik Kültür YazılarıYani ilk kurulan Yunan şehir devletlerinde de, sonradan ortaya çıkan imparatorluklarda da, ulusdevletlerde de değişmeyen tek şey var, disipline yüklenen misyon. İşte politik bilim kişilerin ya da liderlerin nasıl bir yurttaş olması gerektiğini açıklarken, yazar bunu eğitim aracı olarak kullanılan politik bilim olarak açıklamıştır. Burada benim esas ilgimi çeken ve anladığım ise, aslında devletleri yönetenlerin idareciler olmadığıdır. Çünkü bir devlet kuruluyor ve bu devletin disiplininin nasıl olması gerektiği belirleniyor, bunun üstüne de eğitim, kültür ve diğer araçlar kullanılarak bir yurttaş yaratılıyor. O yetişen yurttaşlar da ileride devleti yönetiyorlar. Yani bizleri aslında dolaylı olarak birileri yönetiyor. Çünkü bizler birilerinin 10 yıllar belki de 100 yıllar öncesinde belirlediği disiplinle yetiştik. O eğitimi aldık.

Politikadan daha fazlası var bu kitapta!

Kitabın ana merkezi ‘politik öz’ün dışından kitaba bakar isek; devletlerin neden ve nasıl kurulduğunu, devletin disiplinine uygun yurttaşların neden ve nasıl oluşturulduğunu, insanların politik olana yönlendirilmek için nasıl bir toplum yaratıldığını  da kitap aracılığıyla sorguluyoruz. Kısacası tarihe meraklı, tarihe diğer insanlardan farklı bir gözle bakmak isteyenlerin işine yarayacak bir kitap.

Benzer kitaplardan en büyük farkı ise, politik olanı açıklarken sadece devlet ile ilgili durumların üstünde durmamasıdır; kültürler, semboller ve toplumlar üzerinden hareket etmesi, aslında politik bilimin hayatımızın her noktasında bize etki ettiğini göstermektedir. Dilinin ağır olması anlaşılır olmasını zorlaştırsa da, okumayı deneyin. Sadece devletlere değil yaşadığınız hayata, aldığınız eğitimden tutun da toplumda var olma sebebinize kadar her şeyi kendi kendinize sorguladığınızı fark edeceksiniz.

 

 

Oğuzhan Turhan dikkat çekti

Yayın Tarihi: 05 Mart 2011 Cumartesi 17:34 Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2011, 22:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin Colak
Emin Colak - 11 yıl Önce

Degisik bir bakis acisi, acaba diyorum simdi bizlerin aldigi egitim dolayisiyla belli bir sablonda yetismemiz, birilerin istedigi cerceveden cikmadan bir bakis acisinami sahip olmamiza sebep oluyor.
Eger oyle ise ki bana cok farkli geldi... Garip bir durum...

banner26